Güncel

İstanbul turizmi yükselişte!

İstanbul turizmi yükselişte!

Kültür ve Turizm İl Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili;2008 rakamları ile İstanbul turizmini değerlendirdi.

İstanbul’a gelen turist sayısının 2008 yılında 7.049.234 olarak gerçekleşmesi ve bunun 2007 yılına göre yaklaşık yüzde 10’luk artış göstermesini değerlendiren Bilgili şu açıklamalarda bulundu:

a)İstanbul, bu yıl da son yıllarda yakaladığı istikrarlı artışı sürdürmüştür. Bu başarıda güven ve istikrarı sağlayan hükümet politikalarının yanında valilik, yerel yönetimler ve turizm meslek kuruluşlarının bir koordinasyon ve işbirliği halinde çalışmalarının payı büyüktür.

b) 2008’in başında yılsonu için yaptığımız tahmini rakam olan yedibuçuk milyonun birazcık altında kalmasını son aylarda yaşanılan küresel krizin etkileri olarak yorumlamak mümkündür. Kriz, küreselleştirildiği için bundan etkilenmemek mümkün değildir. Ancak İstanbul’un bir şehir olarak yakaladığı istikrar, sahip olduğu eşsiz potansiyel ve turizm çeşitliliği bu etkilerin minimum noktada yaşanmasına sebep olmuştur.

c) İstanbul’a gelen turistlerin milliyet sıralamasında ilk beşin de değişmemesi sözkonusu istikrarın ve sürdürülebilirliğin bir sonucu olarak görünmektedir.

d) Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanının turist girişinde hızlı bir artış göstermesi sevindirici olmuştur.

e) Deniz yolu ile gelenlerde de ciddi bir artışın olması hem sevindirici hem de kruvaziyer gemilerin liman kapasitesinin çok düşük olması bir problem olarak görünmektedir.

f) İstanbul’un artışı gözönüne alındığında turizmin altyapısını teşkil eden konaklama ve yeme içme tesisleri açısından bir problemin olmadığı görülmektedir.

 

2009-01-07
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL