Güncel

Bakanlık satış noktalarını 56’ya çıkaracak

Bakanlık satış noktalarını 56’ya çıkaracak

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, şu anda 9 müze ve ören yerinde bulunan satış noktasını 56’ya çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.

Günay, Müze ve Ören Yerleri Satış Alanları ve Ticari Faaliyetlerin Yönetimi, Yürütülmesi, Geliştirilmesi, Ürün ve Hizmet Tedariki Projesi’nin ihale sürecine ilişkin bakanlık binasında basın toplantısı düzenledi.

Ertuğrul Günay, Türkiye’nin birçok tarihi zenginliğe sahip olduğunu, bu nedenle bu projeyi çok önemsediğini söyledi. Türkiye’deki zenginlikleri, vatandaşlara ve yabancı turistlerin daha fazla tanıtmak amacını taşıyan projeyi “yenilikçi bir yaklaşım” olarak değerlendiren Günay, şu anda 9 müze ve ören yerinde satış noktası bulunduğunu, bunu 56’ya çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Çalışmanın, hem gelir hem de nitelik arttırıcı bir proje olduğunu vurgulayan Günay, Türkiye’nin geleneksel ürünlerini zengin pazarlarla tanıştırmaya çalışacaklarını, oluşturulacak satış alanlarının iletişimle sürekli tanıtım noktası haline getirileceğini anlattı. Günay, “Proje, daha çok istihdam olanağı ortaya çıkaracak, daha büyük bir pazar ortaya çıkacak ve müzelerimize ören yerlerimize gelen insanların orada gördükleri ortam veya oradan aldıkları herhangi bir ürün Türkiye’yi olumlu biçimde anımsamalarına tekrar gelme duygularını içlerinde hissetmelerine yol açacak” dedi.

Döner Sermaye İşletmesi Merkez (DÖSİM) Müdürü Tolga Tuyluoğlu da proje ve ihale sürecini açıkladı. Tuyluoğlu, ihaleye yabancı firmaların da katılabileceğini, bu mekanlarda satış alanlarında yerli ürünlerin satılacağını söyledi. İhale sonucunda 56 müze ve ören yerine yapılacak satış alanlarının blok halinde tek firmaya verileceğini, sözleşme süresinin 8 yıl olacağını ifade eden Tuyluoğlu, DÖSİM’in şu anki gelirlerinin birkaç milyon TL gibi düşük bir miktarda olduğunu, projeyle bu gelirin kat kat fazlasını elde etmeyi umduklarını söyledi.

“Nâzım Hikmet’e Türk vatandaşlığının iade edilmesi” konusundaki soru üzerine Günay, şairin haksız yere elinden alınmış olan hakkının iade edildiğini belirtti.
Yılmaz Güney’e de vatandaşlığının geri verilmesine ilişkin ise “Her türlü haksızlığı baskıların yaratmış olduğu her türlü sancıyı sıkıntıyı giderme konusunda kararlıyız” dedi.

 

2009-01-08
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL