Güncel

AVRUPA BİRLİĞİ FONLARIYLA GELEN BAŞARI

AVRUPA BİRLİĞİ FONLARIYLA GELEN BAŞARI

AB ile müzakerelere devam eden süreci yaşayan Türkiye’den bir başarı öyküsü ve öykünün mimarı ile yaptığımız söyleşi turizmhaberleri.com’da

Volkan Altıntaş-
turizmhaberleri.com

Zeynel Abidin Karagöz Dikmen Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi müdürü. Kendisinin başarı öyküsünden tüm Türkiye’nin notlar alması gerektiğine inanıyorum. Avrupa Birliği ile ilgili süreçte Türkiye’nin karşısına çıkan fırsatları ülke menfaatleri ve kurumu adına başarıya dönüştürebilen bu gücü turizmhaberleri.com okuyucularıyla paylaşıyoruz.

İşte sorularımız işte yanıtlar:

Zeynel Bey öncelikle kısa olarak kendinizden ve kurumunuzdan bahsedebilir misiniz¿

1961 Karaman doğumluyum. Ankara Yüksek Teknik Öğretmen Okulu’ndan 1982 yılında mezun oldum ve öğretmenlik görevime Uluborlu’da başladım. 1985 yılında Burdur Çıraklık Eğitimi müdürlüğü görevine atandım. 1988 yılında 6 ay süre ile çıraklık ve yaygın eğitim konusunda inceleme yapmak üzere İngiltere’de bulundum. 1993 yılında TODAİE den kamu yönetimi uzmanlık belgemi alarak, MEB Eğitim Araçları İnceleme Enstitüsü müdürlüğüne atandım. 8. Beş yıllık Kalkınma Planı hazırlığında Kamu Yönetiminin yapılandırılması komisyonunda görev aldım. Teknik Eğitim Vakfı genel muhasipliği ve genel sekreterliği görevlerinde bulundum. Aynı zamanda Eğitim 2023 Derneği üyesiyim. 1996 yılında Dikmen Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürlüğüne atandım. Okulumuz ülke ekonomisi açısından son derece büyük öneme sahip kalifiye insan gücü yetiştirilmesi konusunda 100 dolayında personel ile 1200 dolayında öğrenci/kursiyere eğitim –öğretim veren bir kurumdur.

Başında bulunduğunuz kurum ile birlikte son beş yılda özelikle Avrupa Birliği eksenli projelerde Türkiye’nin bir çok meslek okuluna örneksiniz. Bunu nasıl başardınız¿

Son 4 yıl dersek sanırım daha gerçekçi olur. Çünkü ilk yıl değişik AB ülkelerinde değişik türde irtibat seminerlerine katılarak, hemen her ülkeden insanlarla tanışma, kendimi ve kurumumu onlara tanıtma yılı olarak geçti. Tabiki bu toplantılarda sahip olduğumuz bazı proje fikirlerini de onlara sunma fırsatı buldum. Tüm bunların sonucu proje ortaklıkları başlamış oldu. Proje süresince yaşadığınız iyi iletişimler bir sonraki ortaklıklarında temelini oluşturmakta dersek, yanlış olmaz. Bunu bir örnekle açıklamak isterim: Yetişkin öğrencilerin eğitime karşı motivasyonlarının artırılması amacını taşıyan bir projede Yunanistan’dan da bir ortak vardı. Ancak 2007 yılında yaptığımız Brüksel merkezli bir projede, önceki projede yer alan 4 ortak varken, Yunanlı ortağı tekrar ortak olarak görmek istememişlerdir.

Sizi diğer kurum müdürlerinden ayıran bir özellikte ekibinizin neredeyse tamamını projeler konusunda motive etmiş olmanız. Projelerle kaç öğretmeniniz şu ana kadar yurtdışına gitti¿ Devamı gelecek mi¿

Tabiki tüm öğretmenlerimizi bu işin içine çekmek için birebir iletişimde, grup çalışmalarında, zümre başkanları ile ve tüm öğretmenlerle toplantılar yaparak, zaman zaman da gittiğim ülkelerde yaptığım incelemelerden kesitler sunmaya çalıştım. Bazı projeler sayesinde öğrencilerimizden ve öğretmenlerimizden bir kısmı ilk kez ülkemiz dışına çıkma fırsatı elde etti. Onların dönüşlerindeki olumlu anlatımları da diğer öğretmenlerin motivasyonuna yardımcı olmuştur. 50 civarında öğrencimizle 10 civarında öğretmenimiz projelerden faydalanarak yurtdışına gitmiştir. Tabiî ki devam etme kararlılığı ve azmi içerisindeyiz. Şu an 15 öğretmenimiz MEB Projeler Koordinasyon Merkezi Başkanlığınca kabul edilen bir proje sayesinde (OOP) 700 saatlik dil kursuna Kasım 2008 itibariyle başlamışlardır ve bitiminde 2 ay süre ile de Amerika da mesleki eğitime katılacaklardır. Şu an arkadaşlarımızın bazıları da proje hazırlama uğraşı içindedirler. Umarım Şubat sonuna kadar 3-4 yeni proje önerimizi de koordinatör yada ortak rolünde Ulusal Ajansa sunma fırsatı bulacağız. Bunların kabulü halinde bazı arkadaşlarımız daha işin içine bizzat katılmış olacaklardır. Ayrıca şu anda devam eden Avrupa Birliği üyeleriyle ortak olarak gerçekleştirdiğimiz projelerimizden birinin detaylarını da sizlerle paylaşmak isterim. www.maltproject.eu Bu proje yaptığımız projeler içinde öne çıkan projelerimizden sadece biri.

Sizce Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecinde eline geçmiş olan projelerdeki en büyük kozu nedir¿ Bu süreçteki eksikliklerimizin neler olduğunu düşünüyorsunuz¿

Şunu özellikle belirtmek isterim ki, proje hazırlama konusunda bizden daha deneyimli olan AB ülkelerindeki insanlar bizden daha zeki değildir. Türk insanı olarak bizim sıkıntımız, düşündüklerimizi, söylediklerimizi ya da uyguladıklarımızı yazılı hale getirmemektir. Düşünün 4-5 yıllık süreçte o kadar çok proje yapılmaya başlandı ki; İngiltere de bir okul 2 ayrı Öğrenme Ortaklığı proje başvurunda bulunabilirken, ülkemizde 1 den fazla başvuru yapamaz kıstası getirilmek zorunda kalınmıştır. Ancak kaliteli projelere imza atılabilmesi anlamında en ciddi sorunumuz dil yeterliliğidir. Bir TV programında da belirttiğim gibi Bakanlığımız en önce yabancı dil öğretmenlerimizin (konuşma becerilerinin geliştirilmesi ve korunması amacıyla) her yıl 15 gün ile bir ay arası bir süreçte yurtdışında zorunlu hizmet içine alınmalarını sağlamalıdır. Bu son derece önemsediğim bir konudur, çünkü çoğu dil öğretmenimiz en azından akıcı konuşma özgüveninden ya da becerisinden uzaktır. Tabi ki bu öğretmen arkadaşlarımızın suçu değildir.

Özellikle proje bazlı çalışmak isteyenlere deneyimlerinizden yola çıkarak tavsiyeleriniz nelerdir¿

Proje kelimesi insanlarımızı ürkütmesin. Her proje konusu yepyeni bir buluş, yöntem bulma anlamında değerlendirilmemelidir. Ancak, proje geliştirme inanan bir ekip çalışmasını, beyin fırtınasını ve düzenli ve özenli bir şekilde formatlanmasını gerekli kılmaktadır. Devletimiz AB proje fonlarına bütçe ayırmakta ve bu ülkemiz insanlarınca kullanılmadığı takdirde diğer ülkelerce kullanılmaktadır. Bu nedenle hem yeni yaklaşımları öğrenebilme, hem de ülkemiz ve Türk insanının gerçek kimliğinin ve kültürünün tanıtılmasını sağlamak açısından bu konuya korkusuzca eğilmek gerekmektedir. DPT den Merkezi Finans ve İhale Birimine, oradan TİKA ve TÜBİTAK a kadar bir çok kurumca proje imkanı sağlandığı unutulmamalıdır.

 

2009-01-16
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL