Güncel

Uçak kazasında mucizevi kurtuluş

Uçak kazasında mucizevi kurtuluş

ABD’nin New York kentinde New Jersey ile Manhattan arasında bulunan Hudson Nehri’ne düşen uçaktaki 155 yolcu ile 5 personel, kazadan yara almadan kurtuldu.

Amerikan Televizyonları’nın canlı olarak verdikleri kaza, mucize olarak nitelendirildi. La Guardia Havaalanı’ndan 146 yolcu ve 5 uçak personeliyle kalkış yapan US Airways’a ait Airbus 320 tipi uçak, kalkıştan 5 dakika sonra New York ve Manhattan arasındaki Hudson Nehri’ne düştü. Görgü tanıkları düşüşün ardından uçağın alev aldığını aktardı. Televizyonların canlı olarak yayınladıkları görüntülerde, olay yerine gelen kurtarma ekiplerinin yolcuları uçaktan botlarla dışarıya çıkardığı gözlendi.

Yolcular şoke oldu
Oldukça soğuk olan Hudson Nehri’nden çıkan yolcular gazetecilere yaptıkları açıklamada, kazadan çok korktuklarını ancak bütün yolcuların kurtarıldığını söyledi. Savcılık da uçaktaki bütün yolcuların kurtarıldığını doğruladı. Amerikalı yetkililer soğuk nedeniyle yolculardan bazılarının hastaneye götürüldüğünü belirtti.

Terör saldırısı değil
New York’tan North Caroline eyaletindeki Charlotte kentine gitmekte olan uçağın, kuşların çarpması sonucu motorunun bozulduğu ve bu nedenle nehire düştüğü tahmin ediliyor. ABD İç Güvenlik Bakanlığı uçağın düşmesinin bir terör saldırısıyla ilgisi olmadığını, ancak durumu yakından izlemeyi sürdüreceğini açıkladı.

Pilota övgü
Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der

Bildunterschrift: Uçağın, pilot Sullenberg’in tecrübesi sayesinde kurtulduğu yorumu yapılıyor

Uçaktaki yolcular pilotun nehre mümkün olduğunca iyi bir iniş yaptığını aktardı. Uçağın pilotuna bir övgü de New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg’den geldi. Bloomberg, pilotun çok tecrübeli olduğunu, bu sayede iyi bir iniş yapmayı başardığını belirtti. Amerikan medyasında yeralan haberlere göre 57 yaşındaki Chelsey Sullenberg adlı pilot daha önce savaş uçaklarında pilotluk yaptı.

 

2009-01-16
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL