Güncel

Ülke tanıtımında TÜRK MUTFAĞI unutulmamalı!

Ülke tanıtımında TÜRK MUTFAĞI unutulmamalı!

Uluslararası Altın Kep Aşçılar Yarışması’na İstanbul Dedeman Otel Ekibi ile katılan Beyza Uğural; ülke tanıtımında Türk mutfağına da yer verilmesi gerektiğini söyledi.

NİLGÜN ATAR- Antalya

Anfaş Otel Equıpment Fuarı’nda gerçekleştirilen “Uluslararası Altın Kep Aşçılar Yarışması”na yaklaşık 2100 şef ve şef adayı katıldı. Milli Eğitim Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile turizm meslek liselerinin aşçılık bölümü öğrencileri de büyük bir heyecanla yarışmada kendilerini gösterdiler, alkışlarla birbirlerini desteklediler.

Yaklaşık 2500 metrekare alanda gerçekleştirilen yarışmada görsellik ve lezzet için emek veren genç aşçılardan Beyza Uğural ile çok özel ve keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.
İstanbul Dedeman Otel Ekibi ile yarışmaya katılan Uğural; aynı zamanda Mengen Aşçılık ve Turizm Derneği Yönetim Kurulu Üyesi..

Beyza Uğural ile yarışma sonuçları açıklanmadan kısa bir süre önce gerçekleştirdiğimiz samimi söyleşide; mesleğine gönül vermiş genç bir aşçının verdiği önemli mesajları satıraralarında yakalayacağınızı umuyorum.
İşte yarışma heyecanı ile sorularımızı yanıtlayan Uğural’dan samimi açıklamalar:

Yarışmaya hangi kategoride katıldınız¿

Yarışmaya 2 kategoride katıldık. İlki Altın Şef kategorisine ekip olarak 3 kişi katıldık. Genç Aşçılar kategorisine bireysel olarak yarıştım. Bireysel yarışmada armut dilimli gorgonzola peynirli fırınlanmış inciri, frambuaz ve portakallı sos ile sundum. Yaptığım işten ve verdiğim emekten çok memnunum, karşılığını alabilecek miyim bilemiyorum ama umutluyum.

-Genç bir aşçı olarak bu kadar geniş kapsamlı bir yarışmada yer almak nasıl bir duygu¿-Her şeyden önce çok heyecan verici..Aslında biz İstanbul’dan geldiğimiz için buradan katılan aşçılara göre daha fazla emek harcamak zorunda kaldık. Her türlü ekipman ve malzemeleri buradan temin etmek durumundaydık.Zor da olsa tamamlayabildik bu aşamaları.Ekip olarak böyle bir yarışmaya katıldığımız için çok memnunuz. Çok sayıda aşçının katıldığı çok büyük bir organizasyon. Dün katıldığım bireysel kategoride 150 genç aşçı yarıştı.Bir önceki gün 30 ekip yarıştık. Her ekipte 3-4 kişi yer alıyordu.

TÜRK MUTFAĞI DÜNYADA TANINAN BİR KAÇ YEMEKTEN İBARET DEĞİLDİR!
– Türk mutfağının zenginliğini dünyaya yeterince tanıtabiliyor muyuz sizce¿ Türk mutfağı Dünya mutfakları arasında hak ettiği yerde mi¿

– Ben hak ettiği yerde olduğunu düşünmüyorum ancak bu Türk mutfağı dünyada tanınmıyor manasına gelmiyor. Türk mutfağı kebap,döner, baklava gibi klasik birkaç çeşidin dışına çıkamıyor. Türk mutfağı sadece bunlardan ibaret değil, yurtdışında bu yemeklerle tanınıyoruz. Oysa mutfağımız çok zengin ve çeşitlidir. Ben Egeliyim özellikle Ege bölgesine has zeytinyağlı yemeklerimiz var, tanıtılması gerekiyor. Tanıtım eksikliğimizden Ege yemeklerimiz de Yunan mutfağı tarafından sahipleniyor.


OTELLERDEKİ HERŞEY DAHİL SİSTEMDEN MUTFAĞIMIZIN LEZZETİ OLUMSUZ ETKİLENİYOR!
– Turizm cephesinden bakarsak Akdeniz bölgesindeki 5 yıldızlı otellerde sunulan her şey dahil mutfaklar hakkında neler düşünüyorsunuz¿

-Her şey dahil mutfaklarla ilgili çok olumlu düşüncelerim yok. Herkesin istediği kadar yiyebilmesi ve göz doyurucu olabilmesi için çok çeşit ortaya konması nedeniyle lezzetler bozuluyor, çeşidi fazlalaştırmak için lezzetler birbirine karıştırılıyor. Bu nedenle sunumların, tatların, lezzetlerin bozulduğunu düşünüyorum.Otellerinde artık yavaş yavaş her şey dahil kavramından çıkması gerektiğini düşünüyorum.

AŞÇILAR ARTIK CİDDİYE ALINIYOR!
-Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Türk Mutfağının daha etkin tanıtılması yönündeki çalışmaları yeterli mi sizce¿. Bakanlığın Aşçılar Dernekleri ve Federasyonu ile proje işbirliğine girmesi gerekmez mi¿

– Ben Bolu Mengen Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu Üyesiyim.Önceki yıllara nazaran Bakanlık tarafından federasyona daha çok önem verildiğini, aşçıların daha dikkate alındığını gözlemliyorum. Çünkü artık ülkemizde bu mesleğe bakış açısı değişmeye başladı. Buna bir örnek vermem gerekirse biz Dedeman’dan ekip olarak buraya katıldık. Bizim şefimiz Adnan Öztürk Kültür ve Turizm Bakanlığı aracılığı ile İsviçre Bern’de düzenlenen fuara Türk Mutfağını tanıtmak için gitti. Bu da Bakanlığımızın Türk mutfağını tanıtımı yönünde attığı önemli bir adımdır.


TANITIMDA TÜRK MUTFAĞININ ÖNEMİ!
-Türk mutfağının zenginliği ülke tanıtım stratejisinin önemli bir parçası olmalı . Şimdiye kadar deniz kum güneş ile ifade ettik kendimizi, tarihi zenginliklerimizi gösterdik ama artık mutfağımız da tanıtıma girmeli değil mi¿

-Söylediklerinize katılıyorum, çok doğru..Bizler aşçılar olarak dernek içerisinde de ülke tanıtımına yönelik bu yönde politikalar geliştirilmesi gerektiğini konuşuyor ve tartışıyoruz. Bu anlamda bir takım plan ve projeler de çıkıyor. Sanıyorum önümüzdeki dönemlerde önemli adımlar atılacaktır.

– Peki neden 2 tane Aşçılar Federasyonu var¿. Bütün Aşçı Dernekleri tek federasyon çatısı altında toplansa daha güçlü olmaz mısınız¿

-Bu konuda çok net bir yorum yapamayacağım.Bizler de bu konuları aramızda konuşuyoruz ama demek ki ortak bir noktada buluşulamıyor.

YEMEKTEYİZ YARIŞMASINI AŞÇILAR OLARAK CİDDİYE ALMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL!
-Son bir soru..Biliyorsunuz yemekteyiz adlı yarışma programı büyük ilgiyle izleniyor ülkemizde. Yemek sanatını ve yemek kültürünü bilen genç bir aşçı olarak neler söyleyeceksiniz bu yarışma ile ilgili¿.Halkımız yöresel yemeklerini biliyor mu¿

– Programı birkaç kez izledim.Yöresel yemeklerin yapıldığını gördüm. Tabii ki her yörede insanlar güzel yemekler yapabiliyorlar.İyi yemek yapanlar da var. Böyle bir yarışma ile insanları teşvik etmek isteniyor olabilir ama yarışmanın ana temasının dışına çıktığını düşünüyorum.

Bence bu program yemek yarışmasından ziyade izlenme oranı artması için başka konuların üzerine yoğunlaşmış bir yarışma gibi geliyor bana. Arada da bir iki yöresel yemek görüntüsü var.Yapılan yemekler güzel olabilir ama ben bir aşçı olarak söylüyorum; böyle bir yarışmayı ciddiye almamız mümkün değil.


 

2009-01-18
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL