Güncel

Yatırımcı Ruslar İzmir’e göz kırptı!

Yatırımcı Ruslar İzmir’e göz kırptı!

Antalya’dan sonra Türkiye’nin başka kentlerinde de gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen Rus yatırımcılar, rotayı İzmir’e çevirdi.

Rusya’nın en önemli gayrimenkul yatırım şirketlerinden Miel’in danışmanlarıyla görüşen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’deki yatırım olanaklarını, sağlanan kolaylıkları ve uygun fiyatları anlatarak “Bu fırsatı kaçırmayın” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Rusya’nın önde gelen gayrimenkul yatırım danışmanlığı firmalarından Miel’in danışmanları ile bir araya geldi. Miel’in Türkiye’deki ortakları olan Eskidji firmasının İzmir Bölge Ortağı Ali Erten ve AAC Gayrimenkul Ltd. Şti.’nin sahibi Aygün Cevizci’nin de katıldığı görüşmede Başkan Kocaoğlu, İzmir’deki gayrimenkul yatırım olanaklarını araştırmak ve analiz raporları hazırlamak amacıyla kente gelen Rus yatırım danışmanları Shelegova Veronica ile Natalya Zavalishina’ya, İzmir’i ve yatırım fırsatlarını anlattı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ekonomik krizin mutlaka sona ereceği ve bir büyüme sürecinin başlayacağına inandıklarını söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu; İzmir’in iklimi, coğrafyası, nüfusu, termal kaynakları, fuarcılık kapasitesi, ören yerleri, tarihi güzellikleri, kum, deniz ve güneş turizmi gibi tüm avantajlarına rağmen, gayrimenkul fiyatlarının kendisiyle kıyaslanabilecek bazı kentlerin ancak “yarısı kadar” olduğunu söyleyerek, Ruslara “Bu fırsatı kaçırmayın” çağrısı yaptı.

Planları hazır
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak göreve geldiklerinden bu yana yaptıkları çalışmaları özetleyen Başkan Kocaoğlu, şöyle devam etti:

“İlk önce kentimizin büyüyen sınırları içinde hangi alanda ne yapılacağını belirleyen nazım imar planını hazırladık. Artık, nerede ne yapılacağını bilen bir kent olduk. Aynı çerçevede 500 projeyi içeren kentin 2017 yılına kadar olan vizyonunu belirleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi Stratejik Planı’nı hazırladık. Projelerimizi öncelik sıralamasına koyduk, kaynaklarımızı belirleyerek çalışmalarımıza başladık. Bir kısmını tamamladık, bir kısmı ise devam ediyor. Dolayısıyla İzmir’de, her alanda yatırım yapılacak bölgeleri tanımladık.”


Kapımız açık

Başkan Kocaoğlu, kent için öngördükleri planlama bölgelerini anlatarak şunları söyledi:

“İlk planlama alanımız, Liman’dan başlayarak iç körfezin etrafını dolaşan 550 hektarlık bir alanda yapılacak olan Yeni Kent Merkezi Projesi’dir. Gökdelenler Bölgesi olarak da adlandırdığımız bu alanda iş merkezleri, turizm ofisleri ve alışveriş merkezleri yapılacak. İkinci olarak, İnciraltı’nda 470 hektarlık alanda Turizm Bakanlığı ile birlikte planlama ilkelerinde tam mutabakat sağlayarak bir planlama yapacağız. Burada düşük yoğunluklu, yeşil alanlar içinde sağlık merkezleri, termal tesisler yapılmasını planlıyoruz. Güzelbahçe, Seferihisar, Urla, Çeşme, Karaburun ilçelerini kapsayan ve Yarımada olarak bilinen 171 bin hektar alan için ise bir ulusal fikir yarışması düzenledik. Bu yarışma ile söz konusu bölgede, hangi sektörlerin hangi yoğunlukta ve nitelikte yer alması gerektiğine ilişkin fikirler elde ettik. Tüm bu planlı alanlarda uygun olan yatırımları yapmaya hazırlanan iş kollarına kapımız her zaman açık.”

 

2009-01-31
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL