Güncel

Turizmin önü açık!

Turizmin önü açık!

AK parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, turizmde her yıl ortalama yüzde 8 büyümenin gerçekleşmesi halinde 2030 yılında Türkiye’nin 140 milyon turist hedefine ulaşabileceğini bildirdi.

AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, dünyada turizm hareketinin yüzde 3-4 büyüdüğünü, buna karşılık Türkiye’nin turizmde son altı yılda ortalama büyüme hızının yüzde 13 olduğunu söyledi. 2009-2010 döneminde, küresel kriz nedeniyle bir miktar sıkıntı yaşanabileceğini belirten Badak, 2010 yılından sonra turizm sektörünün önünün açık olduğunu kaydetti.

1980’li yıllarda Türkiye’nin 26 milyon turist rakamının telaffuz edilmesinin hayal olarak görüldüğünü anlatan Badak, turist sayısının hükümetin de destekleriyle 13 milyondan 26 milyona çıktığını, bunun 9 milyonunun Antalya’ya geldiğini ifade etti. Bu rakamları geçmişte telaffuz etmenin hayal gibi göründüğüne işaret eden Badak, ”Ama bugün bu rakamlara ulaşıldı” dedi.

Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada 2 milyar insanın yaşadığını hatırlatan Badak, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Türkiye’nin etrafında beş saat uçuş mesafesine bakıldığında büyük bir potansiyel var. Hindistan’dan İngiltere’ye kadar olan bölgede 2 milyar nüfus var. Eğer turizmde yeniden yapılandırmayı sağlayabilirsek, kamu ve özel sektörü daha ileri kurumsal mekanizmalarla kuvvetlendirebilirsek en az 100 milyon turist hedefini hayal görmemeliyiz.

Kriz nedeniyle 2009-2010 döneminde turizmde bir miktar yavaşlama görülebilir ama sonraki yıllarda turizmin önü açık. Her yıl yüzde 8 büyürsek, 2030’da 140 milyon turist hedefine ulaşırız.”

Adana’dan İzmir’e kadar olan bölgede deniz, kum ve güneş, Antalya, İzmir ve İstanbul’da kongre turizmi yapıldığına dikkati çeken Badak, kitle, kongre ve kültür turizmine ağırlık verilmesini önerdi. Bu yapılanma içinde 933 ilçeyi de esas alacak 8-9 yıllık vadede kaymakamlıkları da turizm hareketi içine katmanın yararlı olacağını ifade eden Badak, ilçelerin yemeklerini, müziklerini, otantik değerlerini turizm endüstrisi içerisine katacak bir yapılandırmanın mümkün olduğunu vurguladı.

 

2009-02-10
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL