Güncel

Fener Rum Patrikhanesi İnternet ortamında

Fener Rum Patrikhanesi İnternet ortamında

www.360tr.com multi-medya grubu, “insanlığın ortak projesi: İstanbul” konsepti çerçevesinde Fener Rum Patrikhanesi’ni Virtual Reality (VR) panoramik fotoğraf teknolojisi ile internet ortamına taşıdı.

www.360tr.com/patrikhane adresinden gezilebilecek proje 6 ay önce çalışması yapıldı. Patrikhanenin tüm bölümlerinin yer aldığı proje İngilizce ve Türkçe içerikle sunulmaktadır.

Fener Rum Patrikhanesi Basın ve Halkla İlişkiler Bürosu sorumlusu peder Dositheos Anagnostopulos proje ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada “dünya barışına, kardeşliğe, dinler ve kültürler arası diyaloga kaynaklık ederek adeta barışın sembolü haline gelmiş İstanbul için yürütülen proje çerçevesinde patrikhanemizin de yer alması gurur vericidir. Çünkü kardeşliğe, barışa diyaloga katkıda bulunacak her projenin içinde olmayı arzularız. Bu bakımdan 360TR multi-medya grubunun yapmış olduğu projeyi çok önemsiyorum. Dünyanın her yerinden gelme imkânı olmayan insanlar, sanki ordaymışçasına patrikhanemizi internet ortamında ziyaret edebilecekler. Patriğimiz 1.Bartholomaios, Cemaatimiz ve şahsım adına en can-ı gönülden proje ekibini tebriklerimizi sunuyor ve hepimize barış ve kardeşlik için hayırlı olsun diyorum” dedi
Proje yönetmeni İmdat Demir “İnsanlığın ortak projesi: İstanbul” konsepti bir vurgu projesidir. İstanbul’un çok kültürlü yapısını öne çıkarma stratejisi çerçevesinde global düzeyde farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda Sinagoglar, Kiliseler ve Camiler bu proje çerçevesinde değerlendirilecektir. Fener Rum Patrikhanesi bu projenin en önemli ayaklarından biri olarak tamamlamış bulunmaktayız. Bu proje Fener Rum Patrikhanesi’nde 3 boyutlu konforlu bir gezi imkânı sunmaktadır.” dedi.

Rum Ortodoks Patrikhanesi de Aya Yorgi kilisesinin avlusunda yer almaktadır. 16. yüzyılda manastır olarak kullanılan Aya Yorgi’ye, Patrikhane 1602 yılında taşınmıştır. Kilise, mimari olarak sade görünümlü ama içerisinde bazı çok değerli eşyalar vardır. 5. yüzyıldan kaldığı söylenen patrik tahtı, dünyada benzeri çok az sayıda bulunan üç mozaik ikon, Kudüs’te Hz. İsa’nın bağlanarak kırbaçlandığı kabul edilen bir sütun ve üç azizeye ait tabutlar kilisede yer almaktadır.

Tüm Türkiye’nin tanıtımı için dünya çapında projeler yapan www.360tr.com multi-medya grubu, daha önce Topkapı Sarayı, Ayasofya, Mardin Süryani Kadim Kırklar Kilisesi, Kapadokya’yı aynı yöntemle sanal ortama taşımıştı.

www.360tr.com multi-medya grubu, önümüzdeki aylarda Kudüs’te bulunan Kıyamet Kilisesi, Ağlama Duvarı ve Mescid-i Aksa’yi, ayrıca 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Gününde Çanakkale Cephesi’ni 3 boyutlu olarak internet ortamına taşıyacaklarını bildirdiler.

 

2009-03-13
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL