Güncel

Fiyat kırarsak daha çok Rus turist gelir

Fiyat kırarsak daha çok Rus turist gelir

Anex Tur Genel Müdürü Vural Karasu, “Otelciler daha fazla Rus turist çekmek için fiyat kırmak zorunda” dedi.

Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinden turist getiren Türk tur operatörü Anex Tur’un Genel Müdürü Vural Karasu, “Kriz bu yıl Rusya ve BDT ülkelerinden Türkiye’ye yönelik turizm hareketlerini de etkileyecek. Bunu önlemek için otelciler fiyat kırmalı” dedi. Türkiye’nin turizmde ana pazarının Almanya değil Rusya olduğunu savunan Karasu, “Ruslar, Avrupa turistlerine göre iki kata yakın harcama yapıyorlar. Geçen yıl mayıs – eylül arasındaki beş aylık dönemde Antalya’ya 1 milyon 348 bin Alman turist gelirken, aynı dönemde gelen Rus turist sayısı1 milyon 961 bin oldu” dedi.
FAZLA REKLAMIN ETKİSİ OLMAZ

Otelcilerin “Rusya ve BDT ülkeleri nasıl olsa gelecek, başka gidecekleri yer yok” mantığı ile hareket ettiğini savunan Karasu, “Tüm dünyada krizin etkileri var. Ancak otelciler bu krizi görmek istemiyorlar. Otelciler daha fazla Rus turist çekmek için fiyat kırmak zorunda. Daha fazla reklamın etkisi olmaz. Bu yıl turizmde fiyatlar konuşacak. Fiyat indirimini erken yapan daha çok müşteri toplar ve daha sonra fiyat kırmak zorunda kalmaz” dedi.

Bakanlık destek vermeli

Rusya pazarının, bakanlık tarafından üvey evlat muamelesi gördüğünü savunan Karasu, “Kültür ve Turizm Bakanlığı, Rusya ve BDT ülkelerine çalışan tur operatörlerine her yıl reklam desteği sözü veriyor ama iş paraya gelince bütçe bahane gösterilerek bu destek verilmiyor. Destek bekleyen tur operatörleri bu nedenle hep zor durumda kaldılar” şeklinde konuştu.

 

2009-03-14
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL