Güncel

Antikad, L Tipi Cezaevi ziyaretini projelendiriyor!

Antikad, L Tipi Cezaevi ziyaretini projelendiriyor!

Antalya İşkadınları Derneği (ANTİKAD) Başkanı Sevinç Eyilik ve ANTİKAD Yönetim Kurulu Üyeleri; Antalya L Tipi Cezaevi’ni ziyaret ederek karşılıklı görüş alışverişinde bulundular.

NİLGÜN ATAR
nilgunatar@turizmhaberleri.com


Antalya İş Kadınları Derneği (ANTİKAD) Başkanı Sevinç Eyilik, 2.Başkanı Taliha Salman, Genel Sekreter Serap Kocaoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Şebnem Saraçoğlu; Antalya L Tipi Cezaevi Müdürü Hasan Bal ile yaptıkları toplantıda; cezaevinde bulunan hükümlüler için sosyal sorumluluk anlayışı kapsamında neler yapılabileceğini konuştular.

Sivil Toplum Kuruluşları ile yapılan işbirliğinin çok olumlu sonuçlar verdiğini ifade eden Antalya L Tipi Cezaevi Müdürü Hasan Bal, bu çerçevede gerçekleştirilecek yardımlaşmaya her zaman açık olduklarını, cezaevinde bulunan hükümlülerin sosyal, kültürel, sanatsal etkinliklerden çok büyük fayda sağladığını söyledi.

Cezaevinde bulunan yaklaşık 80 civarında çocuk ve gençler için özel günler ve bayramlara yönelik etkinlik programı üzerinde görüşen ANTİKAD üyeleri; Nisan ve Mayıs ayı içerisinde gerçekleştirilecek faaliyetlerle ilgili önerilerde bulundu.

Cezaevi Öğretmeni Veysel Kamalı; cezaevinde bulunan çocuk ve gençler için önemli günler ve bayramlarda çeşitli etkinlikler düzenlediklerini ancak sivil toplum kuruluşlarının katkıda bulunması ile bu faaliyetlerin daha zenginleştiğini ve içerideki insanları mutlu ettiklerini söyledi.

Kadın ve erkek hükümlülere kişisel gelişim ve iletişim seminerleri verilmesine yönelik ortak kararların alındığı toplantıda; bu tür eğitimlerin çok yararlı olduğunu belirten Cezaevi Müdürü Hasan Bal, özellikle hijyen ve sağlık konusunda da seminerler verilmesine ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekti.

CEZAEVİNİN BİLGİSAYAR İHTİYACI VAR!
Müdür Hasan Bal cezaevinde bilgisayar eğitimi vermek istediklerini, bu eğitimi alacak hükümlülerin, ilerde iş bulmalarında önemli bir kolaylık sağlayacağını ifade etti. Bu çerçevede yeni açılacak bilgisayar sınıfında 10 civarında bilgisayara ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Antalya Yeniköy’de bulunan L Tipi Cezaevi yaşam koşulları açısından oldukça modern ve iyi imkanlara sahip. Cezaevi görevlileri ve ziyaretçiler, girişte önce iris okuma cihazına gözlerini okutarak kayıt altına alınıyor ve sonra giriş çıkış işlemleri yapılıyor. Dolayısıyla güvenlik son derece sıkı.


ANTİKAD Başkanı Sevinç Eyilik toplantı sonrasında şu açıklamalarda bulundu:

“2008 yılında Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Kişisel Gelişim ve İletişim Uzmanı Sayın Oğuz Saygın’ı, kadınlara iletişim ile ilgili seminer vermesi için davet etmiştik. Bu seminerlerin devamı yönünde oldukça yoğun talep aldık. Cezaevi ile ilgili çalışmalarımız sosyal sorumluluk anlayışı kapsamında atölye faaliyetleri ve etkinliklerle sürecek.

Müdür beyle yaptığımız görüşmeler çerçevesinde, cezaevinde yaşamını sürdüren 80 civarındaki çocuk ve gençle birlikte, kadınlara ve erkek hükümlülere sanatsal, kültürel, sosyal yönde eğitimlere ve teçhizata ihtiyacı olduğu bildirildi. Öncelikle müzik aletlerinin olmadığını öğrendik. Antalya Senfoni Orkestrası, Antalya Opera ve Balesi, Antalya Devlet Tiyatrosu, Akdeniz Üniversitesi ile görüşmelerde bulunacağız. Ortak noktalarda buluşursak bu eğitimleri ve etkinlikleri gerçekleştirmenin çok iyi olacağını düşünüyoruz.. Hükümlülerin müzik ve sanatla ilgilenmeleri ruhsal yönden de rahatlatıcı olacaktır ve belki de aralarından oldukça yetenekli kişiler çıkacaktır.Ayrıca bilgisayar sınıfı için bilgisayar ihtiyaçlarının bulunduğunu tespit ettik. Bu çerçevede gerekli çalışmaları yapacağız. ’’
dedi.

Antalya L Tipi Cezaevi nde çini sanatı ile ilgili atölye çalışmaları da yapıldığını belirten ANTİKAD Başkanı Eyilik; “Atölyelerin biraz daha genişletilmesi neticesinde çini sanatının daha profesyonelce uygulanacağını görüştük ve ilave ihtiyacı olduğunu öğrendik. Hükümlülere cezaevinde profesyonel sanatçı ve çini ustalarından eğitim alma imkanı sağlanırsa; hem gelir elde etmeleri hem de Cezaevinde üretilen çini eserlerin hediyelik eşya olarak Antalya da satışa sunulması mümkün olacak. Böylece hükümlülere bir istihdam yaratılmış olacak, aynı zamanda dışarı çıktıklarında iş imkanı bulacaklar.’’ şeklinde konuştu.

 

2009-03-19
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL