Güncel

İzmir sanat için el ele

İzmir sanat için el ele

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, edebiyat dünyasının seçkin isimleriyle Tarihi Havagazı Fabrikası’nda buluştu.

Kentte kültür sanat alanında yaptığı yatırımlar konusunda edebiyat dünyasının seçkin temsilcilerine bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkan Aziz Kocaoğlu, edebiyatçıların fikir ve önerilerini de dinledi.

Başkan Kocaoğlu’na yaptığı çalışmalar ve mütevazi kişiliği nedeniyle teşekkür eden edebiyatçılar, kentin kültür ve sanat alanında büyük atılımlar yaptığını söylediler. İzmir’in kültür sanat potansiyelini geliştirmek ve uluslararası arenada söz sahibi olmasını sağlamak için göreve geldikleri günden bu yana çeşitli yatırımlar yaptıklarını söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, “Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, Havagazı Fabrikası, restorasyonuna başladığımız Ayavukla, kent merkezindeki antik tiyatro ile tarihi Agora’yı gün yüzüne çıkarmak için yaptığımız için kazılar ile yakın zamanda restorasyonuna başlayacağımız Kadifekale sur duvarları İzmir için çok önemli değerlerdir” dedi.

Önümüzdeki dönemde yapacağı çalışmalar konusunda da edebiyatçılara bilgi veren Kocaoğlu, Karşıyaka’da 24 bin metrekare alan üzerine bir opera binası yapılacağını, eski DGM binasının İzmir Kent Akademisi olarak kullanılacağını belirtti. Kocaoğlu, ayrıca Doğal Yaşam Parkı’nda 1.5 milyon metrekare alan üzerinde Anadolu Medeniyetleri Müzesi ile Zooloji Müzesi kurulacağını da söyledi. Başkan Kocaoğlu, kente büyük bir tiyatro merkezi kazandırılması için çalışmaların yürütüldüğünü ifade etti.

Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen tarihi Havagazı Fabrikası’nın kafeteryasında gerçekleşen buluşmaya Büyükşehir Belediyesi Sanat Danışmanı Haluk Işık, APİKAM Müdürü Yrd.Doç. Oktay Gökdemir, yazar ve şairler Dinçer Sezgin, Hüseyin Yurttaş, Hidayet Karakuş, Türkiye Yazarlar Sendikası İzmir Temsilcisi Namık Kuyumcu, Konak Belediyesi Kültür Müdürü Halim Yazıcı, Balçova Belediyesi Kültür Müdürü Tuğrul Keskin, Uluslararası PEN Türkiye İzmir Temsilcisi Hayri K.Yetik, Asuman Susam, Dil Derneği Temsilcisi Bekir Yurdakul, Hakan Cem, Ahmet Günbaş, Sina Akyol, BESAM İzmir Temsilcisi Recai Atalay, Hülya Deniz Ünal, Fergun Özelli, M.Sadık Kırımlı, Kıbatek Genel Başkanı Mevlüt Kaplan, Şadan Gökovalı, Savaş Ünlü, Berin Taşan, Kadın Yazarlar Derneği Başkanı Sevim Korkmaz Dinç, Altay Ömer Erdoğan, Timuçin Özyürekli, İsmail Mert Başat, Ahmet Önel, Oğuz Tümbaş ve Erdal Sevinçli katıldı.

 

2009-03-26
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL