Güncel

Alanya’da Baraj kapağı patladı, evler boşaltılıyor!

Alanya’da Baraj kapağı patladı, evler boşaltılıyor!

ANTALYA’nın Alanya İlçesi’nde aşırı yağış nedeniyle dolan Dim Barajı’nda suyu tutan dip savak kapaklarından 4’ü kırıldı.

Yüzde 91 dolu olan barajdan akan su Dim Çayı’ndan taşmadan Akdeniz’e dökülüyor. Alanya Kaymakamlığı tedbir amacıyla Dim Çayı’nın çevresindeki konut, okul ve işyerlerini boşaltıyor.

Antalya’nın Alanya İlçesi’nde 17 Ocak’ta su tutulmaya başlanan Dim Barajı’nın suyunu tutan dip savak kapaklarından 4’ü sabah saatlerinde kırıldı. Dün gece yağan aşırı yağmur nedeniyle kırıldığı belirtilen her biri 21 ton olan kapaklar, su yüzüne çıktı. Kapakların kırılması üzerine su Dim Çayı’na boşalmaya başladı. Su tamamen boşalıncaya kadar müdahale edilemeyeceğini belirten DSİ yetkilileri, “Şu an için barajın çevresinde herhangi bir tehlike görünmüyor” dedi. Yetkililer, Dim Çayı’nın denize döküldüğü noktada su birikintisi olması halinde tehlike oluşabileceği belirtiliyor.

Bölgede incelemede bulunan Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan, Dim Çayı çevresindeki yerleşim birimlerinde anons yapılarak vatandaşların dikkatli olmaları konusunda uyarılar yapıldığını belirterek, “Şu an için bölgede tehlikeli bir durum yok. Tehlikeli bir durum olma ihtimaline karşı anons yaptırılıyor, ama şu an için herhangi bir sorun görünmüyor” dedi.

Bu arada Alanya Kaymakamlığı, Dim Çayı çevresindeki konut, okul ve işyerlerini tedbir amacıyla boşaltmaya başladı. Kaymakamlığın anonsuyla boşaltılan evlerin çevresinde jandarma ve polis güvenlik önlemi alıyor. Barajın olduğu bölgeye araç girişine izin verilmiyor.

Kestel Beldesi’nde yapımı 2003 yılında başlayan Dim Barajı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İzmir’den gerçekleştirdiği toplu açılış töreniyle geçen 17 Ocak’ta hizmete girmişti.

 

2009-03-27
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL