Güncel

Kuralsız piyasa can alıyor!

Kuralsız piyasa can alıyor!

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Antalya İl temsilcisi Hakan Ak, “sahte rakı değil, kuralsız piyasa can alıyor”açıklamasında bulundu.

Gıda güvenliği konusuna önem verilmesi gerektiğini belirten Hakan Ak,”acil önlemler alınması ve ülkemiz turizminin zedelenen imajı süratle düzeltilmesine yönelik yaptığı yazılı basın açıklamasında, tüketicileri de açıkta sunulan başta rakı olmak üzere tüm alkollü içecekleri konusunda uyardı:

SAHTE RAKI DEĞİL, KURALSIZ PİYASA CAN ALIYOR !

Rakı, ana hammaddeleri tarımsal kökenli etil alkol (yaygın olarak pancar melasından elde edilmiş), anason ve üzümden elde edilen suma olan; çeşitli işlemlerle geleneksel aromasına kavuşan alkollü bir içkidir. Etil alkolün tarımsal hammaddeden eldesi sırasında bir miktar metil alkol de oluşabilir. Oluşan metil alkolün bir kısmı, uygulanan işlemlerle ortamdan uzaklaştırılsa da genelde üründe bir miktar kalabilir.

Metil alkol yiyecek, içecekler veya solunum ve temas yoluyla alındığında ölüme ve kalıcı sakatlıklara neden olacak kadar zehirli olduğundan, içkilerde bulunabileceği maksimum miktarlar sağlığı korumak amacıyla mevzuatla belirlenmiştir. Türk Gıda Kodeksi’ne göre rakıda bulunmasına izin verilen metil alkol içeriği, hacmen yüzde 100 alkolün hektolitresinde 150 gramdan fazla olmamalıdır. Bu miktardan daha yüksek oranlarda metil alkol içeren ürünler insan sağlığı açısından riskli olarak değerlendirilir.

Metil alkol insanlar tarafından mevzuatta izin verilen dozların üzerinde tüketildiğinde zehirlenmelere neden olur. Zehirlenme belirtileri 12-24 saate kadar görülmeyebilir. Metil alkolün bir diğer özelliği zehirlenme dozunun değişkenlik gösterebilmesidir. Zehirlenme mide bulantısı, karın ağrısı, baş dönmesi, güçsüzlük gibi belirtilerle başlar ve merkezi sinir sisteminde çökme, körlük, koma ve ölüm bu olumsuz tablonun ciddi sonuçları olarak ortaya çıkar.

Alkollü içkilere yapılan yüksek zamların sahtecilik ve kaçakçılığı tetiklediği açıktır. Rakı dışında diğer distile alkollü içkilerde de sahteciliğin olmadığını söylemek olası değildir. Bugün rakıda ve votkada yaşanan sorun, yarın diğer distile içkilerde de görülebilir. Bu bağlamda alkollü içkilerdeki yüksek vergi baskısından dolayı, turizm başkenti olan Antalya’mızın ve dolayısıyla ülkemizin imajı büyük bir tehdit altındadır.
Konusunda uzman personel yetersizliği nedeniyle Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı üzerine düşen denetim görevini layıkıyla yerine getirememektedir. Denetim eksikliğinden kaynaklanan kayıt dışı üretim miktarı da her geçen gün artmaktadır. İç piyasa denetimleri bütçe yetersizlikler, teknik altyapı ve gıda konusunda eğitim veren gıda teknolojileri bölümünden mezun konusunda uzman gıda mühendisi ve teknikerlerinin istihdamının yetersizliğinden dolayı gereğince yerine getirilememektedir.

Gıda maddesi üreten ve satan işyerleri Türk gıda Kodeksi’ne uygun üretim yapmak üzere Gıda Mühendisi çalıştırmak zorundadır. Ancak, sorumluluğunun bilincinde olmayan işyerleri bu zorunlu hükmü angarya olarak algılamakta ve denetim eksikliğinden yararlanarak ya sorumlu yönetici çalıştırmamakta ya da sorumlu yöneticileri işyerindeki karar mekanizmasından uzak tutmaktadırlar. İnsan sağlığını tehdit eden bu tip vahim vakaların gerçekleştiği bir dönemde gündeme getirilmeye çalışılan “ Veteriner Hizmetleri, Bitki sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” Taslağına göre bu denetimleri konusunda uzman Gıda Mühendislerinden alınıp, gıda denetimi ve tüketici sağlığı çıkmaza sokulmaktadır.Gıda üretim yerlerinde gıda güvenliğini sağlama işlevi olan Sorumlu yöneticiliğin kaldırılması yerine, oteller gibi toplu tüketimin yapıldığı yerler de de zorunlu hale getirilmesi gerekmektedir.
Gıda güvenliği konusuna önem verilmeli ve önlem alınmalı, ülkemiz turizminin zedelenen imajı süratle düzeltilmelidir.

TÜKETİCİLER NELERE DİKKAT ETMELİ

Tüketicilerin açıkta sunulan başta rakı tüm alkollü içecekleri içerken;
– sorgulayıcı olmaları ve içki şişelerini görmeleri,
– Alkollü içkileri, “ TAPDK Satış Belgesi” olan perakende satıcılardan almaları
– Şüpheli görünen ambalajlıları tüketmemeleri
– Kapağı üzerinde Gelir İdaresi Başkanlığı ve TAPDK logolarını taşıyan bandrol bulunmayan bandrolü yıpranmış olan şişeleri almamaları
-Bandrol üzerindeki logolar yukarı-aşağı yönde hareket ettirildiğinde ve farklı açılardan bakılarak kontrol edildiğinde , mavi-turkuvaz renk dönüşümüne dikkat etmeleri
– Kapağı açık olanı almamaları
– Tekrar kapatılmış izlenimi veren şişelerdeki ürünleri kesinlikle tüketmemeleri
– Kapağında enjektör deliğine benzer delik bulunan şişeleri almamaları
– Şişenin arka yüzünde tüketiciyi bilgilendiren etikete dikkat etmeleri
– Etiket üzerinde üretici veya ithalatçı firma adı veya adresi bulunmasına dikkat etmeleri
– Belirgin halde bulanıklık, tortu ve kirlilik içeren içkileri içmemeleri
– Açık içki satışı yapılan yerlerde, şişe üzerindeki bandrolü ve kapağın kapalı olmasını kontrol etmeleri öneriliyor.

HAKAN AK
TMMOB
GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI
ANTALYA İL TEMSİLCİSİ

 

2009-04-15
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL