Güncel

TÜSAD AÇIKLAMALARI BAKANLIĞI HAREKETE GEÇİRDİ

TÜSAD AÇIKLAMALARI BAKANLIĞI HAREKETE GEÇİRDİ

KOSGEB desteklerinden hizmet ve ticaret sektörlerinde faaliyet gösteren işletmelerin de yararlanması yönündeki kanun tasarısının 6. maddesinin kabul edilmesi turizm sektöründe sevinçle karşılandı.

NİLGÜN ATAR
nilgunatar@turizmhaberleri.com

TÜSAD Tüm Seyahat Acentaları Derneği Başkanı Aydın Yaylacıklılar; 21 Kasım 2008 tarihinde seyahat acentalarının KOBİ kapsamına alınması ve kredi kullandırılması yönündeki çağrısı aynı gün TÜRSAB’ı da harekete geçirmişti.

7 ve11 Nisan 2009 tarihli haberlerimizde görüşlerine yer verdiğimiz TÜSAD Danışmanı Emel Yetkin; Seyahat acentalarının 2000 yılından beri ihracatçı, 2005 yılından itibaren de kobi kapsamında olduğuna dikkat turizmhaberleri.com’a çok önemli açıklamalarda bulunmuştu.

11.4.2009 tarihli,“Seyahat acentaları yıllardır bu değişikliği bekliyor” başlıklı haberimizde; TÜSAD Danışmanı Emel Yetkin;
İhracat rejiminin, ihracat, ihracat sayılan satış ve teslimler, döviz kazandırıcı hizmetler kapsamında olduğunu, Bakanlar Kurulu kararları ve Bakanlıklarca yayımlanan tebliğlerle düzenlendiği, Seyahat acentalarının da 2000 yılından beri ihracatçı sayıldığına göre yapılacak değişikliklerle devlet yardımlarından yararlanabileceğini ifade etmişti.

Seyahat acentalarının KOBİ kapsamına alınması için meclisten yeni yasa çıkarılması gerektiği yönünde basında yer alan açıklamalara dikkat çeken TÜSAD Danışmanı Yetkin; Seyahat acentalarının 2000 yılından beri ihracatçı, 2005 yılından itibaren de kobi kapsamında olduğunun altını çizdi. Küresel ekonomik krizden derin yaralar alan sektörün kısa vadede acilen desteklenmesi için hızlı hareket edilmesi gerektiğine değinen Yetkin, konu ile ilgili şu açıklamalarda bulunmuştu

MECLİSTEN YENİ YASA ÇIKARILMASINA GEREK YOK!
“Öncelikle Devlet yardımları tebliğlerine turizm sektörünün ilave edilmesi gerekiyor.Yapılacak şey çok basit. Bakanlar Kurulu mevcut kararnamede değişiklik yapacak ve Başbakanlığa ya da Bakanlığa bağlı kuruluşlar da çıkardıkları tebliğlerde değişiklik yapacaklar. Seyahat acentalarının Kobi kapsamına alınması için meclisten yeni kanun çıkarılmasına gerek yoktur “ dedi.

KANUNDA DEĞİŞİKLİK ŞART!
2000 yılından beri bu konuya dikkat çekmeye çalıştığını ancak hiç kimsenin dikkate almadığını, bu durumdan da sektörün mağdur olduğunu belirten TÜSAD Danışmanı Emel Yetkin; KOSGEB kanununun kuruluş amacında ’’ Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi işletmelerinin payını ve etkinliğini artırmak…. ’’ denildiğine dikkat çekerek şu açıklamalarda bulunmuştu:

“Bu kanunda değişiklik şart gözüküyor yani ’’ ticari kuruluşların” eklenmesi lazım. Ancak KOSGEB kanunu değişmese dahi ihracatta devlet yardımlarından acentaların yararlanması yapılacak değişikliklerle mümkündür. KOSGEB kanunu ile ihracatta devlet yardımları tebliğlerini birbirinden ayırmak ve karıştırmamak gerekiyor. Her ikisi de birbirinden bağımsızdır; mesela bilişim firmaları bu devlet yardımlarından yararlanabiliyorlar ve onlar sanayi işletmeleri değildir. ’’

TÜSAD’IN ÇABALARI CEVAPSIZ KALMADI!
Konuyla ilgili 2007 yılında Turizmhaberleri.com’da ayrıntılı açıklamalarda bulunan Emel Yetkin’in görüşlerini; 27 Kasım 2008 tarihinde yetkililerin dikkatini çekmesi açısından tekrar gündeme alarak konunun takipçisi olduk.

Sektörel sorunları gündeme taşıması ile Sivil Toplum Kuruluşu olarak önemli bir boşluğu dolduran TÜSAD’ın, seyahat acentalarının KOBİ kapsamında devlet yardımlarından yararlandırılmaları konusundaki çağrıları ve çabaları cevapsız kalmamıştır.

PARA VE KREDİ KOORDİNASYON KURULU TEBLİĞLERİNDE DEĞİŞİKLİK GEREKİYOR!
Konu ile ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz TÜSAD Danışmanı Emel Yetkin , KOSGEB Kanununda yapılacak bu değişikliğin çok önemli bir adım olduğuna dikkat çekerek, bunu Para ve Kredi Koordinasyon Kurulu’nun İhracatta Devlet Yardımları Tebliğlerinde yapılacak değişikliklerin izlemesi gerektiğini belirtti.

Bu Tebliğlerde yapılacak değişikliklerin KOSGEB Kanununda yapılacak değişikliklerden daha önemli olduğunu vurgulayan Yetkin “ Şu konunun altına çizmek istiyorum. Seyahat acentelerinin ihracatçı sayılması ve KOBİ kapsamına alınması ve KOSGEB Kanunda değişiklik yapılması yetmemektedir. Önemli olan Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulu’nca yayımlanan tebliğlerin kapsamına alınmasıdır. Devlet tarafından ihracatçı ve KOBİ kabul edilen ve OECD ,IMF, Dünya Bankası gibi kuruluşların küresel krizlere karşı ÖZELLİKLE GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERE geliştirmelerini salık verdiği ve ülkemiz ekonomisinin can damarı olan, onlarca sektörü peşinden sürükleyen, yıllardır ödemeler dengesi açıklarını kapatan TURİZM SEKTÖRÜNÜN lideri olan seyahat acentelerinin sorunlarını kökten çözmek için bu bir zorunluluktur “ dedi

 

2009-04-18
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL