Güncel

Akdeniz Üniversitesi Çevre Bilinci İçin Uğraşıyor

Akdeniz Üniversitesi Çevre Bilinci İçin Uğraşıyor

Akdeniz Üniversitesi’nde “Deniz Kirliliğinin Önlenmesine Yönelik Sürdürülebilir Yat ve Deniz Turizmi Faaliyetlerinin Değerlendirilmesi Çalıştayı” düzenlendi.

Akdeniz Üniversitesi’nde deniz kirliliğinin önlenmesine yönelik olarak düzenlenen konferansta Rektör İsrafil Kurtcephe üniversitenin çevre bilinci oluşturma yönündeki çabalarda artık daha fazla sorumluluklar üstleneceğini belirtti.

Akdeniz Üniversitesi’nde düzenlenen “Deniz Kirliliğinin Önlenmesine Yönelik Sürdürülebilir Yat ve Deniz Turizmi Faaliyetlerinin Değerlendirilmesi Çalıştayı”nda, katılımcılar tüm tarafların bir araya gelmesi durumunda deniz kirliliğine yönelik tüm sorunların uzlaşmacı biçimde çözülebileceğini vurguladılar. Vali Alaaddin Yüksel ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’ın katıldığı konferansta gemicilik faaliyetleri ve evsel atıklarla kirlenen denizleri korumaya yönelik çözüm önerileri anlatıldı.

Yapılan sunum gösterimlerinde hem karadan denize hem de denizden karaya yönelik kirlilik alışverişinin önlenebilmesi için arıtma sistemlerinin güçlendirilmesi gerektiği; tekne, yat ve gemilerin de disipline edilmesi söylendi.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, konuşmasında Türkiye’nin bir çok doğal güzelliklere sahip olduğunu aktararak, bu ülke topraklarının gelecek nesillere daha güzel şekilde aktarılabilmesi için kendilerine büyük sorumluluk düştüğünü ifade etti. Kurtcephe, “Çevre bilinci oluşturulmasında üniversitelerin büyük rolü olduğunun farkındayız, bunun için Akdeniz Üniversitesi olarak bundan sonra daha da fazla sorumluluk almaya hazırız” şeklinde konuştu.

Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, Meslek Liseleri’ne son yıllarda denizcilikle ilgili bölümlerin de eklendiğini vurgulayarak bunun devamında açılacak bir “Denizcilik Fakültesi”nin Antalya’ya çok yakışacağını ifade etti. Antalya’nın denizinde binlerce gencin yelken yapacağı günleri hayal ettiğini belirten Yüksel, kıyı planlamasıyla ilgili toplantı yaptıklarını, ancak ilçe ve beldelerdeki belediye başkanlarının hiçbirinin katılmadığını açıklayarak, bundan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, deniz ve çevre kirliğinin şu ana kadar çok büyük ölçüde bir sıkıntıya yol açmadığını, ancak bundan sonra daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Çalıştayda Türkiye’nin sahip olduğu mavi bayrak sayılarıyla ilgili bilgiler veren Türkiye Çevre ve Eğitim Vakfı Başkanı Erol Güngör, geçtiğimiz 2008 yılının 258 plaj ve 13 marinayla İspanya ve Yunanistan’ın ardından 3. sırada kapatıldığını ve bu sene rakamların daha da iyi olmasını beklediklerini ifade etti.

 

2009-04-27
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL