Güncel

Turizm sektöründen sezona yönelik değerlendirmeler

Turizm sektöründen sezona yönelik değerlendirmeler

Club Side Artemis Otel Genel Müdürü Hüseyin Hakkı Kahveci, 2009 turizm sezonuna yönelik görüş ve değerlendirmelerini turizmhaberleri.com ile paylaştı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan küresel ekonomik kriz sürecini takiben 2009 turizm sezonuna girildi. Turizm sektörü temsilcileri sezon ile ilgili olarak 2009 yılı nasıl geçer ve krizi fırsata nasıl dönüştürebiliriz sorularına yanıt arıyor.

Turizmhaberleri.com olarak Club Side Artemis Otel Genel Müdürü Hüseyin Hakkı Kahveci’ye sezon ile ilgili görüşlerini sorduk.

İşte Kahveci’nin çarpıcı değerlendirme ve özeleştirilerin yer aldığı açıklamalar:

2009 turizm sezonu ile ilgili görüşlerini belirten Kahveci, “bugün gelinen noktada mevcut oluşmuş durumu maalesef üzüntü ile karşılıyorum.Bu gün sektörün içinde olduğu global ekonomik kriz sürecinde bazı sektör temsilcileri halen daha ne kadar kuvvetli bir türbülansta olduğumuzu fark edemiyorlar ne yazık ki..
Her ne kadar sektörde kendini belirli kalıplar içerisine sokarak sağda solda bilinçsiz şekilde beyanat veren, sektörü yönlendirmeye çalışan veya sessiz kalan değerli sektör temsilcilerinden bu güne kadar sessizliğini bozmamış olmaları, bu ülkeye ve sektöre siyasal ve bürokratik erkler tarafından sektör gözüyle bakılmaması sonucunu doğuruyor.

Malum senenin ekonomik kriz gölgesinde başladığı sonucu ortada..Ve bu kriz ile beklentiler örtüşmüyor. Turizm sektörü geriye dönüp baktığında;ortada boşa geçirmiş olduğumuz sekiz aylık süreçte niçin kimse kafasını gömdüğü kumdan çıkartmamış bunu çok iyi düşünmek gerekiyor.” Dedi.

Bu süreçte krizi fırsata çevirmenin çok güç olduğuna dikkat çeken Kahveci; “tamamen yurtdışı bağlantılı olarak çalışan bizler birkaç kişinin krizi fırsata çevirmesini beklemek yerine kendi krizimizi çözmemiz gerekiyor.Geçen aylarda gazetelere beyanat verenler bu aylarda forkastlara ve rezervasyonlara bakınca olayın ne kadar ciddi olduğunu halen anlamamış gibi görünüyor.

Şunu açıkça ifade etmek isterim ki plansız programsız yapılanma, aynı şekilde yanlış tur operatörlüğü ve satış stratejileri, mevcut elde oluşmuş pazar paylarındaki rekabet ve eksik yapılanma, ötelenen master planlar v.s..Son olarak artık taşınamaz haldeki yolcu maliyetleri…Artık Tur Operatörleri ne otelin ne de uçağın riskini bundan sonra almayacaklar. Ekonomik krizin başladığı dönemde dünyada yapılan açıklamalar da en çarpıcı olanı ise “ bu günden itibaren hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.” Burada herkesin oturup düşünmesi gerekiyor.

Yukarıda bahsettiğim bu sözden hareket ederek madem hiçbir şey eskisi gibi olmayacak o zaman geçmiş yıllarda gelen yolcu sayılarını ülke olarak devam ettiremeyeceğimiz sonucu çıkmaz mı ?? Son on yıldır Antalya da başlayan ve ülkenin şehir otellerine bile sıçrayan her şey dahil konsept için bile yolun sonu gözüküyor.Eğer bu ekonomik kriz insanlara tüketim toplumu olma yerine tasarruf eden bir topluluk yaratacaksa kaldı ki durum onu gösteriyor.Herkes mevcudu muhafaza etme peşinde.”dedi.

2009 turizm sezonu için milyonlarca turist hesabı yaparak açıklamada bulunanların şu anki durum için de bir şeyler söylemeleri gerektiğini belirten Kahveci ,sektörün genel durumuna yönelik şöyle konuştu:

“Aslında bu ekonomik kriz sürecinde turizm sezonu başlayınca nasıl olsa istihdam hareketi ve nakit para döngüsü oluşur diye yapılmış olan planlama içerisinde artık sezon başına gelindi. Fakat görünen o ki gerek istihdam ve gerekse nakit döviz döngüsü konusunda artık sektör çalışanları hariç devlet birimlerinin bir beklenti içinde olmaması lazım. Artık sektör kendi yaralarını sarmaya çalışırken artı bir beklenti içerisinde olunması bütün riskleri ve olumsuzlukları tek başına taşıyan bu koskoca sektöre koca bir ihanet olur.Tabir yerindeyse bundan önceki yıllarda maalesef sektörümüz riskleri desteksiz olarak aştığı için yine tek başına yapayalnız aşacaktır.”dedi.

Ankara’nın turizme bakışının sönük kaldığını ifade eden Kahveci, Bakanın ITB Berlin Fuarı’na katılmayışının bir talihsizlik olduğunu vurguladı. 25 yılı aşkın süredir aynı şeyleri konuşmak ve dakikada kaç turistin havaalanına indiğini hesaplamanın yerine sektörel önlemlerin alınması gerektiğini belirten Kahveci şu açıklamalarda bulundu:

“Sonuçlar bu sektörden beklenti içerisinde olan herkesi tatmin etmese de gelecek kaygılarımızı bir kenara bırakarak çabalamaya devam edeceğiz. Yaşamakta olduğumuz global ekonomik krizin çok büyük yapay bir dalga olduğu ve bu ekonomik tsunami durdurulamaz bir noktada iken bölgemizde olabilecek değişiklikleri dikkatle takip edip sektörlerimiz ve ülkemiz için tüm önlemleri almamız gerekiyor. Şu anda dünyamız ve ülkemiz tarihin tekerrürünü yaşıyor.Açıp geçmiş karıştırılırsa bu gün yaşananlar ile dün yaşananlar arasında harflerin farklı olmasından başkaca bir fark göremiyorum..2009 turizm sezonunun başlangıcı ve bitişinin iyi olması temennisi ile sizlerin aracılığınızla tüm turizm camiasına başarılar diliyorum.”

 

2009-04-29
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL