Güncel

Avrupa ve Türkiye arasında Edebiyat Projesi

Avrupa ve Türkiye arasında Edebiyat Projesi

Avrupa Edebiyatı Türkiye’nin 24 kentinde, Türk Edebiyatı 8 Avrupa ülkesinde!

Goethe Enstitüsü; Avrupa Komisyonu ve Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın birlikte yürüttüğü “Kültür Köprüleri” programı çerçevesinde geniş kapsamlı bir kültür projesine imza attı. Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilen, Türkiye’de ve Avrupa’da büyük ilgi uyandırması beklenen “European Literature Goes to Turkey – Turkish Literature Goes to Europe” (“Avrupa Edebiyatı Türkiye’de – Türk Edebiyatı Avrupa’da”) adlı proje, 5 Mayıs 2009 – 22 Haziran 2010 tarihleri arasında, Türkiye’nin 24 kentinde ve 8 Avrupa ülkesinde gerçekleştirilecek.

Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu ve Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın 16 Temmuz 2007’de AB üye devletlerinin kültür kurumlarına ve onların Türkiye’deki ortaklarına yönelik hazırladığı “Kültür Köprüleri” programı; çağdaş sanatların her dalında (müzik, edebiyat, gösteri sanatları, görsel sanatlar vb.) farklı kültürleri ve bu farklı kültürlerden bir çok sanatçıyı biraraya getiren projelere destek sağlıyor. Program; Avrupa Birliği’ne üye ülkelerle Türkiye’nin kültürel değerlerini karşılıklı olarak tanıtmalarına; kültürel ve sanatsal yenilikleri sınırlar ötesine taşımalarına ve kültürler arası diyaloğun desteklenmesine katkıda bulunuyor.

“Kültür Köprüleri” programı çerçevesinde Goethe Enstitüsü tarafından bir çok kurumun işbirliği ile gerçekleştirilecek “European Literature Goes to Turkey – Turkish Literature Goes to Europe” adlı proje; edebiyat ve kültür aracılığıyla insani değerlerin yüceltilmesini ve kültürler arası alışveriş ile sivil toplum diyaloglarının geliştirilmesini amaçlıyor..

European Literature Goes to Turkey – Turkish Literature Goes to Europe” projesinin tanıtımı; 3 Mayıs 2009 Pazar günü TBMM Başkanı Köksal Toptan, Almanya Federal Meclis Başkanı Prof. Dr. Norbert Lammert ve Macaristan Ulusal Meclis Başkanı Dr. Katalin Szili’nin katılımlarıyla düzenlen basın toplantısı ile gerçekleştirildi. Projenin Türkiye yolculuğu; İstanbul/Tarabya’daki Alman Büyükelçiliği Yazlık Rezidansı’nda gerçekleşen basın toplantısının finalinde, Mercedes – Benz Türk A.Ş.’nin katkılarıyla sağlanan “gezici kütüphane”nin projenin ilk durağı Diyarbakır’a uğurlanması ile başladı. Gezici programın ilk ayında ayrıca Malatya, Gaziantep, Urfa ve Van ziyaret edilecek.

5 Mayıs 2009 tarihinde başlayacak Türkiye turuna; 8 Avrupa ülkesinden, eserleri daha önceden Türkçeye çevrilmiş 48 tanınmış çağdaş yazar konuk olacak. Yazarların yanı sıra, fotoğraf sanatçıları, film yapımcıları ve müzisyenler de Türkiye’nin 24 kentindeki sanatseverlerle buluşacak. Her ilde bir hafta boyunca iki dilde edebiyat okumaları ve söyleşiler gerçekleştirilecek. Projede, konuk yazarlara, internet bağlantılı bilgisayarlar ve audio – visuel araçlarla donatılmış bir ‘gezici kütüphane’ eşlik edecek. “Yollarda… Avrupa Kültür Haftası Etkinlikleri” adı altında düzenlenen hafta kapsamında konserler, atölye çalışmaları ve sergiler de yer alacak. Kentlerdeki yerel halka Avrupa’da güncel sanat alanındaki gelişmeler ve yenilikler ile tanışma olanağı sunan projenin Türkiye turu, 13 Nisan 2010 tarihinde, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti kutlamaları çerçevesinde gerçekleştirilecek özel bir gala ile son bulacak.

“European Literature Goes to Turkey – Turkish Literature Goes to Europe” projesinin 4 Mayıs 2010 tarihinde başlayacak 8 Avrupa ülkesini kapsayan Avrupa turunda ise; eserleri daha önce yabancı dile çevrilmiş 16 tanınmış Türk yazar, 7 AB ülkesi ve İsviçre’de, iki dilde okuma günleri gerçekleştirecek. Türkiye’den başarılı müzisyen, film yapımcısı ve fotoğrafçılar, Sofya, Bükreş, Viyana, Zürih ve diğer 2 Avrupa Kültür Başkenti olan Pecs ve Essen’de Türk kültürünü sanatseverlerle buluşturacak. 24 Haziran 2010 tarihinde Brüksel’de tüm Avrupalı ve Türk sanatçıların katılımıyla gerçekleşecek gala ise, bir yıllık projenin doruk noktasını oluşturacak.

 

2009-05-04
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL