Güncel

Türk Hava Yolları 76 Yaşında…

Türk Hava Yolları 76 Yaşında…

1933`te, 5 uçaktan oluşan filoyla kurulan Türk Hava Yolları, bugün 132 uçaklık filosu ile 76 yaşında…

THY 115 uluslararası, 36 yurt içi olmak üzere dünyada 151 noktaya uçan, 4 yıldızlı bir havayolu şirketi konumunda.

Bu yıl 76. Yaşını kutlayan Türk Hava Yolları, 20 Mayıs 1933`te Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı “Hava Yolları Devlet İşletmesi” adı altında kuruldu. 1935`te Bayındırlık Bakanlığı’na bağlanan THY, 1938`de ise “Devlet Hava Yolları Umum Müdürlüğü” adı ile Ulaştırma Bakanlığı’na bağlandı. İlk dış sefer 1947`de Ankara-İstanbul-Atina arasında yapıldı.

Son 6 yılda yolcu sayısını 2 kat, cirosunu 3 kat artıran Türk Hava Yolları, geçtiğimiz yıl 22,5 milyon yolcu taşıdı. Uluslararası hava taşımacılığı sektöründe adını duyuran ve önemli bir konuma gelen Türk Hava Yolları, geçtiğimiz yıl 1 Nisan’da dünyanın en büyük hava yolu ittifakı Star Alliance’in üyesi oldu.

Uçuş emniyeti ve hizmet kalitesini vazgeçilmez iki unsur olarak gören Türk Hava Yolları, bu yıl içinde de, havacılık endüstrisinin Oscar’ı olarak adlandırılan Skytrax değerlendirmesinde, 2009 yılı “Skytrax Güney Avrupa’nın En İyi Havayolu” şirketi ünvanını kazandı.

Türkiye’nin bayrak taşıyıcısı hava yolu şirketi olan Türk Hava Yolları, hedef tahtasında çıtayı en tepeye koyan ve o hedefe doğru hızla ilerleyen, günbegün gelişen, değişen, büyüyen bir kurum olarak hizmet vermeye devam ediyor. Dünya havacılığında büyük oyuncu haline gelen Türk Hava Yolları, küresel marka olma hedefine doğru emin adımlarla ilerliyor.

Türk Hava Yolları sağlıklı finansal ve ticari dinamiklerin katkısı ile başarılı çalışmalarını önümüzdeki yıllarda da devam ettirerek, hava yolu sektöründe global ölçekte yerini sağlamlaştırmayı hedefliyor.

 

2009-05-21
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL