Güncel

İzmir’de krize karşı ortak akıl arayışı

İzmir’de krize karşı ortak akıl arayışı

İzmir Büyükşehir Belediyesi,25 Haziran 2009 tarihinde ekonomik krizde uygulanacak stratejilere yönelik geniş kapsamlı toplantı yapacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ekonomik krizde ve sonrasında atılması gereken adımlar, uygulanması gereken stratejiler ve kente yeni yatırımların çekilmesi konularını ele almak üzere, 25 Haziran tarihinde kapsamlı bir toplantı yapacak. Başkan Kocaoğlu, “İzmir ekonomisinin kriz ortamında daha hızlı kalkınması için ortak akıla dayalı önemli bir adım atmış olacağız” dedi.

Dünyanın geniş bir coğrafyasında ve Türkiye’de etkisini hissettiren ekonomik kriz, yarattığı belirsizlik nedeniyle, sadece büyük yatırımlarda değil, küçük ölçekli ticarette bile çok ciddi daralmalara yol açıp işsizlik rakamları giderek büyürken, İzmir Büyükşehir Belediyesi, bundan sonra atılması gereken adımlar ve uygulanması gereken stratejileri tartışmak üzere kentin önde gelen girişimci ve yatırımcılarını toplantıya çağırdı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 25 Haziran 2009 Perşembe günü Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yapılacak toplantı için gönderdiği davet mektubunda, “ortak akıl” arayışını öne çıkardı.

Başkan Aziz Kocaoğlu, davet mektubunda şu ifadelere yer verdi:

“Aynı geminin yolcuları olarak, boyutları farklı da olsa, bu kritik süreçten, öyle ya da böyle hepimizin etkilendiği, tartışma götürmez bir gerçektir. Bu süreç, tüm Türkiye’de olduğu gibi, kentimizde de işsiz sayısını ‘tahminlerin üzerinde’ artırmış, önemli yatırım projelerini erteletmiş, pek çok sektörde talepleri ‘bıçak gibi’ kesmiştir. Birkaç cümleyle özetlemeye çalıştığım mevcut durum, zaten sizler tarafından çok iyi bilinmektedir. Asıl önemli olan, bundan sonra atılması gereken adımlar, uygulanması gereken stratejiler ve özellikle de ‘bu belirsizlik ortamında yeni yatırımları nasıl çekebiliriz?’ sorusuna verilecek yanıtları bulmak olmalıdır. Bu da ‘ortak akılla’ mümkündür. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak, kentimizdeki ekonomik kalkınmanın hızlandırılması ve bunun, ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla birlikte ‘konsensüs’ içinde sağlanabilmesi amacıyla, adını ‘İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu’ olarak belirlediğimiz yeni bir oluşum için harekete geçmiş bulunmaktayız. Gündem önerinizle birlikte, Kurul çalışmalarının içeriği, işlevi ve etkinliği konusundaki görüşlerinizi de bizlerle paylaşırsanız, İzmir ekonomisinin kriz ortamında daha hızlı kalkınması için ‘ortak akıla’ dayalı ilk adımı atmış olacağız.”

 

2009-06-12
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL