Güncel

Hindistan Büyükelçisi’nden Başkan Akaydın’a ziyaret

Hindistan Büyükelçisi’nden Başkan Akaydın’a ziyaret

Hindistan’ın Ankara Büyükelçisi Raminder Singh Jassal ve eşi Dr. Smita Tewari Jassal, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın’ı makamında ziyaret etti.

Yaklaşık 8 aydır Türkiye’de olduğunu ve çeşitli kentleri ziyaret ettiğini ifade eden Raminder Singh Jassal, “İki gündür Antalya’dayım. Çok güzel bir şehriniz var” dedi. Türkiye’nin kendisine ülkesini hatırlattığını söyleyen Jassal, “Çok benzer özelliklerimiz var. Dilimizde, nehir, cep gibi ortak kullandığımız bir çok kelime bulunuyor” dedi.

Hindistan’ın hızla gelişen bir ülke olduğunun altını çizen Büyükelçi Jassal, “Her yıl ortalama yüzde 9 büyüyen bir ekonomiye sahibiz. Küresel krize rağmen yüzde 7 büyüdük. Türkiye’de çok dinamik bir ülke. İki ülke arasındaki ekonomik ilişki potansiyelini daha da artırmalıyız. Türk girişimcilerinin enerjisini ülkemize çekmek isteriz” diye konuştu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Hindistan’ın bir milyarı aşan nüfusu ve kültürü ile büyük bir ülke olduğunu belirtti.

Hindistan’ın son dönemde bilgisayar yazılımı, nano teknoloji konularında ileriye seviyeye geldiğini kaydeden Akaydın, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine yönelik her türlü katkıyı koymaya hazır olduğunu ifade etti. Başkan Akaydın, konuk büyükelçiye Antalya’nın turizm potansiyeli ile ilgili bilgiler de verdi.

Oldukça samimi bir ortamda geçen ziyarette, Hindistan’ın Ankara Büyükelçisi Raminder Singh Jassal ve eşi Dr. Smita Tewari Jassal, Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın’ı Ankara’daki konutlarında ağırlamak istediklerini söyledi. Davete teşekkür eden Akaydın, günün anısına Jassal’a plaket verdi. Büyükelçi Jassal da Başkan Akaydın’a Hindistan’ı tanıtıcı bir kitap hediye etti.

 

2009-06-16
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL