Güncel

Türkiye 2008 Yılı Turizm Artış Hızında Dünya 7.si

Türkiye 2008 Yılı Turizm Artış Hızında Dünya 7.si

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiyenin, 2008 yılı turizm artış hızında dünya 7.si olduğunu belirterek, 26 milyon yabancı turisti ağırlandığını söyledi.

Bakan Günay, Derdimiz şu; ülkemize gelenler sadece mavi deniz kıyılarında sırt üstü yatmasınlar. Tarihi zenginlikleri, arkeolojik zenginlikleri; Romadan, Bizanstan, Klikyadan Filikyadan ve Urartudan; kısacası hepsinden kalan arkeolojik zenginlikleri görsünler dedi.

Günay, Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile restorasyonunu gerçekleştirdiği Tarihi Bayazhan Kent Müzesinin açılışına katıldı. Tarihi mekanın kapılarını aralamadan önce kısa bir konuşma yapan Günay, Türkiyenin geçen yıl ağırladığı yabancı turist sayısına dikkat çekti.

Yabancı turistlerin genellikle deniz kıyılarını tercih ettiğine dikkat çeken Günay, ülkenin tarihi ve doğal güzelliklerini de turistlere göstermeyi amaçladıklarını belirtti. Türkiyenin geçen yıl turizm artış hızında dünyada 7.si olduğuna vurgu yapan Günay, ülke olarak 2008 yılında 26 milyonu aşkın turisti ağırladıklarına dikkat çekti. Derdimiz şu; ülkemize gelenler sadece mavi deniz kıyılarında sırt üstü yatmasınlar. Tarihi zenginlikleri, arkeolojik zenginlikleri; Romadan, Bizanstan, Klikyadan Filikyadan ve Urartudan; kısacası hepsinden kalan arkeolojik zenginlikleri görsünler istiyoruz diyen Günay, şöyle devam etti: Soframızın tadına baksınlar, müziğimizi dinlesinler, oyunlarımızı oynasınlar ve giysilerimizi sırtlarında denesinler. Türkiyenin bütünü turizm bereketinden yararlanmaya başlasın. Muğlada, Antalyada ve İzmirde yaşadıklarımızı artık Gaziantepe, Adıyamana, Şanlıurfaya, Vana, Karsa,Trabzona ve Artvine taşıyalım. Bütün Türkiye; dünya turizminin çok bilinen, yüreklerde hissedilen bir ülkesi; bir markası haline dönüşebilsin. Türkiyenin bu zenginliği var.Belediye başkanları ve valilerin kültür turizminin canlandırılmasını; tarihi ve kültürel mirasın korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması misyonunu içselleştirdiklerine ve bunun önemine değinen Günay,Milletvekillerimiz, Türkiyenin kalkınmasının yollarından birisinin de bu olduğunun; tarihe, kültüre ve doğaya sahip çıkmak olduğunun farkındalar. Tarihimize sahip çıkıyoruz, kültürümüze sahip çıkıyoruz, doğamıza sahip çıkıyoruz. Geçmişimize sahip çıkıyoruz ki, geleceğimizi sağlam kurabilelim. Bir millet ki geçmişine sahip çıkar; o zaman geleceğini güvence altına alır. Biz şimdi bu bilince eriştik ve bu anlayışla yürüyoruz diye konuştu.

BÜTÜN NİYAZIM, ÇOCUKLARIMIZIN VE İNSANIMIZIN BOYNUNUN BÜKÜK KALMAMASIDIR

Bir gün içerisinde 3 ili ziyaret edeceğini, Gaziantepten sonra Vana ve ardından Hakkariye giderek bir şenliğe katılacağını söyleyen Günay, Burada türkülerimizi umutla doldurmaya ve beraberce söylemeye çalışacağız. dedi.Yarın da Hakkarinin Berçalan Yaylasına çıkacağını, buranın çiçekleriyle ve de ters lalesiyle meşhur olduğunu anımsatan Günay, Lale ama boynu bükük. Bütün niyazım; bütün gayretim, bu yaylalarımızda sadece lalelerimizin boynu bükük olsun. Çocuklarımızın, insanımızın boynu bükük olmasın. İnsanımız, hele çocuklarımız geleceğe güvenle bakabilsin. Bunun için yarın Berçalan Yaylasında türkü söylemeye, halay tutmaya ve dualarla karma karışık bir oyun tutmaya çalışacağız. Ve inşallah bu niyetlerimiz gerçek olur ifadelerini kullandı.Gaziantepin tarihi dokusunun ortaya çıkarılması ve korunması çalışmalarından övgüyle bahseden Ertuğrul Günay, şehrin artık kebap, baklava ve sanayisinin yanı sıra tarihi çarşıları, kervansaray ve kalesiyle de anılır olduğuna değindi.

Ertuğrul Günay, şunları anlattı: Gaziantepe ilk geldiğim günlerde buradaki çalışmalar yeni başlamıştı. Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, hayallerini anlattı. Gaziantepin toprağı ile ürünleri ile damak tadı ve tarihi ile bir kent müzesi yapma konusundaki niyetini anlattı. İnşallah buranın açılışını birlikte yaparız demiştim. 2 yıl dolmadan açılışını yapıyoruz. Gaziantepin ortasındaki mücevheri, Gaziantepin; Türkiyenin boynuna kolye takılmasının sevincini yaşıyoruz. Emek veren herkese milletim adına teşekkür ediyorum. Emekleri çok yaşasın. Gaziantep kabuğunu kıran ilginç illerden bir tanesi haline geldi. Eskiden Gaziantepin, kebaplarını, sanayisini ve baklavasını bilirdik. Şimdi Gaziantepin, çarşılarını, kervansaraylarını, hanlarını, kalelerini, düzenlemelerini öğrendik. Kültür turizminin önemli illerinden biri haline geldi. Türkiyede buna çok ihtiyacımız var. Türkiyenin buna çok ihtiyacı var.Güney daha sonra Beyazhan Kent Müzesinin kurdelesini keserek, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Asım Güzelbeyden bilgi aldı.

TAŞRA BİRİMLERİMİZİN TEKNİK ELEMAN AÇIĞINI KAPATACAĞIZ

Beyazhan Kent Müzesinin açılışı öncesi, kiliseden çevrildikten sonra bir dönem cezaevi olarak kullanılan ve bugün camii olarak hizmet veren Kurtuluş Camiini gezen Günay, yine tarihi bir yapı olan ve restorasyonu tamamlanan Fatih İlköğretim Okulunu da ziyaret etti. Burada Gaziantep Tarihi Koruma Kurulunun ilk toplantısına katılan Günay, yeni dönemde daha çok koruma kurulu ve röleve müdürlükleri açmaya çalıştıklarını söyledi.

Kurullara bağlı il sayısını azaltarak, iş yüklerini azaltmaya da çalıştıklarını belirten Günay, röleve müdürlükleri içinde aynı düzenlemeleri gerçekleştirdiklerini anlattı. Koruma kurullarını en fazla 5 il olmak kaydıyla yeniden yapılandırdıklarını ve bu birimlere teknik eleman almaya devam ettiklerini dile getiren Günay, bu yıl Bakanlığa personel almayıp alımları taşra birimlerinde gerçekleştireceklerini ifade etti. Günay, bu yılsonu itibariyle bütün koruma kurulu ve röleve müdürlüklerinin teknik eleman altyapısının tamamlanacağını açıkladı. Gezdikçe başka eksiklerin de olduğunu gözlemlediklerini; birçok merkezde nitelikli eleman eksikliği olduğunu ve bu açıkları kapatmaya çalıştıklarını anlattı.Kamuoyunu uzunca bir süredir meşgul eden mayınların temizlenmesi ile birlikte Gaziantep açısından inanılmaz bir tarihi ve arkeolojik zenginliğin çıkacağına da dikkati çeken Günay, Yeni kazı alanları çıkacak ve Gaziantepte yeni uygarlıkların ayak izleri bulunacak. Herkes konunun kendisine gelen tarafından tutuyor; bizde bu açıdan ele alıyoruz. Bu toprakların altında çok sayıda dünya zenginliği var. Bu zenginlikleri hem kendi insanımıza sahiplendirmeye hem de dünyaya tanıtmaya çalışıyoruz. şeklinde konuştu.

 

2009-06-21
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL