Güncel

Turizmciler Ruble ile ticareti tartışıyor

Turizmciler Ruble ile ticareti tartışıyor

Kriz ortamında Rusya pazarındaki düşüşü önler mi¿

Türkiye’nin turizmde en hızlı gelişen pazarı Rusya’da, dünya ekonomik krizine karşı çözüm arayışını sürdürüyor! Erdoğan ve Putin’in mayıs ayında Soçi’deki buluşmada gündeme gelen ‘ulusal para ile ticaret’in kriz ortamında turizm sektörüne olumlu etkisi olacağı belirtiliyor.

Ekin Grubu Araştırma Birimi, küresel ekonomik krizden çıkış umudunu ‘ulusal para ile ticaret’te arayan turizm sektörünün nabzını tuttu. Bölgedeki komşuları ile mevcut ilişkilerini daha da sağlamlaştıran Türkiye, kuzey sınırındaki Rusya ve doğu sınırındaki İran ile gerçekleştirdiği ticari faaliyetlerde ulusal para birimi kullanmaya hazırlanıyor. Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın mayıs ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirdiği bir görüşmeyle gündeme gelen ulusal para ile ticaretin turizm sektörüne olumlu etkiler yapacağına inanılıyor.

Sektörün ileri gelenlerine konu hakkındaki görüşlerini soran Ekin Grubu Araştırma Birimi, Rusya’nın para birimi olan ruble ile ticaret için başlatılan çalışmaların hız kazandığını ortaya koyuyor.

Ruble ile ticaret uzun vadede yararlı olacağına inanılıyor

Ekin Grubu Araştırma Birimi’nin turizm sektörü temsilcileri ile gerçekleştirdiği görüşmeler, Rusya ile sürdürülen ticari faaliyetlerde ruble kullanılmasının yalnızca kriz döneminde değil, kriz sonrası dönemde de faydalı olacağına inanıldığını gösteriyor. Bu konu hakkındaki görüşler, “Ruslar devalüasyondan dolayı daha az tatile çıkacaklar. Oysa ruble kullanımı bu kararı değiştirecek. Antalya’da ruble harcayabileceğini bilen Ruslar, başka yere gitme ihtiyacı hissetmeyecekler. Bu durum, kriz döneminde olumlu sonuçlar elde edilmesini sağlayacak” şeklinde dile getiriliyor.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut, Rusya pazarında bu yıl yaşanan kaybın önemli bir nedeninin rublenin dolar karşısında değer kaybetmesi olduğunu belirtiyor ve oteller kullansa da kullanmasa da ruble ile ticaretin yararlı olacağını ifade ediyor. Barut sözlerini şöyle sürdürüyor: “Ruble ile alışverişi destekliyoruz. Rusya ve Türkiye arasındaki alışverişi artıracak böylesi bir açılımın uzun vadede faydalı olabileceğine inanıyoruz.”

Turtess Travel Yetkilisi Mehmet Ak ise konu hakkında şunları söylüyor: “Turlarımızı ruble ile satmak Rusya’daki tur operatörleri cephesinden bakıldığında çok cazip. Ancak oteller cephesinden bakıldığında durum ne kadar cazip olabilir bilemiyorum. Eğer otel kontratlarımızı ruble olarak yapma imkânı olursa, bunu memnuniyetle karşılarız.”

Amara World Hotels Yetkilisi Bahadır Gerçek de, Rusya Federasyonu’nun Türk turizm sektörü için Almanya’dan sonraki en büyük pazar olduğunu dile getiriyor ve ekliyor: “Rusya’nın, yüksek sezonda, Antalya için birinci pazar konumuna geldiği görülüyor. Dolayısıyla Antalyalı turizmciler, kazançlarının büyük bir bölümünü Rus turistlerden elde ediyor. Geçmişteki ve şimdiki örneklere bakıldığında, her pazarın kendi kuru ile çalışmasının turizm sektörü için alışıldık bir uygulama olduğu görülüyor.”

Ruble ile ticaret önerisinin gündeme gelmesi üzerine, aralarında Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Denizbank’ın da bulunduğu birçok bankanın uygulama başladıkları ifade ediliyor

 

2009-06-29
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL