Güncel

TURİST REHBERLERİNİN MESLEK YASASI TOBB’LANDI!

TURİST REHBERLERİNİN MESLEK YASASI TOBB’LANDI!

TOBB çatısı altında hazırlanan Rehber Meslek Yasası’nın; kapalı kapılar ardında, rehberlerin görüşleri alınmadan sürdürülmesi turist rehberlerini hayal kırıklığı uğrattı ve büyük tepki yarattı.
Nilgün Atar bildiriyor.

NİLGÜN ATAR
nilgunatar@turizmhaberleri.com

Yıllardır meslek yasasını bekleyen turist rehberleri; Bakanlık tarafından gönderilen ”RehberYasa Taslağı” karşısında şok oldu.

REHBERLERİN YASA TASLAĞINDAN NASIL HABERİ OLDU¿

Kültür ve Turizm Bakanlığı Hukuk Müşavirliği’nden Rehber Meslek Yasa Taslağı 3 Temmuz 2009 Cuma saat 15.30 itibarı ile İZRO, ARO, TUREB’e gönderildi ve 8 Temmuz 2009 tarihine kadar konu ile ilgili görüşlerin Bakanlık Hukuk Müşavirliğine bildirilmesi istendi.

AYRIMCILIK YAPILIYOR!
Meslek Yasası taslağını eline alan Antalya Rehberler Odası (ARO), İzmir Rehberler Odası (İZRO )ve Turist Rehberleri Birliği (TUREB) yetkilileri; Bakanlığın rehberler arasında ayrımcılık yaptığını, bu tür uygulamaların sektöre ve Türk turizmine zarar verdiğini, sorunları çözümsüz hale getirdiğini belirterek tepkilerini dile getirdiler. Yasa taslağını inceleyen rehberlerin tepkileri ülke genelinde giderek büyüyor.

Rehber meslek yasası için yıllardır mücadele veren, sürekli gündeme getiren Antalya ve İzmir Rehber Odası yetkilileri; yasa taslağı hazırlanırken son derece önemli olan bu konuda kendilerine bilgi verilmemesi ve görüş alınmamasının kabul edilemez olduğunu ifade ediyorlar.

Aslında bu ayrımcılık bir ilk değil!

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TOBB Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Antalya Belek Ela Quality Otel’de 29 Şubat-1 Mart 2008 tarihleri arasında yapılan Turizm Arama Konferansı`nda aynı şekilde Antalya Rehberler Odası ve İzmir Rehberler Odası Başkanları davet edilmemişti.

Rehberlerimizin turizmdeki yeri nedir¿..

Turizm Arama Konferansı rehberlerin davet edilmemesi nedeniyle, sektörel sorunların çözümüne yönelik sonuçsuz bir toplantı olarak değerlendirildiği gibi,`Meslek Yasası`konusundaki sert tartışması ile de gündeme oturmuştu.

1618 SAYILI YASA’NIN HAZIRLANIŞINI HATIRLAYALIM!
Turist rehberliği mesleğine ve yöneticilerine karşı uygulanan, bu ayrımcı ve uzak duruşa bu gün bakıldığında hiçbir şeyin değişmediği çok net görülüyor. 1618 sayılı yasanın hazırlanış süreci de farklı değildi. Gerek rehberlerin gerek seyahat acentalarının son dakika müdahaleleri ile bir çok yasa maddesinde yanlıştan dönüldü.

TÜRSAB ÜYELERİNİ BİLGİLENDİRMİYOR!
TOBB bünyesinde hazırlanan rehber meslek yasası çalışmaları içerisinde TÜRSAB’ın da katkısı var ancak şu güne kadar seyahat acentalarını da yakından ilgilendiren yasa taslağı ile ilgili olarak üyelerine herhangi bilgi aktarılmadı. Sadece TÜRSAB resmi web sitesinde şu kısa açıklama yer aldı:

TOBB – Türkiye Seyahat Acentaları ve Rehberler Meclisi Toplantısı
01/07/2009… 30 Haziran 2009 tarihinde TOBB İstanbul Hizmet Binasında TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy’un Başkanlığında TOBB Türkiye Seyahat Acentaları ve Rehberler Meclis Toplantısı gerçekleştirilmiştir.>>

İRO NEDEN YALNIZ HAREKET EDİYOR¿

Türkiye’de 3 tane rehberler Odası var.
İstanbul (İRO), Antalya (ARO), İzmir(İZRO).

Bu üç Odanın işbirliği içinde olması gerekiyor. Türkiye’deki tüm rehberlerin geleceğini etkileyecek, yıllardır özlemle beklenen yasa tasarısı hazırlanırken bile, İRO’nun, ARO ve İZRO’dan bağımsız hareket etmesi, mesleki konuları meslektaşları ile paylaşmaması, görüş almaması rehberler camiasında büyük eleştirilere neden olmakta.

İRO web sitesinde yasa tasarısı ile ilgili olarak; “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca meslek kuruluşlarının da katkıları alınarak hazırlanan Kanun Tasarısı TBMM’ye sevkedilme aşamasına gelmiştir.”açıklaması ise ARO ve İZRO’nun tepkilerinin cevabı niteliğinde ne yazık ki…

ARO ve İZRO BİR MESLEK KURULUŞU DEĞİL Mİ¿

 

2009-07-07
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL