Güncel

Turizmin Başkentinden KDV artışına tepki!

Turizmin Başkentinden KDV artışına tepki!

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa AKAYDIN, “KDV’nin sezon ortasında yüzde 18 artırılması ile turizm adeta cezalandırılıyor” dedi.

Türkiye’nin turizm gelirinin yarıdan fazlasını yaratan Antalya bölgesinin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bu durumdan büyük kaygı duyduğunu belirten Akaydın şu açıklamalarda bulundu:

Küresel ekonomik krizin olumsuz etkilerinin en ağır biçimde hissedildiği bir dönemde Türkiye’nin en önemli sorunlarının başında geçtiğimiz aylarda yüzde 16’lara kadar ulaşmış olan işsizlik gelmektedir. Pek çok ülke bu dönemde işsizliğe çare üretmek için tüm olanaklarını seferber ederken ve bunun için kamu yatırımlarına ağırlık verirken Türkiye inanılmaz bir biçimde bunun tam tersini yapmaktadır.

Turizmde KDV’nin yüzde 18’lere çıkarılması da buna bir örnektir. Bir yandan kamu yatırım ödeneklerini kısmakta diğer yandan istihdam yaratan sektörlerin başında gelen turizmi üstelik de çok yanlış bir zamanlama ile adeta cezalandırmaktadır.

2009’da bütçe disiplinini alt üst etmiş olan bir numaralı faktör yerel seçim öncesindeki savurganlık olmuştur. Yılın ilk 6 aylık döneminde bütçe açığı 23,2 milyar TL ile rekor düzeye ulaşmıştır. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre 13 kat artış anlamı taşımaktadır. Şimdi bunun faturası üstelik de turizm sezonunun tam ortasında emek yoğun bir sektör olan turizme kesilmektedir. Bu durum en hafif deyimiyle plansızlık, sorumsuzluk ve öngörü yoksunluğudur.

Doluluk oranlarının kriz nedeniyle zaten gerilemiş olduğu, turizm işletmelerinin tesislerini doldurmak ve elemanlarını işten çıkarmamak için büyük çaba gösterdikleri bir dönemde böyle bir uygulamaya kalkışmanın kısa ve orta vadede son derecede olumsuz ve onarılması güç sosyal ve ekonomik sonuçları olacaktır.

Kısa vadedeki en önemli sorun turizm sektöründe yaşanabilecek işten çıkarmalar nedeniyle işsizler ordusunun daha da büyüyecek olmasıdır. Orta vadedeki olumsuz sonuç ise hizmet kalitesinin düşmesi nedeniyle turistlerin memnuniyet düzeyinin gerilemesi, uluslararası rekabet ortamında imaj erozyonu ve talep azalması olacaktır. Turizmde KDV’nin yüzde 18’e çıkarılmasının tüm bu nedenlerle son derecede yanlış bir karar olduğu açıktır.

Türkiye’nin turizm gelirinin yarıdan fazlasını yaratan Antalya bölgesinin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bu durumdan büyük kaygı duyduğumu kamuoyunun dikkatlerine sunarım.

 

2009-07-17
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL