Güncel

TURİZMCİLER TARIMA EL ATIYOR!

TURİZMCİLER TARIMA EL ATIYOR!

Turizmde farklılıklarla üstünlükler sağlamayı başaran TURSET TRAVEL, evlilik ve düğün turizmi ile başlattığı çeşitlenmeyi, tarım alanındaki yatırımla sürdürüyor. İşte yeni ufuklar açacak açıklamalar.

NİLGÜN ATAR
nilgunatar@turizmhaberleri.com

İncoming, kongre, seminer, incentive ve individuel turizm, spor , sağlık turizminin yanı sıra son olarak Wedding City Antalya Firması işbirliği ile evlilik ve düğün turizmine adım atan TURSET TRAVEL Genel Müdürü Bekir Büyüktırak’a, neden tarım diye soruyorum.

Araştırmalarını tamamlamış bir yatırımcının rahatlığı ile şöyle cevaplıyor:

“Şu anda dünyanın içerisinde bulunduğu ve sürekli tekrar edilen küresel ekonomik krizden en az etkilenen sektörün tarım sektörü olduğunu uzmanların görüşü ve kendi araştırmalarımıza göre tespit etmiş durumdayız. Ekonomistler de bunu doğruluyor.

Biz Antalya’ya 8 km uzaklıkta olan Burdur’un Ağlasun ilçesinde bir ceviz kırma, paketleme ve yöredeki yetişen meyvelerin depolanacağı bir soğuk hava deposu kurmak için fizibilite çalışmaları yapıyoruz.

Türkiye’deki ceviz üretimi takriben 120 bin ton, bunun yüzde 5 kadarı göller bölgesi Burdur, Isparta, Eğirdir’den karşılanıyor. Ağlasun’da takriben 200 ton ceviz yetişiyor. Biz sadece o bölgenin ürününü almakla işe başlayıp giderek büyütmeyi planlıyoruz. Ayrıca yörede kiraz, elma ve diğer ürünlerde çok büyük bir depolama sıkıntısı var, onu da çözmek açısından bu yatırıma giriyoruz. Fizibilite çalışmalarının ardından birkaç ay içerisinde gerçekleştireceğiz.”

-Neden ceviz¿

”Bilindiği gibi yerli cevize talep çok fazla. Bunun da nedeni dışarıdan ceviz alınıyor,Ukrayna, Moldova, Bulgaristan ve Türki Cumhuriyetlerinden…Bu cevizlerin kalitesinin çok iyi olmadığı görüşü yaygın, kalite, tat ve aroma olarak. Yurtdışından gelen ithal cevizlerin beyazlaşması ve daha iyi görünmesi için bazı işlemler yapıldığından yerli ürünümüze talep fazla. Burdur cevizin en fazla yetiştiği yer ve maliyetleri çok uygun. Bölgeye de istihdam sağlanacak. Ayrıca gelişmekte olan bölge kategorisinde olduğu için devlet teşviki olan bir bölgemiz Burdur. Antalya’ya yakın, ürünlerin ilk elden toplanacağı bir yer.”dedi.

TURİZMCİLER TARIMI KEŞFETMELİ VE DESTEKLEMELİ
-Artık otellerde organik tarım alanlarına yer veriliyor, hatta her şeyi ile organik oteller açılıyor.(İstanbul Harbiye’de Five Butik Otel örneği).. Köy turizmi önem kazanıyor ve bazı yerel yönetimlerin bu konuda önemli çalışmaları var. İstanbul, Antalya başta olmak üzere organik pazarlar giderek yaygınlaşıyor.Coğrafi işaretlerin ön plana çıkması ile bölgesel markalaşmanın yolu açılacak. Bu da turizm ve tarım ilişkini güçlendirecek. Devletin tarım politikaları ve desteği hakkında neler söyleyeceksiniz¿

-“Son yıllardaki tarım politikalarından biraz vazgeçildi gibi ama en son fındık olayı üreticileri baltalamış durumda .Fakat genel anlamda geçmiş yıllarda yapılan hataların farkına varıldığını düşünüyorum.Yanlış politikalardan vazgeçildiği konusunda iyimserim. Dolayısıyla devlet tarafından tarımın daha çok destekleneceğini umuyorum.Tarım ürünlerinin genleri ile çok oynandı, domatesler yenilmeyecek durumda, çekirdeği yok, dışı kırmızı içi beyaz..Tüm bu üretim anlayışının değişmesi gerekiyor, kendi tohumumuzu üretmemiz lazım..”

TURSET TRAVEL SAĞLIK TURİZMİNİN ÖNCÜLERİNDEN
1998 yılından beri sağlık turizmi öncülerinden olan Turset Travel; “önemli olan boşluğu önce görebilmek.Sağlık turizminde biz bu boşluğu gördük ve değerlendirdik. Yeniliğe ilk adımı atan her zaman diğerlerinden bir adım öndedir.” sözleriyle başarılı girişimciliğin sırlarını veriyor.

“Türkiye’de sağlık turizmine başlayan ilk acentelerden olduğunu belirten Turset Travel Genel Müdürü Bekir Büyüktırak, “1998 yılında Türkiye’ye ilk defa diyaliz hastalarını getirdik.İlk zamanlarda Avrupa ülkelerindeki hastaları ikna etmek için oldukça zorluk çektik çünkü Türkiye’deki hijyenik şartların Avrupa koşullarına uyamayacağı düşünülüyordu. Önce uluslararası bir klinik zinciri ile başladık daha sonra kendi kliniğimiz olan IDC Akdeniz diyaliz merkezini kurduk.Temizlik ve hiyenik koşulları Avrupa standartlarının üzerine taşıdık.Dolayısıyla şu anda bu konuda en fazla potansiyele sahip acentayız. Sağlık ve diyalizle ilgili yılda 500-550 hastamız geliyor ancak tamamı uzun süreli kalıyor. Normal turist gibi değil, en az kalan 2 -4 hafta arası. Hem tatil yapıyorlar, hem de tedavileri görülüyor.”şeklinde konuştu.

IDC Akdeniz Diyaliz Merkezi, Almanya’da bulunan ve kendi firması olan Turset Business Travel GmbH, Fransa’da bulunan Tourism Service Seyahat Acentesi ve Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren birçok tur operatörüyle sürdürdüğü istikrarlı ve başarılı çalışmalar sonucunda her geçen gün daha da büyümeye devam eden TURSET Travel Genel Müdürü Büyüktırak tarım alanında da iddialı olduğunu sözlerine ekliyor.

 

2009-08-05
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL