Güncel

Uludağ’da Turistler saatlerce sıra bekliyorlar

Uludağ’da Turistler saatlerce sıra bekliyorlar

Uludağ’a yolcu taşıyan teleferiğin yetersiz kalması sebebiyle saatlerce kuyruk bekleyen turistler sıcağın altında büyük sıkıntı yaşıyor.

İstanbul’dan sadece teleferiğe binmek için Bursa’ya gelen Arap turistler, çoğu zaman hedeflerine ulaşamadan geri dönmek zorunda kalıyor.

Özellikle Arap turistlerin yoğun olduğu temmuz – ağustos aylarında tam kapasite çalışan teleferik, uzun kuyrukların oluşmasına neden oluyor.

Büyükşehir Belediyesi, turistlerin daha konforlu seyahat yapabilmesi için 40 kişilik kabinleri 25 kişiye düşürmüştü. Kabinlerdeki yolcu sayısının azaltılmasının da kuyrukları uzattığı ifade ediliyor. 08.00-22.00 saatleri arasında yapılan teleferik seyahati, 16 dakikada Sarıalan’da son buluyor.

Yetkililer, temmuz ayında 56 bin 284 kişinin teleferiği kullanarak Uludağ’a çıktığını ancak, ağustos ayında bu ilginin çok daha fazla arttığını belirtiyor. Bu yıl Arap turistlerin yoğunluğuna dikkat çeken yetkililer, İstanbul’dan günübirlik sadece teleferiğe binmek için gelen Arap turistlerin bulunduğunu belirtiyor.
Seyahat acentaları ise teleferiği kullanmak isteyen yabancı turistlerin mağdur olmasından şikayet ediyor.
Eski Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Güney Marmara Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı ve Selam Tur sahibi Hasan Erdem, bu yıl Ramazan ayının 10 gün öne gelmesi ile yaz sezonunu kısaldığını kaydetti. Bu nedenle özellikle Arap turistlerin çok yoğun ilgisi ile karşılaştıklarını belirten Erdem, teleferiğin de bu oranda daha fazla ilgi gördüğünü ifade etti.

60 yıldan beri devam eden teleferik sisteminin miadını doldurduğunu ve teknolojisinin çok eskidiğini vurgulayan Erdem, şöyle konuştu: “Binlerce insan, cumartesi ve pazar günleri saatlerce sıra bekliyor, güneşin altında bunalıma giriyor. 3-4 saatte İstanbul’dan teleferiğe binmek için gelen insanlar, binemeden geri dönüyor. Bu çok kötü bir imaj. Büyükşehir bünyesinde olan teleferik sisteminin mutlaka ama mutlaka ivedilikle modernize edilmesi gerekir. Gondol sistemi ile 5 dakikada bir yüzlerce insanı yukarıya taşımak mümkün. Uludağ çok önemli bir öz kaynağımızdır. Uludağ’ı Uludağ yapan da teleferik sistemidir. Bunun ihtiyaçlara cevap verecek şekilde mutlaka modernize edilmesi gerekiyor.”

Sabah saat 10.00’dan 13.00’e kadar bekleyip teleferiğe binemeden geri dönen insanlar olduğuna dikkat çeken Erdem, “Üç saat bekledikten sonra bizi telefonlar arayıp, ‘Biz bu teleferiğe binemiyoruz, tur anlaşmamızda teleferiğe binme şartı vardı. Şimdi ne olacak?’ diye şikayet ediyorlar. Acentacı da zor durumda kalıyor, turist de mağdur oluyor. Biz onları başka taraflara yönlendirip, eksiğimizi gidermeye çalışıyoruz ama çok zor durumda kalıyoruz. Binlerce turist çok zor durumda kalıyor.” diye konuştu

 

2009-08-07
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL