Güncel

Tüm Avrupa’da oda fiyatları düşüyor!

Tüm Avrupa’da oda fiyatları düşüyor!

Dünya genelinde 400 binin üzerinde otelin fiyatlarını karşılaştırma olanağı sunan www.trivago.com.tr , Ağustos ayı trivago Otel Fiyat Endeksini (tHPI) açıkladı.

Rapor, İstanbul’un da içinde bulunduğu Avrupa’nın en çok ziyaret edilen 50 şehrindeki oda fiyatlarının karşılaştırılmasına olanak sağlıyor. Avrupa’nın birçok kentinde otel fiyatları düşerken, fiyatlardaki düşüşü yüksek fiyatları ile dikkati çeken birkaç metropol frenledi. www.trivago.com.tr‘ nin her ay açıkladığı trivago Otel Fiyat Endeksininde (tHPI) Madrid, Paris ve Frankfurt’ta otel fiyatlarının, yılın en düşük seviyelerine gerilediği bildirildi.

Düsseldorf, 11.Ağustos 2009. trivago Otel Fiyat Endeksine (tHPI) göre, Avrupa’ da gecelik konaklama ücretleri, 2008 yılına göre yüzde 10 ucuzlarken, bir önceki aya göre ortalama yüzde 1 oranında arttı. Avrupa metropollerinde çift kişilik oda fiyatları Ağustos 2009’ da ortalama 106€ seviyesinde iken, bir önceki yılın aynı döneminde 118€ olduğu belirtildi. İncelenen 50 şehirden 43’ ünde fiyatların düştüğü görüldü. Buna karşın bazı şehirlerde otel fiyatlarının bir önceki aya göre yüksek oranda arttığı gözlendi.

Festivaller endeksi tutuyor

Edinburg bu yıl ilk olarak Cenevre’ nin önüne geçerek en pahalı şehir ünvanını elde etti. Edinburg’da çift kişilik bir oda fiyatı, bir önceki aya göre yüzde 50 artış ile 198€ ya yükseldi. Fiyatlardaki bu artışın, Edinburg’da Ağustos ayında gerçekleşecek olan Kültür Festivali’nden kaynaklandığı belirtildi. Salzburg’da da fiyatlar bu ay gerçekleşecek festivaller sebebiyle yüzde 33 artarak 153€ seviyesine yükseldi. Otel Fiyat Endeksini tutan başka bir şehir de, fiyatların yüzde 21 artarak 143€ ya yükseldiği Stokholm oldu. Burada da yapılacak festivallerin artışa sebep olduğu bildirildi.

Ağustosun en ucuz şehirleri

Güney Avrupa şehirleri, Ağustos’ta da uygun fiyatlı destinasyonlar olarak pozisyonlarını korumaya devam ettiler. Paris’deki konaklama ücretleri, bir önceki yıla göre yüzde 16 gerileyerek 120€’ ya, Madrid’ de yüzde 39 gerileyerek 77€’ya ve Roma’da ise yüzde 19 düşüş ile 108€’ya kadar indi. İspanyol ve Fransız başkentlerindeki bu fiyatların, yılın en düşük fiyatları olduğu tespit edildi. Viyana’ da da 108€ ile yılın en düşük seviyelerine inilirken, Almanya’nın finans şehri Frankfurt’ta da bir önceki yıla göre yüzde 27 düşüş yaşandı.

İstanbul’daki düşüş durdu

trivago Otel Fiyat Endeksine (tHPI) göre, Avrupa şehirlerinin yüzde 86’sında gecelik konaklama ücretleri gerilerken, İstanbul’da fiyatlar krize rağmen bir önceki ayın değerlerini korudu. Ağustos ayı fiyatları, 2008 yılının aynı dönemindeki fiyatlarla karşılaştırıldığında ise İstanbul, -yüzde 4 ile Almanya’nın başkenti Berlin’den sonra fiyatların en az düştüğü ikinci şehir oldu.

Türkiye İspanya’dan daha pahalı

24 Avrupa ülkesinin karşılaştırıldığı raporda Türkiye; Fransa ve Ispanya gibi Akdeniz ülkelerini geride bırakarak 13. en pahalı ülke olarak listede yerini aldı. İsviçre 162€ ile en pahalı ülke olarak listenin başında yer alırken, 71€ fiyat ortalaması ile Polonya’nın Avrupa’nın en ucuz ülkesi olduğu belirtildi. Türkiye’deki gecelik konaklama fiyatları ortalaması, 110€ ile Avrupa ortalamasının 3€ altında bulunuyor.

Otel fiyatları karşılaştırma sitesi trivagonun Otel Fiyat Endeksi (tHPI), trivago’da en çok talep gören Avrupa şehirlerinin konaklama fiyatlarını yansıtmaktadır. Araştırmada çift kişilik standart odalar kullanılmaktadır. Değerlerin belirlenmesinde, kullanıcılar tarafından yapılan günlük 40.000 otel fiyatları karşılaştırması baz alınmaktadır. Yapılan bu karşılaştırmalar arasından, bir sonraki aya ait karşılaştırmalar kaydedilerek, tHPI’nin açıklandığı aya ait gecelik konalama ücretleri önceden belirlenebilmektedir.

1. Önemli metropollere ait fiyat değişimlerinin gösterildiği bir grafiği (bir önceki yıl ile karşılaştırmalı) burada bulabilirsiniz:

http://imgpe.trivago.com/contentimages/press/images/thpi_08_2009_tr.png

2. tHPI de incelenen 50 şehre ait ortalama gecelik konaklama ücretlerine genel bir bakışı burada bulabilirsiniz:

http://imgpe.trivago.com/contentimages/press/texts/thpi_0809_tr.pdf

3. Avrupa ülkelerinin ortalama gecelik konaklama ücretlerine genel bir bakışı burada bulabilirsiniz:

http://imgpe.trivago.com/contentimages/press/texts/0809_countries_tr.pdf

trivago hakkında:

www.trivago.com.tr ile tatilciler, en ideal oteli en uygun fiyata bulurlar. trivago, dünya genelindeki 400.000 otelin gecelik oda fiyatlarını 53 online rezervasyon yapan acenteden alınan fiyatlar doğrultusunda karşılaştırır. Bunun yanı sıra trivago’da, 15 milyon otel değerlendirmesi bulunmaktadır ve her otel için, tanınmış seyahat portallarının kullanıcı görüşleri gösterilmektedir.

trivago, sadece otel fiyatlarını karşılaştırmamaktadır. Kullanıcılar, otel fiyatlarına kahvaltının dahil olup olmadığını, ödeme için kredi kartı gerekliliğini veya rezervasyon iptalinin mümkün olup olmadığını karşılaştırma sırasında görebilmektedirler. Trivago, alanındaki tek “Free Search” meta aramasını sunmaktadır. Arama bölümüne otel adı girilebileceği gibi, tatil bölgeleri veya şehir isimleri girilerek de arama yapılabilmektedir.

Merkezi Almanya Düsseldorf ´ta bulunan trivago GmbH 2005 yılında kurulmuştur ve şu anda 18 farklı dil platformu ile Avrupa, Amerika ve Asya´da hizmet vermektedir.

 

2009-08-13
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL