Güncel

Avrupa Gençliği Lizbon Stratejisi’ni Tartışıyor

Avrupa Gençliği Lizbon Stratejisi’ni Tartışıyor

Likya Gelişim ve Kalkınma Derneği, “Gençlik Lizbon Stratejisi’nin Neresinde?” adlı projesi kapsamında 8 ülkeden 41 genç katılımcıya Alanya’da ev sahipliği yapacak.

Likya Gelişim ve Kalkınma Derneği Avrupa Birliği’nin en önemli anlaşmalarından biri olan Lizbon Stratejisi’ni, Avrupa’nın 8 ülkesinden (İtalya, Letonya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya ve Türkiye) toplam 41 genç ve Türkiye’den katılacak uzmanlarla yeniden tartışmaya açıyor. Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Başkanlığı Türkiye Ulusal Ajansı tarafından finanse edilen proje, Türkiye’de Lizbon Stratejisi hakkında düzenlenen ilk Gençlik Projesi olma özelliğini taşıyor.

Türkiye Ulusal Ajansı, TÜBİTAK, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, İktisadi Kalkınma Vakfı ve Akdeniz Üniversitesi’nden katılacak uzmanlar Lizbon Stratejisi’nin ana temaları olan Eğitim, Yenilik (Innovation), Çevre – Enerji ve İstihdam ve Türkiye’nin bu başlıklardaki çalışmaları hakkında oturumlar gerçekleştirecek. Projede Türkiye ve yurtdışından çeşitli sivil toplum kuruluşlarını temsil edecek katılımcıların yapacakları sunumların yanı sıra yaygın eğitim metotlarıyla hazırlanmış atölye çalışmalarına da yer verilecek. Alanya Belediyesi ve Alanya Ticaret ve Sanayi Odası yerel destekçiler olarak proje etkinliklerine katkı sağlayacaklar.

Tanıtım Toplantısı ALTSO’da

“Gençlik Lizbon Stratejisi’nin Neresinde?” Projesinin tanıtım toplantısının açılış konuşmaları Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Delegasyonu Başkanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU, Alanya Kaymakamı Hulusi DOĞAN ve Alanya Belediye Başkanı Hasan SİPAHİOĞLU tarafından yapılacak. Proje katılımcılarının, konuşmacı ve uzmanların ve diğer davetlilerin da hazır bulunacağı toplantı 25 Ağustos Salı günü saat 09.30’da ALTSO Seminer Salonunda gerçekleştirecek. Toplantıda projenin tanıtımının yanı sıra “Avrupa Birliği Lizbon Stratejisi Nedir?” başlıklı sunum İktisadi Kalkınma Vakfı Uzmanlarından Mahir ILGAZ tarafından, “Lizbon ve Eğitim” başlıklı sunum Türkiye Ulusal Ajansı Uzmanlarından Oya BUMİN tarafından aktarılacak. Açılışın ve uzman sunumlarının ardından toplantı, ülke sunumları ve atölye çalışmalarıyla katılımcılar arasında devam edecek.

PROJE ETKİNLİKLERİ

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Başkanlığı Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen ‘Gençlik Lizbon Stratejisi’nin Neresinde?’ projesinde dört gün boyunca dört farklı konu üstünde durulacak. Sabah oturumları uzmanların ve katılımcı ülkelerin sunumlarından, öğleden sonraki aktiviteler ise 41 gencin aktif olarak katılacağı çalıştaylar ve raporlamadan oluşacak.

Projenin ele alacağı temalardan ‘Lizbon ve Çevre’ konusu İktisadi Kalkınma Vakfı Uzmanlarından Mahir ILGAZ , ‘Lizbon ve Enerji’ konusu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı AB Uzman Yardımcısı C. Burak BURAL tarafından sunulacak. Projenin diğer önemli başlığı olan “Lizbon ve İstihdam” konulu sunum “Vizesiz Avrupa” konulu çalışmalarıyla tanınan Akdeniz Üniversitesi İ.İ.B.F. Öğretim Üyesi, Vizesiz Avrupa Araştırma Grubu Başkanı, Euromaster Kodirektörü Prof. Dr. Harun GÜMRÜKÇÜ tarafından ele alınacak. Lizbon Stratejisi’nin en güncel başlıklarından bir olan Yenilik (Innovation) konusundaki sunumu ise TÜBİTAK Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları ve Stratejileri Müdürlüğü Daire Başkanı Serhat ÇAKIR gerçekleştirecek.

İçinde bulunduğumuz yıl olan 2009’un Avrupa Birliği Yenilik ve Yaratıcılık yılı olması nedeniyle de anlam kazanan bu proje, Avrupa Birliği’nin 2000–2010 yılları arasında sosyal, ekonomik ve politik açıdan yol haritasını oluşturan ve 2010–2019 yılları süresince de devam edecek olan Lizbon Stratejisi konusunda gençlerin farkındalıklarını arttırarak geleceğin potansiyel karar vericileri olarak sürece aktif bir şeklide dahil olmalarını hedeflemektedir.

 

2009-08-17
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL