Güncel

TÜRSAB: tatilvitrini.com açıklaması

TÜRSAB: tatilvitrini.com açıklaması

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), tatilvitrini.com mağduriyetleri ile ilgili olarak resmi web sitesinden açıklamada bulundu

TÜRSAB web sitesinde yayınlanan açıklama şöyle:

Önemli Duyuru

16/08/2009.. www.tatilvitrini.com adresli internet sitesinde; Türkiye Seyahat Acentaları Birliği
( TÜRSAB) ‘ne üye olma ve T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan işletme belgesi alma koşulunu yerine getirmeden yasaya aykırı faaliyet gösteren Alban Turizm Foto. Tem.Ür.Gıda.İlet.Bilg.San.ve Tic Ltd.Şti. hakkında 1618 Sayılı Seyahat Acentaları Birliği ve Seyahat Acentaları Birliği Kanununa aykırı olarak belgesiz seyahat acentalığı faaliyetinde bulunması nedeniyle İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştur.

Ayrıca başvurumuz doğrultusunda www.tatilvitrini.com. ismi ile işletme belgesiz seyahat acentalığı faaliyeti yapan işyeri adresi, İzmir Valiliği’nce faaliyetten men edilerek, mühürlenmiştir.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvuru ile; yasaya aykırılığı açık ve sabit olan işyerinin faaliyetine İl Kültür Turizm Müdürlüğü tarafından son verilerek, işyeri mühürlendiğinden, internet sitesi üzerinden yapılmaya devam eden faaliyete son verilmesi ve internet erişiminin engellenmesi hususunda ihtiyati tedbir talebinde bulunulmuştur.

İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ve buna bağlı düzenlenen yasal mevzuat çerçevesinde sürdürülen inceleme devam etmektedir.

Bu süreç içerisinde, www.tatilvitrini.com adresli internet sitesinde yapılan “Basın ve Kamuoyuna” başlıklı duyuruda; www.tatilvitrini.com internet sitesinin, İPEKYOLU Turizm’e devredildiği belirtilmekte ise de ALBAN Turizm Foto.Tem.Ür.Gıda.İlet.Bilg.San.Tic.Ltd.Şti, BİRLİĞİMİZ ÜYESİ SEYAHAT ACENTASI OLMADIĞINDAN , İPEKYOLU TURİZM SEYAHAT ACENTASINI devralması yasal olarak mümkün bulunmamaktadır.

Birliğimizce yapılan araştırma ve denetim neticesinde ise devir talebinde bulunan İPEKYOLU TURİZM SEYAHAT ACENTASINI devralmak isteyen VİZYON TURİZM TAŞIMACILIK VE TİC.LTD.ŞTİ.nin, beyan edilen adreste faaliyet göstermediği tespit edilmiş bulunmaktadır. Bu konuya ilişkin yasal işlemlerde ayrıca başlatılmıştır.

Konuya ilişkin olarak Birliğimizce 21.07.2009 tarihinde duyuru yapılmıştır. Ancak, Başkanlığı’mıza ulaşan şikayetlerden; İnternet sitesine erişim halen devam ettiğinden, tüketicilerin mağdur edilmesi devam edilmektedir. Bu nedenle yasal soruşturma aşamasında; tüketicilerin ve ilgililerin mağduriyetinin engellenmesine yönelik olarak yeniden DUYURU yapılması zorunluluğu doğmuştur.

Yukarıda verilen bilgiler dahilinde;
www.tatilvitrini.com ADRESLİ İNTERNET SİTESİNDE :

Yürütülen faaliyetlerin, Birliğimize üye olunmaksızın ve T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan işletme belgesi almaksızın, 1618 Sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanununa aykırı olarak sürdürüldüğünü ve Birliğimizce yasal işlemlerin başlatıldığını,

Mevcut TÜRSAB logosunun, Birliğimizce izin verilmeksizin kullanıldığı ve kaldırılması hususunda hukuki işlemlerin devam ettiğini,
1618 Sayılı yasanın 12.maddesi gereğince paket turlarda seyahat sigortasının zorunlu olduğu, bu kapsamdaki faaliyetlerde, tüketicinin internet adresinden satın aldığı hizmetlerde ZORUNLU SEYAHAT SİGORTASI POLİÇE SERTİFİKASININ anılan firma tarafından verilmesinin mümkün olmadığından, tüketicinin sigorta kapsamında teminat altına alınmadığını,
BEYAN EDERİZ.

ÖNEMLE VE ÖZELLİKLE TÜKETİCİLERİN, BİRLİĞİMİZ ÜYESİ SEYAHAT ACENTALARINDAN, 1618 SAYILI YASA KAPSAMINDAKİ SEYAHAT ACENTALARI ÜRÜNLERİNİ SATIN ALMALARINI VE YASAL ZORUNLULUK GEREĞİ ÖZELLİKLE DÜZENLENEN PAKET TURLARDA, ZORUNLU SEYAHAT SİGORTASI YAPTIRMALARI HUSUSU KAMUOYUNA SAYGI İLE DUYURULUR.

TÜRKİYE SEYAHAT ACENTALARI BİRLİĞİ
( TÜRSAB )

 

2009-08-17
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL