Güncel

Ayvalık’ta, “Turizme Çatı Örgütü Birliği“ Kuruluyor

Ayvalık’ta, “Turizme Çatı Örgütü Birliği“ Kuruluyor

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde kurulması planlanan ‘Turizmde Çatı Örgütü Birliği’nin, bakanlık onayının ardından ‘AYGUTEV’ adıyla faaliyete geçeceği belirtildi.

Aralık 2008 tarihinde, Kaymakam Nihat Nalbant başkanlığında, Ayvalık turizminin önündeki engeller ve yapılması gerekenlerin detaylı şekilde ele alındığı toplantılarda, Ayvalık turizmi için bir çatı örgütünün kurulması fikri doğmuştu. Yapılan toplantıların ardından bu fikir benimsenerek hayata geçirilmesi için çalışmalar başlatılmıştı. Gerekli girişimlerin ardından ilçe turizminin çatı örgütü olarak Ayvalık Kaymakamı Nihat Nalbant’ın öncülüğünde ‘Ayvalık Turizm Geliştirme ve Alt Yapı Hizmetler Birliği’ adıyla kurulan örgüte, Balıkesir Valisi Yılmaz Aslan tarafından da onay çıktı.

Kurulan birliğin merkezinin Ayvalık olacağı bildirilirken, Balıkesir İl Özel İdaresi, Ayvalık İlçe Belediye Başkanlığı, Küçükköy Belediye Başkanlığı, Altınova Belediye Başkanlığı, Bağyüzü ve Mutlu köy Muhtarlıkları, birliğin beyin yapısı olacaklar.

Kurulan birliğin amacının, Ayvalık ve yöre turizmine katkı sağlamak, yatırım alanlarının tespitini yapmak ve bu konuda fizibilite çalışmalarını yapmak, kanun, yönetmelik ve tüzük çerçevesi içerisinde projeleri uygulanabilir hale getirebilmek, Ayvalık ve yöre turizminin geliştirilmesini sağlayabilmek, Ayvalık, Küçükköy ve Altınova’yı ulusal ve uluslar arası fuar ve festivallere katılmasını sağlayabilme ve bu yöreleri bu katılımlarda en iyi şekilde temsil edebilmek gibi başlıklarla çalışmalar olduğu bildirildi.

Ayvalık Turizm Geliştirme ve Alt Yapı Hizmet Birliği (AYGUTEV) adıyla kurulan turizm çatı örgütü birliğine ait kuruluş prosedürlerinin, Balıkesir Valiliği onayının ardından, İç İşleri Bakanlığı’na gönderildiğini belirten Kaymakam Nihat Nalbant, “Artık iş Ankara’da. Sayın Valimiz, birliğimizin kuruluş işlemlerini onaylandı. Gerekli belgeler Bakanlar Kurulu’nda görüşülerek, Resmi Gazete’de yayınlanmak üzere İçişleri Bakanlığı’na gönderildi. İncelemenin ardından yürürlüğe girecek olan Ayvalık turizminin Çatı Örgütü olacak olan AYGUTEV’in hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

 

2009-09-10
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL