Güncel

Bayram için talep patladı, oteller doldu

Bayram için talep patladı, oteller doldu

TÜROFED Başkanı Ahmet Barut, Ramazan Bayramında, başta güneydeki olmak üzere tüm otellerde hareketlilik yaşanacağını ve otellerin dolacağını söyledi.

Ramazan ayında iç pazarda yaşanan gerile, bayramda yerini patlamaya bırakacak. Antalya’da yer alan otellerin bayramda tamamen dolması bekleniyor.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut, Ramazan Bayramında, başta güneydeki olmak üzere tüm otellerde hareketlilik yaşanacağını ve otellerin dolacağını söyledi.

Eylül ayında, başta Antalya olmak üzere güneydeki bütün turistik bölgelerde hava sıcaklıklarının çok iyi olduğuna dikkati çeken Barut, “Bu nedenle yabancı turistin bu aylarda Antalya bölgesine ilgisi fazla oluyor. Eylül ayında yüksek dolulukla çalışan oteller, bayramda yerli turistleri de ağırlayacak ve oteller yerli turistle tamamen dolacak” dedi.

Yerli turistin yazın son tatilini yapabilmesi için Ramazan Bayramı’nın bir fırsat olduğunu anlatan Barut, “Yabancı turist Kasım ayına kadar özellikle Antalya bölgesindeki otellere tatile gelir ancak çocuklu yerli turist, okulların açılması nedeniyle bu dönemde tatil imkanı bulamaz. Yerli turist için bayram, yazın son tatili olacak. Bu fırsat kaçırılmamalı. Hava sıcaklıkları da çok iyi. Tüm Türkiye’deki açık otellerin bayram hareketliliğinden pay alacağını umut ediyoruz” diye konuştu.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Sururi Çorabatır da 350 bine yaklaşan yatak kapasitesiyle Antalya’nın bayramda yüzde 100’e yakın doluluk oranına ulaşacağını söyledi.

Bayramla birlikte yerli turizm hareketinde artış beklediklerini ifade eden Çorabatır, “Bayrama sayılı günler kala iç pazardaki rezervasyonlar da bu beklentimizin gerçekleşceğini gösteriyor. Ortalama 350 bin yatak kapasitesiyle Antalya bölgesi bayramda yüzde 100’e yakın bir doluluk oranına ulaşacaktır” diye konuştu.

TALEP PATLAMASI YAŞANIYOR

Joy Grup Şatış Direktörü Cemil Gerger ise Cumartesi günüyle birlikte 4 güne çıkan Ramazan Bayramı için iç pazarda talep patlaması yaşandığını söyledi. Antalya bölgesinde gruba bağlı 13 otelde 16 bin 310 yatakla hizmet verdiklerini belirten Gerger, iç talebin tahminlerin yüzde 30 üzerinde gerçekleştiğini anlattı. Bu nedenle Joy Grup otellerinde iç turizme ayırdıkları yatak sayısını arttırmak zorunda kaldıklarını belirten Gerger, “Bayramın, Ağustos’ta tatil yapamayanlar için son fırsat oluşu, acentalarının taksitli satışları talep patlamasında başlıca neden oldu” dedi.

 

2009-09-17
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL