Güncel

Vizesiz geçişler ekonomiyi canlandırdı

Vizesiz geçişler ekonomiyi canlandırdı

Türkiye ve Suriye arasındaki vizesiz geçiş uygulamasının Akdeniz’in en güney ucunda yer alan Hatay’da, ticaretin yanı sıra turizmde canlılığı artırdı.

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, marka kent olma yolunda hızla ilerleyen tarih ve kültür şehri Hatay’da ekonomik hareketliliğin artacağını söyledi.

Kentin yıllardır turizmden hak ettiği payı alamadığını, ancak bu kötü kaderin değişmeye başladığını ifade eden Lekesiz, şöyle devam etti:

”Tarihi ve doğal güzellikleriyle çok sayıda unsuru bünyesinde barındıran kentimiz, turizm anlamında önemli bir yer. Ancak, bu sektörden hak ettiğimiz payı yeterince alamadık. Bu kötü kader, marka kent çalışması kapsamında yapılan girişimler, havaalanı ve yeni yapılan otellerimiz sayesinde değişmeye başladı. Son olarak da Türkiye ve Suriye arasındaki vize uygulamasının kaldırılması, yapılan girişimlere büyük katkı sağladı. Şu an kentimizde bulunan otellere vizesiz geçiş uygulamasının getirdiği kolaylıktan yararlanan çok sayıda Suriyeli konaklamak için geliyor. Yaklaşık 40 dakika uzağımızda yer alan Suriye’den gelen turistler sayesinde, turizmin yanı sıra esnafımızın da yüzü gülüyor. Böylece Hatay’ın ekonomisi canlanacak.”

-”HATAY CAZİBE MERKEZİ OLACAK”-

Havaalanı ile ulaşım sorunu da çözümlenen kentin vizesiz geçiş uygulaması sayesinde yatırımcılar açısından cazibe merkezi haline geleceğini vurgulayan Lekesiz, ”Hatay’da ticaret ve turizm anlamındaki hareketlenmeleri ve canlılığı gören yatırımcılar buraya yönelecek. Vizenin kaldırılması sayesinde, kentimizde, kısa, orta ve uzun vadede olumlu gelişmeler yaşanacak ve yatırımlar artacak. Orta Doğu’ya açılan kapı Hatay, Cilvegözü ve Yayladağı Sınır Kapıları ve havaalanı sayesinde adeta bir cazibe merkezi olacak” diye konuştu.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin de vizesiz geçiş uygulamasının kentte özellikle turizm anlamında büyük bir canlılığa neden olduğunu vurguladı.

Hatay ile Suriye’nin Lazkiye, Halep ve Şam kentleri arasında turizm anlamında geçişlerin artacağını vurgulayan Çinçin, Hatay’ın turizm anlamında hak ettiği noktaya daha hızlı adımlarla ilerleyeceğini kaydetti.

-”SURİYELİLER TERMAL KAPLICAYA İLGİ GÖSTERİYOR”

Antakya’daki Ottoman Palace Termal Otel Genel Müdürü Ali Şenak de kongre ve termal otel olarak bir yıldan bu yana hizmet veren otellerine, vize uygulamasının kaldırılmasıyla Suriyelilerin büyük ilgi gösterdiğini belirtti.

Tarihi ve doğal güzelliklere sahip kentte çok fazla turizm unsurunun bulunduğunu ve bunların en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Şenak, bu anlamda vizenin kaldırılmasının Hatay’ın turizm pastasından daha fazla pay almasına katkı sağlayacağını söyledi.

Vizenin kaldırılmasıyla kentteki turistik mekanların yanı sıra otellerinde de bir hareketlenmenin olduğunu belirten Şenak, şöyle devam etti:

”Kongre otel olarak inşaat çalışmasına başlanan ve tesadüf sonucu bulunan şifalı suyla termal özelliği değerlendirilen otelimize her geçen gün daha fazla müşteri geliyor. Otelimiz, son günlerde vize uygulamasının kaldırılmasıyla Suriyeliler tarafından büyük ilgi görüyor. Suriyeliler, aynı yemek, kültür ve müziği dinlediği gibi termal kaplıca düşkünü olmaları da işimizi artırdı. Şu an otelimizin doluluk oranı yüzde 70 ve bunların yüzde 20’sini Suriyeliler oluşturuyor. Geri kalanını ise yerli turistlerin yanı sıra, Lübnan, Ürdün, Suudi Arabistan, Güney Kore, Almanya, İtalya, Japonya gibi ülkelerden gelenler oluşturuyor.”

Şenak, otele gelen Suriyelilerin sayısında önümüzdeki günlerde daha fazla artış beklediklerini, vize uygulamasının kaldırılmasının kent ekonomisine büyük katkı sağlayacağını kaydetti.

Savon Otel Genel Müdürü Kazım Kuseyri ise yüzde 100 doluluk oranına ulaşan otellerindeki konukların yüzde 20’sini Suriyelilerin oluşturduğunu belirtti.

Vizenin kaldırılmasının otelcilere olumlu bir şekilde yansıyacağının altını çizen Kuseyri, Suriyeli müşteri sayısının önümüzdeki günlerde daha da artmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

 

2009-10-04
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL