Güncel

Antalya bisikletli kent oluyor!

Antalya bisikletli kent oluyor!

Bisiklet tüm Dünya’da kolay ve sağlıklı yaşamın can simidi haline gelirken Antalya da bisikletli kent olmak için ilk adımı atıyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Bisikletliler Derneği tarafından düzenlenen “Bisikletli Yaşam Altyapısı” konferansı Büyükşehir Belediyesi Kültür Salonu’nda gerçekleşti. Konferansa, Türkiye Bisikletliler Derneği Başkanı Murat Suyabatmaz, Türkiye Bisikletliler Derneği Avrupa temsilcisi Ali Nejat Sözen, Bisiklet Uzmanı Isabelle Lesens ve Büyükşehir Belediyesi Projeler Koordinatörü Nurettin Tonguç konuşmacı olarak katıldı. Tonguç, Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilecek olan ve kentte bisiklet kullanımın artırılmasına katkı sağlayacak bisiklet yolu projesi, hakkında bilgi verdi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür Salonunda bir araya gelen bisiklet uzmanları, bisikletin insan yaşamındaki yeri ve önemini masaya yatırdı. Geniş dinleyici katılımının gerçekleştiği konferansta konuşmacılar, Avrupa ve Asya ülkelerinin bisiklet kullanımlarını istatistiklerle anlattı. Bisikletin tüm Dünya’da yaşamın can simidi haline geldiğini söyleyen Türkiye Bisikletliler Derneği Başkanı Murat Suyabatmaz, gelişmiş toplumların bisiklet ve bisiklet kullanımına önem verdiğini söyledi. Suyabatmaz, “Çin, Hindistan ve Pakistan gibi Asya ülkeleri gelir seviyesi düşüklüğünden bisiklet kullanırken, Avrupa bisikleti sağlıklı yaşam için kullanıyor” dedi.

VELİP PROJESİ
Bisikletliler Derneği Avrupa Temsilcisi Ali Nejat Sözen, yaptığı konuşmada, Paris’te uygulanan ve Antalya’da da uygulanması planlan VELİP projesini tanıttı. Açılımı “Özgür Bisiklet Projesi” olan uygulamanın Paris’te bisiklet devrimi yarattığını söyleyen Sözen, “Bu proje kapsamında Paris’te 20 bin 600 bisiklet ve bin 451 park istasyonun vatandaşın kullanımında olduğunu ifade etti. Sözen, “Bilgisayar sistemi ile çalışan bu uygulamada insanlar, istasyondan istasyona bisikleti kullanıp bırakabiliyor. Akıllı kart’a uyumlu bir sistemle çalışıyor” dedi.

ANTALYA ÖRNEK KENT OLACAK
Bisiklet uzmanı Isabelle Lesens ise Antalya’nın bir kentin bisiklete olan ihtiyacını anladığını belirterek bunun memnuniyet verici olduğunu ve Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmaların memnuniyet verici olduğunu söyledi. Avrupa ülkelerinin birbirlerine ulusal bisiklet yolları entegre ettiğini ifade eden Lesens, “Bir kente bisiklet yolu entegre etmek, tramvay yapmaktan daha zor. Antalya bu projede başarılı olursa örnek bir kent olacaktır. Böylesine bir hizmet, Avrupa’da olduğu gibi burada da turizme hizmet edecektir” şeklinde konuştu.

20 KİLOMETRELİK YOL BOYANACAK
Antalya’da, bisikletli ulaşım alt yapı çalışmalarının tamamlandığını belirten Antalya Büyükşehir Belediyesi Projeler Koordinatörü Nurettin Tonguç yeni proje hakkında bilgi verdi. Açılacak olan Bisiklet Yolu’nun şehre entegrasyon çalışmalarının tamamlandığını belirten Tonguç, 20 kilometrelik güzergahın önümüzdeki günlerde boyama çalışmalarına başlanacağını belirtti. Öte yandan Paris’te uygulanan VELİP sistemin Antalya’da da hayata geçirileceği müjdesini veren Tonguç, “Sistem bilgisayar yöntemi ile akıllı karta uyumlu çalışıyor. Proje hayata geçtiğinde Halk Kart’a uyumlu olarak çalışacak” dedi. Tonguç bisiklet yolu güzergahının ilk 20 kilometrelik kısmının, Liman kavşağından başlayarak, Falez kavşağında sona ereceğini ve yolun çift şeritli olacağını belirtti.

 

2009-10-17
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL