Güncel

İzmir Autoshow Fuarı hızlı başladı

İzmir Autoshow Fuarı hızlı başladı

Otomotiv sektörünün devleri İzmir Autoshow Fuarı’nda buluştu.

İzmir Autoshow’un açılışını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Çin’in otomotiv devi DFM’nin Türkiye yatırımını İzmir’de gerçekleştirmesi konusunda kararlı olduklarını söyledi.

12 Kasım’a kadar açık kalacak İzmir Autoshow-Otomobil ve Hafif Ticari Araçlar Fuarı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da katıldığı törenle açıldı.

İzmir iş dünyasının temsilcileri ve otomotiv sektörünün önde gelen temsilcilerinin yer aldığı törende konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, İzmir’de fuarcılığı geliştirmek için Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşu İZFAŞ ile birlikte fuar organizasyonlarını sübvanse ederek desteklemeyi sürdüreceklerini söyledi. İzmir Autoshow’a katılımın geçen yıla oranla artmasının umut verici olduğunu da dile getiren Başkan Kocaoğlu, hedeflerinin İzmir’i zirveye taşımak olduğunu kaydetti.

Yeni fuar alanı için dünyadaki örnekler inceleniyor

Gaziemir’de yapımı planlanan yeni fuar alanı için kamulaştırmaların tamamlandığını da söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, “Son yıllarda mermer ve gelinlik fuarı gibi bazı fuarlarda çok büyük sıçrama yaşıyoruz. Mermer Fuarı’nı dünyada 1 numaraya taşıyabilmek için yeni fuar alanını bekliyoruz. Gelinlik Fuarı da bu sene bütün holleri dolduruyor. Önümüzdeki yıldan itibaren bu fuar için de daha büyük mekanlara ihtiyaç duyacağız” diye konuştu.

Yeni fuar alanında önemli bir noktaya gelindiğini ve projenin hazırlanmasına yönelik çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Belediye bürokratlarından oluşan bir ekibin halen dünyadaki önemli fuar alanları ve opera binalarını incelemekte olduğunu açıkladı. Projenin hazırlanmasının ardından, gelişen inşaat teknolojisi sayesinde yeni fuar alanını 1 yıl gibi bir zamanda açmayı planladıklarını sözlerine ekleyen Başkan Kocaoğlu, bu sayede fuarcılıkla birlikte kongre turizmini de geliştireceklerine inandığını dile getirdi.

DFM için girişimler sürüyor

Kent ekonomisinin gelişmesi adına çalışmalarını olanca hızıyla sürdürdüklerine dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Çin’in önemli otomotiv firmalarından DFM’nin Türkiye’de kurmayı planladığı yeni fabrikası için İzmir’i seçmesi yönündeki çabalarının sürdüğünü de söyledi. Başkan Kocaoğlu, kentte otomotiv sektörünün lokomotifi olacak nitelikteki bu yatırımı çekebilmek için, ilişkileri geliştirmeye yönelik çalışmalar yaptıklarını ve bu amaçla firmanın merkezinin bulunduğu Wuhan şehri ile Kardeş Kent Protokolü imzalama aşamasına geldiklerini dile getirdi.

“Kyoto Sözleşmesi”ne uyum çağrısı

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, otomotiv sektörü ile çevrenin korunması arasındaki ilişkiye de dikkat çekerek, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’nin de imza koyduğu “Kyoto Sözleşmesi” uyarınca çevreci ve yeşil dostu araçların alımına ağırlık verdiğini söyledi. Kyoto çerçevesinde yakın zamana kadar 4 milyona yakın aracın hurdaya ayrılmasının söz konusu olduğunu vurgulayan Başkan Kocaoğlu, bu konuda yerel yönetimlere ve diğer kamu kurumlarına önemli görev düştüğünü ifade etti.

Açılış töreninde konuşan Otomotiv Distribütörleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aybar da, dünyada ve ülkemizde yaşanan krize rağmen İZFAŞ öncülüğünde düzenlenen bu fuarda bu derece yüksek bir katılım olmasının önemli bir gelişme olduğunu dile getirdi.

Konuşmaların ardından fuarın açılışı gerçekleştirildi. Başkan Aziz Kocaoğlu fuardaki tüm stantları gezerek katılımcılarla görüştü, yeni otomobilleri modellerini inceledi.

İZFAŞ’ın Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin desteğiyle düzenlediği İzmir Autoshow-6. Otomobil ve Hafif Ticari Araçlar Fuarı’na Audi, Citroen, Dacia, DFM, Fiat, Ford, Hyundai, İsuzu, Mercedes, Nissan, Peugeot, Renault, Seat, Subaru, Suzuki, Toyota, Volkswagen’in de aralarında bulunduğu 17 marka ve toplam 55 firma katılıyor.

Yeni makam aracı istemiyor-
Fuarı gezerek son model araçları inceleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bir gazetecinin yeni makam aracı alıp almayacağı yönündeki sorusu üzerine, ekonomik kriz sürecinde böyle bir şeyi düşünmediğini ve 1997 model makam aracını görev süresinin sonuna kadar kullanmayı planladığını söyledi.

 

2009-11-07
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL