Güncel

Apollon ve Jüpiter heykelleri için Louvre mektubu

Apollon ve Jüpiter heykelleri için Louvre mektubu

Louvre Müzesi’nde sergilenen İzmir’e ait eserlerin İzmir’e iade edilmesi girişimi konusunda ilk somut adım atıldı

Paris’teki ünlü Louvre Müzesi’nin CEO’su Henri Loyrette’ye bir mektup yazan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Louvre koleksiyonlarında bulunan “İzmir’e ait” eserlerin İzmir’e geri verilmesini istedi. Başkan Kocaoğlu, bu talebin, özellikle Smyrna Apollonu ve Smyrna Jüpiteri heykellerini kapsadığını bildirdi.

Geçtiğimiz ay ilk kez toplanan İzmir Kültür Çalıştayı’nda görüşülen “Louvre Müzesi’nde sergilenen İzmir’e ait eserlerin İzmir’e iade edilmesi girişimi” konusunda ilk somut adım atıldı. Dünyaca ünlü müzenin CEO’su Henri Loyrette’ye bir mektup yazan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bir yandan İzmir’de kurulacak Ege Uygarlıkları Müzesi ile Louvre arasındaki “uzun soluklu bir işbirliği” için çeşitli önerilerde bulunurken, “Elbette bu işbirliği, Louvre Müzesi koleksiyonlarında bulunan, İzmir kentine ait eserlerin İzmir’e geri verilmesiyle çok daha büyük bir anlam kazanacaktır” demeyi de ihmal etmedi.

Bu taleplerinin özellikle Smyrna Apollonu ve Smyrna Jüpiteri heykellerini kapsadığını belirten Başkan Kocaoğlu, “İzmir’e ait eserlerin İzmir’e iade edilmesi, uluslararası sözleşmelerin hükümlerine uygun davranılmasının ötesinde, kentimizin arkeolojik ve kültürel mirasına duyduğunuz saygının da kuvvetli bir ifadesi olacaktır. Eserlerin geri verilmesi talebimizin, Türkiye kültürünün önemli çekim merkezlerinden biri olmayı amaçlayan İzmir’deki Ege Uygarlıkları Müzesi ile Louvre arasında gerçekleştirilecek uzun erimli bir işbirliği çerçevesinde değerlendirildiğini de özellikle dikkatlerinize sunmak isterim” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Loyrette’ye yazdığı mektupta şunları söyledi:

İşbirliği için hazırız

“Öncelikle, Fransa’daki Türkiye Mevsimi çerçevesinde müzenizde açılan ‘İzmir’den Smyrna’ya’ sergisine ilişkin memnuniyetimizi belirtmek isterim. İzmir’de 2006’da açılan sergiyi tamamlar nitelikte olan ‘İzmir’den Smyrna’ya’ sergisinin, kentimizin Louvre Müzesi ile olan ilişkilerini geliştireceğine yürekten inanmaktayım. Kentimizde kurulacak Ege Uygarlıkları Müzesi ile bu ilişkinin kısa süre içinde ‘uzun soluklu bir işbirliğine’ dönüşmesi de en büyük dileğimizdir.

Bu çerçevede İzmir kenti ile Louvre Müzesi arasındaki işbirliğine temel oluşturabilecek önerilerimizi şöyle sıralayabiliriz:

– Kuruluş çalışmalarını sürdürdüğümüz Ege Uygarlıkları Müzesi ile Louvre Müzesi arasında, önceden belirlenen bir program doğrultusunda bilgi ve uzmanlık transferinin sağlanması,

– Müzemizin çeşitli bölümleriyle yürütülecek formasyon programlarının geliştirilmesi,

– Louvre Müzesi tarafından bize yeniden kazandırılacak eserlere ait özel bir bölümün oluşturulması,

– Temalı sergiler, gençler ve çocuklar için başta projeler olmak üzere çeşitli. alanlarda işbirliği yapılması,

– Her iki müzede ya da başka kurumlarda yer alacak ortak sergiler hazırlanması.

Gerçekleşmesini yürekten dilediğimiz bu işbirliğinin, hayata geçirilmesi için görüşmelere hazır olduğumuzu bilgilerinize sunuyorum.”

Başkan Kocaoğlu’nun mektubuna, İzmir Kültür Çalıştayı katılımcılarının listesi de eklendi.

Jüpiter heykeli:

Jüpiter (Zeus) heykeli, 1680 yılında İzmir’de bulundu. Şu an heykelin sağ elindeki şimşek, 1686 yılında Pierre Granier tarafından eklendi. Mermerden yapılmış heykel 2.34 metre yüksekliğinde. Heykel halen Louvre Müzesi’nde Yunan, Etrüsk ve Roma eserleri bölümünde zemin kat A odasında bulunuyor. Jüpiter, Batı Anadolu topraklarındaki pek çok antik kentte, adına tapınaklar, sunaklar ve heykeller yapılan tanrıların en güçlüsü olarak biliniyor.

Apollon Heykeli:

Apollon heykeli de, tıpkı Jüpiter heykeli gibi 1680 yılında İzmir’de bulundu. Mermerden yapılmış boyu 2.16 metre yüksekliğinde. Üzerine yılan dolanmış bir ağaç kütüğüne eliyle yaslanmış genç bir erkek figürü olarak betimlenmiş. Heykel halen Louvre Müzesi’nde Yunan, Etrüsk ve Roma eserleri bölümünde sergileniyor. Apollon, mitolojide müziğin, sanatların ve şiirin tanrısı olarak biliniyor.

İzmir’den Smyrna’ya Sergisi kapağı

 

2009-11-23
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL