Güncel

Aliağa’da Tarım,Çevre, Turizm Projelerine büyük ilgi

Aliağa’da Tarım,Çevre, Turizm Projelerine büyük ilgi

İzmir Kalkınma Ajansı, Tarım ve Kırsal kalkınma” ile “Turizm ve Çevre” Mali destek Programlarına yönelik projelere verilecek destekleri açıkladı.

İzmir Kalkınma Ajansı, yeni mali destek programlarını ilçelerde tanıtmaya Aliağa’dan başladı. Aliağa’da yapılan ilk Bilgilendirme Toplantısına Aliağa Ticaret Odası Başkanı ve İZKA Kalkınma Kurulu Üyesi Adnan Saka, Aliağa Belediye Başkan Yardımcısı Uğur Eren, Sivil toplum örgütlerinin, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının temsilcileri, Muhtarlar, şirket yetkilileri, muhtarlar ve yurttaşlar katıldı.

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) uzmanları; Program Yönetim Birimi Başkanı Sedef Özer, Uzmanlar Çağkan Aydoğdu, Arın Hünler Ve Evren Uygur, TÜPRAŞ Aliağa Halk Eğitimi Merkezi’nde düzenlenen toplantıda her iki destek programının içeriği, katılım şartları ve proje yazım- teslim- değerlendirme süreçleriyle ilgili kapsamlı bilgi sundu.

İLK TANITIM TOPLANTISI ALİAĞA’DA YAPILDI

Toplantıda sunum yapan İZKA Program Yönetim Birimi Başkanı Sedef Özer, İZKA’nın destek programlarına ilişkin tanıtım ve bilgilendirme toplantılarının ilçelerde yapılacağını belirterek, “İlk bilgilendirme toplantısı Aliağa’da yapıyoruz. Aliağa’dan destek programlarının içeriğine uygun proje başvuruları bekliyoruz. Desteklerimizle ilgili her tülü bilgi izka.org.tr adresimizden alınabilir” dedi.

Özer, 15 Ocak’a kadar alınan başvurular neticesinde Şubat ayında ilçelerde Proje yazma Eğitimi verileceğini, projelerin Ajansa son teslim tarihinin ise 26 Mart 2010 olduğunu sözlerine ekledi.

TARIM VE KIRSAL KALKINMA MALİ DESTEK PROGRAMLARINA BAŞVURULAR

İZKA Program Yönetim Birimi Birim Başkanı Sedef Özer, Tarım ve Kırsal Kalkınma Mali destek programı kapsamında 12 ay sürecek proje başına en az 30 bin en çok 450 bin lira destek sağlanacağını, kar amacı gütmeyen projelerin yüzde 50, güden projelerin yüzde 75’inin bu kaynaklardan karşılanabileceğini söyledi.

Özer, “Tarım ve kırsal kalkınma mali destek programı ile tarımda verimin arttırılması, tarım ve tarıma dayalı sanayinin rekabet gücünü yükseltmeye yönelik faaliyetleri destekleyerek kırsal kalkınmaya katkıda bulunacak projelere destek verilecek. Bu program çerçevesinde uygun bulunan bir proje asgari 30 bin TL, Azami 450 bin TL desteklenecek” dedi.

Özer, Tarım alanındaki desteklere; Kaymakamlıklar, Belediyeler, Köy Muhtarlıkları, Birlikler, Meslek Liseleri, Meslek yüksek Okulları, Odalar, Dernekler, Vakıflar, Tarımsal Amaçlı kooperatiflerin proje sunabileceğini söyledi.

TURİZM VE ÇEVRE MALİ DESTEK PROGRAMI

İZKA Program Yönetim Birimi Birim Başkanı Sedef Özer Turizm ve Çevre Mali Destek programına süresi 18 ayı geçmeyecek projelerin kabul edileceğini ifade ederek, “bu programda Tarihi ve kültürel dokunun korunması, Turizm değerlerinin korunup geliştirilmesi, Çevreyi koruyucu, atıkların bertarafı, hava, su toprak kalitesini izleme sistemlerinin kurulması, geri dönüşümü destekleyici projeler ile Çevre dostu ve yenilenebilir enerji teminine dönük projeler desteklenecek. Bu program için uygun görülen projelere Asgari 50.000 TL, Azami 600.000 TL tutarında destek verilecek” dedi.

ALİAĞA İZKA PROJELERİNDEN FAYDALANACAK

Aliağa Ticaret Odası Başkanı ve İZKA Kalkınma Kurulu Üyesi Adnan Saka, Aliağa ve Bakırçay bölgesinin Tarım, çevre ve Turizm konularında önemli potansiyelleri barındırdığını ifade ederek, Aliağa’daki sivil toplum örgütleri ve kamu kurum kuruluşlarının her üç alanda da İZKA Mali destek programlarına proje sunabileceğini söyledi.

Saka, “Aliağa bir sanayi bölgesi olmasından dolayı Çevre ile ilgili projelere çok ihtiyaç duyulan bir bölge. Aynı zamanda Aliağa’nın ciddi bir tarım potansiyeli var. Kyme Antik kenti hızla gün ışığına çıkıyor. Tüm bunlar, İzmir kalkınma Ajansının yeni destek programlarının kapsamına giren konular. Aliağa’daki tüm kurumlar projeler üreterek Ajansa sunabilecek. Destek programlarının Aliağa ve bölgemizde bu sektörlere büyük katkısı olacağına inanıyorum” dedi.

ALİAĞA İÇİN ÖNEMLİ BİR FIRSAT

Aliağa Belediye Başkan Yardımcısı Uğur Eren, Aliağa’nın İZKA desteklerinden azami faydalanması gerektiğini ifade ederek, “Ülkemizin ekonomik kriz koşullarında, projesi olup da üretim yapmak, istihdam sağlamak isteyen tüm kurumlarımıza açık bu önemli fırsattan Aliağa olarak faydalanmalıyız. Çevre konusundaki hassasiyeti olan bir bölgede olmamızdan dolayı da çevre korumayı, geri dönüşümü ve atıkların bertarafını da içeren Çevreci projelerin bölgemiz için çok önemli sonuçlar doğuracağını düşünüyorum” dedi.

 

2010-01-07
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL