Güncel

Ayavukla’da yeni duvar resimleri bulundu

Ayavukla’da yeni duvar resimleri bulundu

Uzun süredir metruk durumda bekleyen tarihi Ayavukla Kilisesi’nde; Hz. İsa, Cebrail ve Mikail’i simgeleyen duvar resimleri gün yüzüne çıkarıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi Ayavukla Kilisesi’nde bir süredir sürdürdüğü restorasyon çalışmaları, yüzyıllardır saklı kalan kutsal figürleri de birer birer ortaya çıkarmaya başladı. 19. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilen Ayavukla Kilisesi’nde yapılan son çalışmalarda, yüzyıllardır boya tabakalarının ardında gizli kalmış olan Hz. İsa figürü ile melekler Cebrail ve Mikail’i simgeleyen duvar resimleri bulundu. Restorasyon sonucu ortaya çıkarılan orijinal resimlere ek olarak kilisenin Apsis bölümünde ilk yapılmış haliyle siluet şeklinde “Pantakrator İsa” (x) olduğu düşünülen bir duvar resmi daha ortaya çıkarıldı.

(x) Pantakrator İsa: Hz. İsa, Ortodoks kiliselerinde kullanılan bu figüründe sakallı olarak tasvir edilmiştir. Sağ eli ile takdis işareti yaparken, sol elinde Yeni Ahit’i tutmaktadır.


Rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Fakültesi Mimari Restorasyon Bölümü tarafından hazırlanan Ayavukla, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından sosyal ve kültürel çalışmaların yapıldığı bir merkez olarak kullanılacak. Bu tarihi yapıda 2009 yılında başlayan restorasyon çalışmalarının 2010 yılı sonunda bitirilmesi hedefleniyor.

Restorasyon çalışmalarında dünyada uygulanan en son yöntemlerin kullanıldığı Ayavukla’da, bir yandan kimyasal ve mekanik yöntemlerle duvar resimlerinin üzerindeki boyalar kaldırılırken diğer yandan da enjeksiyon işlemi kullanılarak ayrılan duvarlar birleştirilerek sağlamlaştırılıyor.

Tarihçesi

19. yüzyılın ikinci yarısında Rum Ortodoks Cemaati tarafından inşa edilen Ayavukla Kilisesi, İzmir tarihinde önemli bir olay olan 1922 yangınında, kurtulan tek Rum kilisesi olarak akıllarda kaldı. Yapı 14 Şubat 1924 tarihinde, Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifiyle, İzmir ve çevresine ilişkin eski eserleri sergilemek amacıyla Asar-ı Atika Müzesi olarak hizmet vermeye başladı. Daha sonra Kültür Bakanlığı tarafından opera çalışma salonu olarak tahsis edildi. Bu süre içinde yapının bir yangın geçirmesi nedeniyle boşaltıldığı ve böylece günümüzdeki metruk biçimini aldığı biliniyor. Önceden, Mülkiyeti Maliye Hazinesi’ne ait olan yapı, “Korunması Gerekli Kültür Varlığı” olarak tescil edildi. Yapı, Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edildi.

Semt Eğitim Merkezi olacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Semt Eğitim Merkezi olarak düzenlenecek yapıda çeşitli kurs ve eğitimlere yönelik olarak bilgisayar laboratuvarı, arşiv odası, seminer odası, yönetim birimi ve sergileme mekanı yer alacak. Bahçedeki yapılar idari bina ve kütüphane olarak işlevlendirilirken, bahçede açık sergileme mekanları da düzenlenecek. Bahçenin kuzey girişindeki yapı, güvenlik birimi olarak ele alınacak. Batı’daki servis girişinin yanında ise kafe mekanı oluşturulacak

(x) Pantakrator İsa: Hz. İsa, Ortodoks kiliselerinde kullanılan bu figüründe sakallı olarak tasvir edilmiştir. Sağ eli ile takdis işareti yaparken, sol elinde Yeni Ahit’i tutmaktadır.

 

2010-02-01
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL