Güncel

ARO’nun geleneksel Turizm Ödülleri sahiplerini buldu

ARO’nun geleneksel Turizm Ödülleri sahiplerini buldu

Antalya Rehberler Esnaf Odası (ARO) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Uysal, Türkiye’nin doğru tanınılması için rehberlerin önemli olduğunu söyledi.

Dünya Rehber Günü nedeniyle ARO bir dizi etkinlik düzenledi. İlk olarak Antalya Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk anıtına çelenk konuldu. Burada açıklama yapan Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Uysal, turizmin sağlıklı bir şekilde yürümesi için rehberlerin önemine dikkat çekti.

Daha sonra Kaleiçi’nde bulunan Suna – İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü(AKMED)’nde konferans düzenlendi. Burada konuşan Uysal, Antalya’yı ziyaret eden turistlerin sayısının 10 milyona yaklaştığını belirtti.

Antalya’nın tanıtımın iyi yapılması durumunda turistlerin ülkelerine döndüklerinde gönül elçisi olacağını ifade eden Uysal, “Bizler hep yabancı ülkelerde yanlış tanınmaktan korkarız. İşte rehberlerimiz ile bunu ortadan kaldırabiliriz. Mesleğin, meslek yasası ile daha sağlam bir zemine oturtulması gerekmektedir. Çeşitli ülkelerin insanlarıyla ilk karşılaşan kişi rehberlerdir. Bu da mesleği daha ilginç hale getirmektedir. Gelen konuklara kendi dilinde hizmet veren rehberler turizm hizmetinin kuşkusuz temel taşlarıdır.” dedi.

Rehberlerin sorunlarında değinen Uysal, çalışma koşulları ve sosyal güvenlik gibi konularda netlik olmadığını kaydetti.

Rehberlerin her şeye rağmen işlerini en iyi şekilde yapmaya çalıştığını dile getiren Uysal, şunları söyledi: “Bugün İspanya ve Yunanistan gibi ülkelerde rehberler kendi bakanlıklarının verdiği ücret altında çalışmazlar ayrıca mesaileri bittiğinde de işlerini bitirirler. Kaçak çalışanlar ise haksız rekabeti doğurmakta ve gerçek rehberlerinin önüne set koymaktadırlar. Rehberler meslek yasasının çıkmamasına üzülmekte ve cesaretleri de kırılmaktadır.”

Konuşmaların ardından ARO tarafından her yıl verilen geleneksel turizm ödülleri sahiplerini buldu. Ödüller, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Ahmet Akın Aksu, ARO eski Yönetim Kurulu Başkanı Osman Özbuldu, SAYD Yönetim Kurulu Başkanı Recep Yavuz ve AKMED Müdürü Kayhan Dörtlük’e verildi.

 

2010-02-22
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL