Güncel

Uluslararası Turizm Fuarı’nın konuğu Türkiye

Uluslararası Turizm Fuarı’nın konuğu Türkiye

Berlin’de 10-14 Mart tarihleri arasında düzenlenecek olan 44. Uluslararası Turizm Fuarı’na (ITB) Türkiye konuk ülke olarak katılacak. Bu çerçevede Türkiye, ülkenin kültürel zenginliğini tanıtacak bir program hazırlıyor.

1966 yılından beri Berlin’de düzenlenen Uluslararası Turizm Fuarı’na (ITB) Türkiye ilk kez konuk olacak. Berlin Turizm ve Kültür Ataşesi Hüseyin Gazi Çoşan, dünyanın en büyük turizm fuarına konuk ülke olarak katılmanın Türkiye açısından çok önemli olduğunu belirtiyor: “Birincisi Almanya bizim en büyük pazarımız. İkincisi ITB dünyanın en büyük turizm fuarı. En büyük pazarımızda, en büyük turizm fuarında partner olmak, bu açıdan bizim için çok önemli. Çünkü Almanya’dan çok sayıda konuğumuz geliyor. 4 milyon 500 bin civarında. Ve bu trend artıyor.”

Fuarın turizme katkısı

Türkiye’nin turizm alanında gösterdiği gelişmeden etkilendiklerini belirten Berlin Fuar İşletmesi Seyahat ve Lojistik Hizmetler Merkezi Müdürü Martin Buck, bu nedenle de Türkiye’yi konuk ülke olarak davet ettiklerini dile getiriyor. Buck, fuarın Türk turizmine olumlu katkısı olacağına inandığını söylüyor: “Bugüne kadar Uluslararası Turizm Fuarı’na konuk olan ülkeler, fuarın ardından turizm alanında yoğun taleple karşılaştı, yani ülkeye giden turist sayısında artış oldu. Bugüne kadar hep artış gözlemlediğimiz için, Türkiye’ye yönelik talebin de artacağını tahmin ediyoruz.”

Turizmde Türkiye’nin farkı

Buck’a göre, İtalya, İspanya gibi ülkelere kıyasla uygun fiyata tatil imkânı sunan Türkiye’nin turistler açısından cazip olmasının bir diğer nedeni de, Anadolu’daki kültürel ve tarihi zenginlik. Buck bunu “Türkiye Doğu ve Batı arasında bir köprü oluşturuyor, bu açıdan eşsiz bir konumu var. Türkiye benzersiz bir şekilde farklı kültürleri bünyesinde barındırıyor. Türkiye bin yılı aşkın tarih sunuyor. Yani sadece fiyatlar değil, tarihi, atmosferi ve çeşitliliği ile Türkiye gidilecek güzel ülkeler arasında yer alıyor” sözleriyle açıklıyor.

Fuar için hazırlıklar

Türkiye, 10-14 Mart tarihleri arasında Berlin’de düzenlenecek Uluslararası Turizm Fuarı’nda ülkenin deniz, kum ve güneşinin yanı sıra kültürel zenginliklerini de tanıtmak için konser, gösteri gibi çeşitli etkinlikler planlıyor. Hazırlanan programı Berlin Turizm ve Kültür Ataşesi Hüseyin Gazi Çoşan şöyle anlatıyor: ”Aslında ilk defa bir partner ülke böyle yoğun bir program hazırladı, hem ITB içinde hem de dışında. Açılış 9 Mart akşamı 4 bin kişinin davetli olduğu bir tören ile yapacağız. Açılış gecesini ITB ile birlikte organize ediyoruz. Yani Anadolu Ateşi’nin yeni versiyonu ‘Sun’ adlı gösteri ile başlıyoruz, bir gün sonra ITB’nin resmi açılış gününde Antakya Medeniyetler Korosu’yla ‘Fransözische Dom’da (Fransız Katedrali’nde) devam ediyoruz. 13 Mart Cumartesi günü de Anadolu Ateşi’nin yeni oyunu ‘Troya’, 10 bin kişilik bir seyirci topluluğuna hitap edecek.” Bu gösterilerle Türk kültürünün fuar ziyaretçilerinin yanı sıra Berlinlilere de tanıtılması hedefleniyor.

Ayrıca fuar alanında Türkiye’ye ayrılan bölüm genişletilerek, 2 bin 500 yerine 3 bin metrekarelik alan tahsis edildi. Türkiye’den katılacak firma ve işletmelerin sayısı da 70’den 105’e çıkartıldı. Fuar alanında kurulacak sahnelerde de çeşitli dans ve müzik gösterileri düzenlenecek, Türk mutfağı tanıtılacak. Fuara Türkiye’den Turizm ve Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ın yanı sıra çok sayıda siyasetçinin de katılması bekleniyor.

Uluslararası Turizm Fuarı

Uluslararası Turizm Fuarı’nda geçen yıl yaklaşık 190 ülkeden 11 bin civarında katılımcı yer almış, fuarı yaklaşık 180 bin kişi ziyaret etmişti. Fuarın ilk üç günü sektörde çalışanlara, son iki günü ise halka açık. Berlin Fuar İşletmesi’nden Martin Buck, bu yıl ziyaretçi sayısının artmasını beklediklerini dile getiriyor.

 

2010-02-22
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL