Güncel

İzmir’den dev çevre yatırımı

İzmir’den dev çevre yatırımı

Arıtma çamurları için 60 milyon liralık tesis kuruluyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, arıtma tesislerinden çıkan günlük 800 ton çamuru 6 kat azaltacak ve yüzde 90 oranında kurutarak tarım alanlarında kullanılır hale getirecek dev tesis için Nisan başında uluslararası ihaleye çıkıyor. Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi alanında inşa edilecek Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi, 60 milyon liraya mal olacak.

Önemli çevre yatırımlarıyla öne çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi, arıtma tesislerinde biriken çamurların doğaya zarar vermeden toplanması ve kokunun önlenmesi için büyük bir yatırıma daha imza atacak. Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi sahasında 30 bin metrekarelik alanda kurulacak “Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi” için 7 Nisan 2010 tarihinde ön yeterlilik ihalesine çıkacak olan İZSU Genel Müdürlüğü, yaz aylarında tesislerin temelini atmayı hedefliyor.

800 ton çamur 120 tona düşecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi, bahar aylarında Aliağa ve Kemalpaşa atıksu arıtma tesislerinin de devreye girmesiyle, Türkiye’nin AB standartlarında toplam atıksu arıtma oranı içindeki payını yüzde 51’e çıkaracak. Bir yandan yeni arıtma tesisleri kurmak için çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, diğer taraftan arıtma tesislerinden çıkan çamur miktarını azaltıp kurutulan çamurları tarım alanlarında kullanabilmeyi sağlayacak tesisleri kuracak. Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi alanında inşa edilecek Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi hizmete girdiğinde, diğer arıtma tesisleriyle birlikte günlük 800 tona ulaşan çamur miktarını yaklaşık 6 kat azaltarak 120 tona düşürecek. Ayrıca yüzde 90 oranında kurutulmuş hale getirilen çamurlar ‘toprak iyileştirici’ olarak yeşil alanlarda, arazi rehabilitasyonunda ve tarım alanlarında kullanılabilecek. Çamurda kokuya neden olan organik bileşikler çamur çürütme işlemi sonrasında biogaz olarak tanımlanan ve yanabilen gaz bileşenine dönüşeceği için kalan çamurda koku problemi olmayacak. Ayrıca tesis içinde kurutma yaparken kokuyu önlemek için ikili kimyasal ve biyolojik koku kontrol sistemi kurulacak.

2 yılda tamamlanacak

Projenin hayata geçmesi ile birlikte Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi sahasında yapılmakta olan çamur depolama işlemi sona ermiş olacak ve bu alanların üzeri toprakla kapatılıp rehabilite edilecek. 60 milyon TL’ye mal olması beklenen ve İZSU Genel Müdürlüğü’nün öz kaynakları ile yapılacak olan tesisler için 7 Nisan 2010 tarihinde ihaleye çıkılacak. 3 aşamada gerçekleşecek ihalede ilk önce firmalardan ön yeterlilik, ardından da teknik ve mali teklifler istenecek. Yapılan değerlendirmenin ardından ihale sonuçlandırılacak. Uluslararası firmalara da açık olacak ihalede, ihaleyi kazanan firma projeyi de hazırlayacak. Ardından da yaz aylarında inşaatlara başlanacak. Çamur kurutma ünitesinin 1.5 yılda, çürütme ünitesinin ise 2 yılda tamamlanması hedefleniyor.

Biogaz elde edilecek

Tesisler, çamur çürütme tankları, çamur depolama tankları, çamur haznesi, çamur kurutma yapısı ve biogaz tanklarından oluşacak. Çamur çürütme tesisinde günde tahmini olarak üretilecek 40 bin metreküp biogaz, çamurun kurutulmasında kullanılacak.

 

2010-03-06
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL