Güncel

İlk hedefimiz Körfez’de denize girmek..!

İlk hedefimiz Körfez’de denize girmek..!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin son bir yıl içinde hizmete açtığı arıtma tesisi 5’e çıktı.Körfezde denize girmeyi hedefleyen Başkan Kocaoğlu,Büyük Kanal Projesi’ne destek istedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin son bir yıl içinde hizmete aldığı arıtma tesisi sayısı 5’e çıktı. Menemen İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi, Çevre ve Orman Bakanı Prof. Veysel Eroğlu’nun katıldığı törenle açıldı.

Menemen ve çevresinin evsel atıklarını arıtmak için 10 milyon TL’lik yatırımla kurulan Menemen İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin açılışında konuşan Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr.Veysel Eroğlu, İzmir’deki DSİ yatırımları için 2010’u hamle yılı olarak ilan ettiklerini, kentin 2050 yılına kadar su sorununu çözmek için çalışma yürüttüklerini açıkladı. Eroğlu, Gördes Barajı’nın yanı sıra Çağlayan Barajı’nı da hizmete alarak kente yılda 107 milyon metreküp su vermek için DSİ Bölge Müdürü’ne gereken talimatı verdiğini söyledi.

İzmir’e tebrik ve takdir

İzmir’e gelirken, pek çok proje müjdesini de beraberinde getirdiğini kaydeden Eroğlu, önceliklerinin Gediz Havzası olduğunu ifade ederek, “Bu topraklar çok bereketli. 26 havzada yürüttüğümüz çalışmalar içerisinde Gediz Havzası’na çok önem veriyoruz. Arıtmaların yanı sıra, Gediz Havzası’nın korunması için erozyon, ağaçlandırma, taşkın kontrolü, dere ıslahı gibi konularda kaynaklarımızı ayırdık. Çalışmalarınızı sürdürüyoruz. Burada önemli olan havza genelinde arıtmaların yapılmasıdır. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZSU’yu arıtma konusunda diğer illere öncülük yaptığı için tebrik ve takdir ediyorum. Ekonomik anlamda arıtma yapamayan diğer belediyeler için biz de hibe veriyoruz” diye konuştu. Türkiye’de 2002’de evsel atıkların %36’sının arıtmadan geçtiğini, 2010’da bu rakamın %73’e yükseldiğini belirten Veysel Eroğlu, 2012 hedeflerinin ise %90 olduğunu açıkladı.

İzmir’in, bölgenin dünyaya açılan penceresi olduğunu ve bu bölgeye yapılması gereken ne varsa yapacağını söyleyen Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Gördes Barajı’nı tamamladıklarını, isale hattının yıldırım hızıyla sürdüğünü belirterek, 9 Eylül 2010’da 09.59’da İzmir’e Gördes Barajı’ndan su akıtacaklarını söyledi. Menemen Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi ile ilgili teknik bilgiler de veren Eroğlu, gurur veren bu tesisi hizmete alan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu’na teşekkür etti.

“Yeni arıtmalar geliyor”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise yaptığı konuşmada çevre ve Gediz Havzası’nın korunması yönünde yürüttüğü duyarlı çalışmalardan ötürü Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’na teşekkür etti. Yeni belediye yasası ile birlikte sınırlarının 5 kat büyüdüğünü ve yeni yerleşim yerlerinin pek çok altyapı ihtiyacı olduğunu belirten Başkan Kocaoğlu, ‘arıtma yapmadan kanalizasyon döşemeyeceğiz” prensibiyle hareket ettiklerini söyledi.

Önce Yüksek Teknoloji Enstitüsü, sırasıyla İzmir Körfezi’ni kirleten Urla, Seferihisar denizini kirleten Seferihisar, Küçük Menderes Havzası’nda Bayındır, Torbalı, Yazıbaşı – Ayrancılar arıtmalarını hizmete aldıklarını belirten Başkan Kocağlu, “Küçük Menderes Havzası’nda arıtma ihtiyacının yüzde 97’sini çözdük. Çırpı ve Hasköy’ün evsel atıklarını almak için de küçük bir arıtma tesisi yapağız. Kemalpaşa arıtma Nisan – Mayıs, Aliağa arıtma da Haziran ayında açılacak. Ürkmez – Doğanbey, Gümüldür – Özdere’ye arıtma yapmak için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi. Kemalpaşa ve Aliağa arıtmalarının da hizmete girmesiyle İzmir metropol sınırları içinde arıtma ihtiyacının yüzde 95’ini tamamlamış olacaklarını belirten Başkan Kocaoğlu, geriye kalan birkaç köyde ise fosseptik çukurlarında biriktirilecek evsel atıkları arıtma tesislerine taşıyacaklarını belirtti.

İzmir’in varlığını, gelişimini körfeze ve limana borçlu olduğunu ve körfezin korunması için ellerinden geleni yaptıklarını söyleyen Kocaoğlu, 30 yılda yapılan Büyük Kanal Projesi’nin 10 yıldır çalıştığını belirterek, zaman zaman Büyük Kanal Projesi ile ilgili eksikliklerin çıktığını ve bunun için gereken çalışmayı başlattıklarını ve ihale aşamasında olduklarını söyledi.

Körfez için destek talebi

Körfez’in temizlenmesi ve denize girilebilmesi için denizde su sirkülasyonunu sağlayacak bir kanal açılması gerektiğinin altını çizen Başkan Kocaoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü; “ Gediz burayı doldurduğu için Yenikale Burnu’ndan kuzeye doğru su sirkülasyonu sağlanmıyor. Mutlaka ve mutlaka Körfez’in kuzeyinde kanal açılması gerekiyor. Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü ile bu konuda çalışma yürütüyoruz. Eğer bu kanal açılırsa 22 günde iç körfezin kendini sıfırlayacağı bize bildirildi. Ancak bu kanalın açılabilmesi için pek çok süreç gerekiyor. Çevre ve Orman Bakanımızdan bilimsel çalışmalara destek vermesi ve önünü açması için destek istiyoruz.”

Başkan Kocaoğlu; “İlk hedefimiz Körfez’de denize girmek”

Çevrecilik anlayışlarının körfezden denize girebilmek olduğunun altını çizen Başkan Kocaoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı; “Bunu sağladığımızda hedeflediğimiz mesafeyi katetmiş oluruz. İlk hedefimiz budur. Dünya kentlerinde olduğu gibi evimizden çıkıp Körfez’den denize girebilmektir. Bu konuda Sayın Bakanımızdan destek istiyoruz” diye konuştu. İzmir Körfezi’nin korunması için gereken desteği vereceğini söyleyen Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ise İzmir’in bir hizmetkarı olarak bu konuyu yakından takip edeceğini ve gerekli talimatları vereceğini söyledi.

İzmir Valisi Cahit Kıraç da yaptığı konuşmada Gediz Havzası’nın korunmasına yönelik olarak İzmir’in yürüttüğü çalışmaları anlattı ve diğer illerin de aynı duyarlılıkla hareket etmesi halinde Gediz Nehri’nde önümüzdeki yıllarda yine balık tutulabileceğini söyledi. Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ise arı gibi çalışkan olarak tabir ettiği İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na çevreye duyarlı yatırımlarından ötürü teşekkür etti.

 

2010-04-02
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL