Güncel

İstanbul’da Lale Devri Zamanı

İstanbul’da Lale Devri Zamanı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen 5. Uluslararası İstanbul Lale Festivali başladı.

Bu yıl 82 türde 9 milyon 300 bin adet lale dikildi. Lalelerin toplam maliyeti bir milyon 488 bin lirayı buldu. Festival kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlenecek

Kentin önemli simgelerinden ve Türk kültürünün parçası olan laleyi İstanbullularla buluşturan festivalin bu yıl 5. si gerçekleştiriliyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 5. Uluslararası İstanbul Lale Festivali’nin startını Emirgan Korusu’ndaki Beykoz Köşkü’nün bahçesinde verdi. Festival kapsamında bu yıl İstanbul’da 9 milyon 300 bin adet lale dikimi yapıldı. Silivri’den Tuzla’ya 82 türden dikilen lalelerin maliyeti ise 1 milyon 488 bin TL. Lale soğanları’nın 6.8 milyon adedi Konya’nın Çumra ilçesinden, 2.5 milyon adedi ise Silivri, Çatalca, Şile, Pamukova ve Geyve’nin köylerinden getirtildi.

2004 yılından bu yana İstanbul’a dikilen lale toplam sayısı ise 45 milyon 475 bin adede ulaştı. Lale dikimi için harcanan para ise 4.4 milyon TL.Festivalin startını veren Kadir Topbaş, laleyi İstanbul’a geri getirdiklerini belirterek, ‘Laleler, bizim çocukluğumuzda kalmıştı. Biz, laleyi anavatanı İstanbul’a tekrar kavuşturduk. İstanbulluyu da lalelerle buluşturduk. Buluşturmanın yanı sıra laleler sayesinde, yüzlerce aileye istihdam da sağladık’ dedi.

EN GÜZELİNİ BULANA ÖDÜL
‘En Güzel Lale İstanbul’da Yetişir’ ve ‘İstanbul Lalesiyle Buluşuyor’ sloganıyla yapılan festivalin kapsamında, İstanbul’un dört bir yanında etkinlikler gerçekleştirilecek. Emirgan Korusu, Taksim Meydanı, Hidiv Korusu, Göztepe Gül Bahçesi, Büyük Çamlıca Korusu, Sultanahmet Meydanı ve Gülhane Parkı festival süresince bu etkinliklere ev sahipliği yapacak. Ebrudan, heykele lale temalı çok sayıda ürünün satışının yanı sıra resim ve fotoğraf sergisi ile müzik dinletileri de gerçekleştirilecek. Öte yandan ‘En Güzel 50 Lale Yarışması’nda, en güzel lale fotoğrafını çeken 50 kişi de ödüllendirilecek.

KENTTE ÜÇ AY KALACAKLAR
Laleler yaklaşık 3 ay boyunca İstanbul’a güzellik ve renk katacak. Erkenci laleler Mart ayı ortalarında açtı. Nisan ayı içinde, normal laleler, Mayıs ayında da geç açan laleler İstanbul’u süsleyecek. Lalelerle birlikte sümbül, nergis gibi diğer soğanlı bitkiler de İstanbul’a renk katacak.

 

2010-04-03
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL