Güncel

Avrupa Birliği Düşüncesi ve Türkiye

Avrupa Birliği Düşüncesi ve Türkiye

Akdeniz Üniversitesi ile Hamburg Üniversitesi; Euromaster Programı kapsamında gerçekleştirilen panelde AB ilişkilerinin dünü, bugünü ve yarını ele alındı.

“Avrupa Birliği Düşüncesi ve Türkiye”

Akdeniz Üniversitesi ile Hamburg Üniversitesi’nin Avrupa Çalışmaları Ortak Lisans Programı olan EuroMaster Programı tarafından 9 Nisan 2010 Cuma günü Akdeniz Üniversitesi Olbia A Salonu’nda; İstanbul, Ankara, Adana ve Antalya’dan çok değerli öğretim üyelerinin katılımı ile “EuroMaster Avrupa Toplantıları” paneli gerçekleştirildi.

Avrupa, Avrupalılık, Avrupa Birliği, Avrupa Birliği-Türkiye İlişkileri gibi güncel konuların alanında uzman kişiler tarafından irdelendiği “Avrupa Birliği Düşüncesi ve Türkiye” adlı panele, Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abit Demircan, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şafak Aksoy, Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğr. Üyesi Harun Gümrükçü, çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenciler katıldı.

AB ilişkilerinin dünü, bugünü ve yarınının ele alındığı toplantıya İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Faruk Sönmezoğlu, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Erol Katırcıoğlu ve ev sahibi Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Esra Çayhan konuşmacı olarak katıldılar.

Panele katılan Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şafak Aksoy, Avrupa Birliği Düşüncesi ve Türkiye Paneli ile hergün herkes tarafından konuşulan Avrupa Birliği’nin alanında uzman kişiler tarafından, tüm detayları ile ele alınacağını aktardı.

Avrupa Birliği Düşüncesi ve Türkiye Paneli’nin açılış konuşmasını yapan Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Harun Gümrükçü, EuroMaster Programı’nı 3 yıldır başarı ile uyguladıklarını söyleyerek, “Bizim uyguladığımız program parası olanın yararlandığı değil, bilgisi olanın yararlandığı bir program. Diğer programlara kıyasla öğrenciler çok az bir bedelle Avrupa’da master yapma şansı elde ediyor.” dedi

EuroMaster Programı’nı başarı ile yürüttüklerini ve diğer üniversitelere örnek teşkil ettiklerini dile getiren Prof. Dr. Gümrükçü, Euro Doktora Programı’nı başlatmayı da hedefleri arasına koyduklarını aktardı.

Panelde konuşan Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Esra Çayhan, AB’nin bünyesindeki bazı Avrupa ülkelerinde ve birliğe üye olmak isteyen 3 aday ülke; Türkiye, Makedonya ile Hırvatistan’da gerçekleştirilen anket sonuçlarını ana başlıklarla açıkladı. Prof. Dr. Çayhan, AB’ye üye olan ülkelerde yaşayanların kendi ülkelerinin birlikten yüzde 55’nin faydalandığını, yüzde 32’lik grubun faydalanmadığına, yüzde 13’lük bölümün ise kararsız kaldığını düşündüklerini kaydetti. Çayhan, yine araştırmaya göre yüzde 47 güvenlik alanında, yüzde 43’de imaj konusunda AB hakkında pozitif düşünenlerin tespit edildiğini söyledi.

Prof. Dr. Çayhan, 2009 yılında Avrupa vatandaşlarıyla yapılan anket sonuçlarına göre, birlik üyeliğinin halen yüzde 52 oranında destek gördüğünü, yüzde 28 oranında kendi ülkesinin üyeliğini, “Ne iyi ne de kötü olarak nitelediğini, yüzde 16 oranındaki vatandaşların ise AB hakkında olumsuz düşündüğünü kaydetti. Çayhan, Türkiye’de ise AB’ye olumlu bakışın yüzde 39 olduğunu, diğer aday ülke Hırvatistan’da bu oranın daha düşük olduğunu açıkladı. Çayhan ayrıca araştırmada, Avrupa genelinde birliğe erkeklerin yüzde 57’sinin, kadınların ise yüzde 48’nin olumlu baktığını da sözlerine ekledi.

İstanbul Üniversitesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Faruk Sönmezoğlu, Avrupa Birliği’nin temelinde yatan düşünceleri ve dünden bugüne gelişmeleri aktarırken, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Erol Katırcıoğlu da Avrupa Birliği’nin ekonomik boyutunu konuklarla paylaştı.

 

2010-04-12
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL