Güncel

AMERİKALILAR DEMRE’DE YES DİYECEK…!

AMERİKALILAR DEMRE’DE YES DİYECEK…!

Evlilik turizminin öncüsü Wedding City Antalya ve Amerika yetkilisi Elite Turkey Tour; Amerikalıları Demre’de evlendirmek için kolları sıvadı..
Nilgün ATAR-özel haberi

NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com

Antalya’da turizmi 12 aya yaymak ve çeşitlendirmek için atılan adımlar arasında evlilik turizmi giderek önem kazanıyor.

Antalya’yı evlilik turizminde markalaştırmayı hedefleyen Wedding City Antalya firması; 1-7 Aralık 2010 tarihleri arasında Demre’de gerçekleştirilecek 2. Uluslararası Noel Baba Evlilik Şöleni’nde 25 yabancı çifti (Aziz Nicholas) Noel Baba Müzesi’nde evlendireceklerini söyledi. ABD’nin New Jersey kentinde faaliyet gösteren Elite Turkey Tour sahibi Hülya Aydoğan’a Amerika yetkililiğini verdiklerini belirten Wedding City Antalya Genel Müdürü Gülseren Özdemir; Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da desteklediği proje ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:

AMERİKALILARI DEMRE’DE EVLENDİRECEĞİZ..
“Evlilik turizmini geliştirmek ve canlandırmak için çok değerli proje ortaklarımızla hiç durmadan çalışıyoruz. Turizm sektörünün önde gelen isimleri projemizi destekliyor ve aramıza katılıyorlar. Amerika’da faaliyet gösteren Elite Turkey Tour seyahat acentasının sahibi Hülya Aydoğan geçtiğimiz günlerde Antalya’ya geldi. Hülya Aydoğan ve Agne Tur yetkilisi Şerife Kaya ile Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın İbrahim Acar, Demre Belediye Başkanı Sayın Süleyman Topçu ve Demre Kaymakamı Sayın Murat Sefa Demiryürek’i makamında ziyaret ederek görüş alışverişinde bulunduk.”dedi.


DEMRE EVLİLİK TURİZMİNDE MARKA OLACAK
Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar’ın; evlilik turizmi projesini ve Uluslararası Noel Baba Evlilik Şöleni etkinliğini ilk başından beri sahiplendiğini ve desteklediğini belirten Wedding City Antalya Genel Müdürü Özdemir; Demre tanıtımı için bu çalışmaları önemli bulduklarını ifade eden Acar’ın projenin ABD’de tanıtılması ve desteklenmesi konusunda Bakanlık ile görüşeceklerini söylediklerini vurguladı.

TAM DESTEK….
Demre Kaymakamı Demiryürek ile Demre Belediye Başkanı Süleyman Topçu’nun Demre’nin kalkınması, turizmde hak ettiği yeri alması ve projenin tüm dünyaya duyurulması için gereken tüm desteği vereceklerini söylediğini belirten Özdemir; Demre Belediye Başkanı Süleyman Topçu’nun 2. Uluslararası Noel Baba Evlilik Şöleni tanıtımını 3 dilde bilbordlarda yapacağını söyledi.

Özdemir, ayrıca Demre Belediyesi ve Demre Kaymakamlığı’nın web sitelerinde 2.Uluslararası Noel Baba Evlilik Şöleni tanıtımının 3 ayrı dilde yer alacağı, etkinliklerle ilgili basında çıkan tüm haberleri web sitelerinden takip edilebileceği konusunda görüş birliğine varıldığını ifade etti.

NOEL BABA’NIN DEMRELİ OLDUĞUNU KİMSE BİLMİYOR
Elite Turkey Tour’un sahibi Hülya Aydoğan; Demre’nin tarihi ve doğal güzellikleriyle keşfedilmemiş bir cennet olduğunu, böylesine zenginliklere sahip bölgenin büyük bir turizm potansiyeli bulunduğunu ifade etti. Bütün dünyanın bildiği St Nicholas’ın Demreli olduğunu, bu topraklarda doğup öldüğünü ancak hiçbir Amerikalının ve tüm dünyanın bu Aziz Nicholas (Noel Baba) gerçeğini bilmediğini belirten Aydoğan; ”evlilik turizmi kapsamında yapacağımız çalışmaların Demre’nin ve Noel Baba’nın tanıtımını da hızlandıracağına inanıyoruz”.dedi.

BAKANLIKTAN DESTEK BEKLİYORUZ…
Amerika’da düzenlenen turizm ve evlilik fuarlarına katılacaklarını belirten Aydoğan; ABD’li tur operatörlerine evlilik turizmine yönelik hazırlanan paketleri tanıtacaklarını ifade etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteklerini beklediklerinin altını çizen Aydoğan , ”Demre ve Noel Baba ile ilgili yapacağımız çalışmalar arasında tarihi mirasların korunmasına yönelik olarak UNESCO’ya destek talebinde bulunacağız” şeklinde konuştu.


HAYAL SINIRLARINI ZORLAYAN ALTERNATİFLER…
Wedding City Antalya tarafından hazırlanan evlilik paketleri; Noel Baba Müzesi’nin tarihi ortamında gerçekleştirilecek nikahların yanısıra, Antonius’un Kleopatra’ya olan aşkını simgeleyen Apollon Tapınağında, Myra Tiyatrosu’nda, Tahtalı Dağı’nın zirvesinde, Akdeniz’de muhteşem yatlarda, balonlarla gökyüzünde kıyılacak nikah törenleri ile hayal sınırlarını zorluyor..

AMERİKALILARA KINA GECESİ, GELİN HAMAMI…
Amerikalıların değişik kültürlere ve alternatif turizme meraklı olduğunu belirten Elite Turkey Tour sahibi Aydoğan; evlilik turizmine yönelik hazırlanan paketlerin herkese ve her keseye hitap ettiğini, 3 bin dolardan 20 bin dolara kadar değiştiğini söyledi.
Evlenecek olan Amerikalı çiftlere kendi kültürümüzü tanıtacak etkinliklere de yer verdiklerini söyleyen Aydoğan; ”kına gecesi, gelin hamamı, gelin alma törenlerini de programa dahil ederek zenginleştirdik. Amerikalılar için Demre’de evlenmek;çok özel bir anı olarak ölümsüzleşecektir.


GELİN ALMA VE KINA GECESİ HAKKINDA:
Wedding City Antalya Genel Müdürü Gülseren Özdemir kına gecesi ve gelin hamamı ile ilgili şu bilgileri aktardı:

Eskiden düğün eğlencelerine pazartesi günü çeyizin güvey evine gönderilmesi ile başlanırdı. Çeyiz alayının önünde, kumaşlar, meyve ve çiçeklerle ağaç şeklinde süslenmiş nahıllar taşınırdı. Salı günü yapılan gelin hamamından sonra, çarşamba akşamı gelin evinin hareminde kına gecesi düzenlenirdi. Bu sırada beyler de selamlıkta veya damat evinde eğlenirlerdi.

Kına gecesinde gelin, genç kızlar ve yengeler, bindallı adı verilen, kadife veya atlas üzerine dival tekniğinde işlemeli ağır elbiseler giyerler, gelinin yüzüne pullu al duvak örtülürdü. Damadın akrabalarından birkaç kişi, kınayı gümüş tepsi içinde ve üzerine iki mum dikerek gelin evine getirirlerdi.

Bütün misafirler yerlerini aldıktan sonra, kayınvalide kendi getirdiği ipek kumaşı yolluk gibi önüne serdirirdi. Gelin ve arkadaşları, ellerinde yanan mumlarla ve gelinin başına bereket paraları saçarak davetlilerin yanına gelirlerdi. Gelin, yere serilen kumaşın üzerinde yürüyerek iyi tanımadığı kayınvalidesinin elini öpmeye giderdi. Ortaya kuruyemiş, çörek, badem şekeri getirilir, kına gecesine özgü türkü ve maniler söylenerek gelin ağlatılır, bunun bereket getireceğine inanılırdı.

Daha sonra gelin bir yastığa oturtulur, kayınvaldesi avucunun ortasına bir altın koyar, mutlu evliliği olan bir hanım tarafından avuçlarına, parmak uçlarına ve ayak baş parmaklarına kına yakılırdı. Gelin avucundaki bu altını uğur ve bereket için saklardı. Arkadaşları da kısmetleri açık olsun diye kendi ellerine kına yakarlardı.

ŞEN OLA GELİN HAMAMI….
Osmanlıdan günümüze kadar uzanan eski bir gelenek olan gelin hamamı Anadolu’da hala devam etmektedir. Dünya evine giren genç kız için düğünden önce düzenlenen gelin hamamının evlilik ve düğün geleneğinde önemli yeri vardır.

O gün özel olarak kapatılan hamamın göbek taşında genellikle ut, keman ve teften oluşan bir kadın saz heyeti ve onların yanı sıra peştemala sarılmış çengiler de hazır bulunmaktadır. Gelin hamamı kafilesi içeriye girer girmez şenlik başlar,şarkılar söylenir, göbekler atılır, nefis yiyecek ve meyveler yenir.

 

2010-05-10
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL