Güncel

Komşu’dan günübirlik vize sözü

Komşu’dan günübirlik vize sözü

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinde “Günü birlik vize için Avrupa Birliği’ni ikna etmeye çalışacağız.

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ile görüşmesinde vize konusuna da çözüm aradı.

Hürrüyet Gazetesi’nin haberine göre; Sırbistan’a uygulanan vize muafiyetinin en kısa zamanda Türk vatandaşlarına da uygulanmasını talep eden Erdoğan’a, Papandreu, “Günü birlik vize için Avrupa Birliği’ni (AB) ikna etmeye çalışacağız. Başarırsak Türklerin 2-3 günlük vizesiz ziyaretleri içinde uğraşacağız” dedi.

Yatırımcı artacak
Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısı’nda iş adamlarının sektörel anlamda çok verimli görüşmeler yaptığını söyleyen Erdoğan, şöyle konuştu: “Bu görüşmeleri devam ettirerek sadece işi masada veya lafta değil, uygulamada göstermelerini de özellikle istiyoruz. Bunu da başaracağımıza eminim. Türkiye’de, Yunanistanlı yatırımcılar var. Kısmen, az da olsa Yunanistan’da, Türk yatırımcılar var. Bunu daha da geliştirerek, ülkelerimizde bunları yapmanın yanı sıra, üçüncü ülkelerde ortaklık içerisinde bu yatırımların geliştirilmesi gerektiğine inanıyorum. Yunanistan ile ilişkilerimizde artık yakınlaşma değil, bunu aşalım diyorum, artık ortaklık anlayışı içerisinde hareket edeceğimizi ümit ediyorum.”

Turizm patlaması
Enerji, ulaşım ve turizm alanlarındaki işbirliğine de değinen Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti: “Yunanistan’a biz doğalgaz vermeye başladık, şimdi istiyoruzki Yunanistan, İtalya bağlamında üçlü olarak bunu daha da geliştirebiliriz, geliştireceğiz. Ulaşım noktasında geniş çaplı bir anlaşma imzalandı. Gerek kara gerek deniz taşımacılığında bu adımları atmak. Turizm Yunanistan’ın en önemli kaynağı ve turizm noktasında Türkiye son yedi yıl içinde ciddi bir sıçrama gerçekleştirdi. Turizm noktasında ciddi destinasyonlara sahip olan bir Yunanistan var, aynı şekilde bir Türkiye var. Eğer biz bunları birleştirirsek inanıyorum ki dünyanın uç ülkeleriyle paket turizm düzenlemek suretiyle bu bölgede farklı bir turizm patlamasını gerçekleştirebiliriz.”

Dış ticareti artırmalı
Türkiye ile Yunanistan arasındaki dış ticaret hacmine de değinen Erdoğan, şunları kaydetti: “Dış ticarette 2.5 milyar dolara düştük. Bunlar bize yakışmıyor. En kısa zamanda bunu dolar bazında değil, Euro bazında 5 milyar Euro’ya çıkarmamız lazım. Bu siyasi irade her iki tarafta da mevcut. Çıkarır mıyız, çıkarırız. Bu noktada yatırımcılarımız, girişimcilerimiz var mı, var. İşte bugün adımını attığımız şu anlaşmaları birlikte gerçekleştiririz. Olmaması için hiç bir neden yok diye düşünüyorum. Onun için finans sektörümüzün, reel sektörün burada dayanışma içerisine girmesi bunun gerçekleştirilmesinin zeminini hazırlayacaktır. Bizler gerek Yunan hükümeti olarak gerekse Türkiye olarak her türlü desteği vereceğiz. Öndeki varsa engelleyici bazı çakıl taşları, bunların temizlenmesine de bizler yardımcı olacağız.”

 

2010-05-15
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL