Güncel

TÜRSAB: OLMAZSA OLMAZ ŞARTLARIMIZ VAR..!

TÜRSAB: OLMAZSA OLMAZ ŞARTLARIMIZ VAR..!

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy; Turizm Meslek Birliği Yasası ile ilgili çalışmalar konusunda “ mühim olan TÜRSAB’ın görüşüdür, olmazsa olmaz şartlarımız var” dedi…Nilgün ATAR – özel haber

NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy; yıllardır gündeme getirilen ama bir türlü uygulamaya geçilemeyen Turizm Meslek Birliği Yasası ile ilgili kesin bir duruş içerisinde..

Nedenlerine çok girmese de yasası olan tek birlik TÜRSAB’ın görüş önceliğini ve şartlarını çok net şekilde ortaya koyuyor. ”Bizi olumsuz etkileyecek bir durum söz konusu olduğunda gereğini yaparız” diyecek kadar da kararlı görünüyor.

İşte TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ile Diyarbakır Turizm Konferansı’nda, bir kahve molasında gerçekleştirdiğimiz kısa söyleşiden soru ve cevaplar…..

– Sayın Başkan, Turizm meslek birliği yasası ile ilgili son gelişmeler ne durumda¿

”Herkes bilip bilmeden, sormadan, okumadan, anlamadan konuşuyor.1618 sayılı seyahat acentaları birliği kanunu taslağında bizim altımızda ikinci madde olarak otelciler devreye giriyor, bizim maddelerimize dokunmadan girebilir. Turizm birliği kuruluyor ama bu henüz ham birşeydir. Bizi olumsuz etkileyen bir durum çıkar mı¿… Çıkarsa biz de Anayasa mahkemesine gideriz.”

”Seyahat acentaları, otelciler ve rehberler; Turizm Meslek Birliği yasasında buluşacaklar.. Üç ayrı yasa yerine tek yasa….Herkes meslek yasasına kavuşacak…”

– ”Öyle düşünülüyor ama olmazsa olmaz şartlarımız var, Türsab Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu, Disiplin Kurulu olmak üzere bütün teşkilatımız Hukuk servisi ile çalışacaklar, bu uzun bir süreçtir, kolay bir iş değil…”

-Şu anda taslak hazır değil mi¿..

Taslak var ama mühim olan TÜRSAB’ın görüşüdür. Tüm bu çalışmaların Türsab’ın bünyesine zarar vermeden yürütülmesi önemli bizim için. Ayrıca seyahat acentaları hata yaptığı zaman ceza görüyorsa, otelci de yanlış yaptığında onun da cezasını çekmesi lazım.

KAÇAKLARLA MÜCADELE..
İnternetteki kaçak faaliyetleri engelleyici ve denetleyici bir yasa çalışması var mı¿

– ”Sanayi Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı ile beraber çalışmalar yapıyoruz. Kaçak faaliyet gösteren kişi veya kuruluşların Google AdWords üzerinden reklam vermesini engelleyecek bir anlaşma yaptık. Google bu reklamları tespit ettiğinde iptal ederek engelleyecek. Haksız rekabeti önlemek ve tüketiciyi korumak için Türkiye Bankalar Birliğine kaçak acentacılık faaliyetine alet olmamaları için uyarıda bulunduk. Kaçak faaliyetlerle mücadele ediyoruz ama herşey kolay olmuyor..”

HERKES KENDİ İŞİNİ YAPSIN..
Bankaların seyahat acentası gibi faaliyette bulunması ile ilgili olarak neler yapıyorsunuz¿ Acentalar bu konudan çok şikayetçi..

”TÜRSAB olarak elimizden geldiği kadar mücadele ediyoruz. Bankaların turizm yapmasına karşıyız. Banka bankacılığını yapsın, bakkal bakkallığını, acenta acentacılığını … herkes kendi işini yapsın.”

ÜNİVERSİTELİ GENÇLERİN TURLARI..
– ”Üniversiteli gençlerimiz de turlar düzenliyorlar üstelik 1618 yasadan hiç haberleri yok..Bu gençlerin sırtından çok ciddi para kazananlar şahıs ve kurumlar da var..TÜRSAB olarak tüm üniversitelere 1618 sayılı yasa hakkında bilgilendirici yazılar gönderiyor musunuz¿”

”Hepsini gönderiyoruz, kanunu gönderiyoruz, bütün turizm okullarına kitap, broşür yolluyoruz, bizim kadar kitap broşür dağıtan bir kuruluş yok Gittiğimiz şehirlerde Üniversitelerde gençlerimize turizmi anlatmaya çalışıyoruz..”

İNTERNET TURİZM GAZETELERİNİ HİÇ OKUMUYOR..!
-Peki internet turizm medyası hakkında neler düşünüyorsunuz¿

– ”Doğru yazarlarsa vazifesini yapıyor demektir ama puan almak için belden aşağı vuran bir medyayı da kabul etmiyorum. Onları da yapanlar zaten kendilerini TC kanunlarının önünde buluyorlar. Onların sayesinde talebeler okuyorlar, kazandığım davalarla talebe okutuyorum. Haber alma özgürlüğüne saygım var, sormadan bildiğini yazmak doğru bir şey değil, kimseye yanlış bilgi vermeye hakkın yok. Kimsenin şahsiyeti ile oynamaya hiç hakkın yok…”

Özellikle takip ettiğiniz ve beğendiğiniz internet turizm gazetesi var mı¿

– ”Hayır benim çalışma tempomda fırsatım olmuyor. Kendi programlarıma zor yetişiyorum. Günlük yaşamımda bana kalan beş saatim var, dört saat uyurum, bir saatinde giyinir kuşanırım, o kadar..

ANADOLU’DA TURİZM RÜZGARI ESİYOR..
TÜRSAB Başkanı Ulusoy’a Anadolu’da canlanan turizm ruhu ve rüzgarı ile ilgili görüşlerini soruyorum.

Anadolu şehirleri birer birer ”biz de turizmde varız” çağrısında bulunuyor, ne diyorsunuz..¿

Tam bir Anadolu aşığı olan Ulusoy’da görüşlerini şöyle açıklıyor:

”Anadolu’da çok güzel bir çamur var, bu çamurdan bir hamur yapmaya çalışıyoruz.Burası medeniyetlerin yattığı, geliştiği ve binlerce yıl ayakta kaldığı dünyanın ender uygarlık yol haritasındaki mihenk taşları. İnsanlık tarihinin önemli yapıtları, önemli düşünceleri, kültür ve inançların merkezleri burada..

Kumdan güneşten denizden Anadolu’ya doğru…

Bu zenginlikleri değerlendirdiğimizde kum, güneş ve denizden kaçan bir anlayışla kültür turları nın ön plana çıktığını görüyoruz. Avrupa’da yaşayanlar kültür turlarına yöneliyor. Bu noktadan itibaren ; tarihi eserleri ve kültürü nasıl koruyorsak, doğayla da insanlığın barışması lazım. Doğa intikamını alır, korunabilen alanları çoğaltmamız lazım. Dünyada bütün ülkelere ve hükümetlere görev düşüyor. Günü kurtarma anlayışından hızla uzaklaşmamız ve geleceğe odaklanmamız lazım.”

TATİL ALIŞKANLIĞI DEĞİŞİYOR..
Seyahat acentalarının Anadolu’ya daha fazla kültür turu düzenlemesi konusunda neler söyleyeceksiniz¿

-”Dönemimde en fazla Anadolu’da toplantılar düzenleyen, kültür sempozyumları yapan ve gittiğimiz yere katkı sağlayan bir kurum anlayışı ile hareket ettik. Şimdilerde bu anlayış patlama yaptı, Anadolu turları tekrar gelişmeye başladı , bazı alışkanlıkları yavaş yavaş değiştiriyoruz. İnsanlarımızı erken rezervasyonla tatil alışkanlığına sevk eden bir hareket başlattık ve başardık.

ANEMON OTEL DİYARBAKIR’A GELİYOR..
Diyarbakır’da da aynısını yapıyoruz, yatırımcılar getirdik, Diyarbakır Valiliği TÜRSAB’a bir yer tahsis etti, kültür merkezi yapacağız. Anemon Otel Diyarbakır’a otel yatırımı yapacak, benim ısrarım üzerine karar verdiler..

ÖZEL-RESMİ YAŞAMI TÜRSAB..!
-”Bu yoğun tempoda özel yaşamınıza,kendinize ve ailenize zaman ayırabiliyor musunuz¿”

”Özel yaşamım ve resmi yaşamım TÜRSAB…Ben ülkeme sevdalıyım, sevgilisi güzel olanın gözüne uyku girmez, benim gözüme uyku girmiyor. Şu anda yaptığımız araştırmalara göre; en çok bilinen kurum TÜRSAB.

YILLARDIR KİMYAMI ÇÖZMEYE ÇALIŞIYORLAR..!
-Sizin için sabahları çok sert ve aksidir yanına yaklaşılmaz, öğleden sonra ise şeker gibidir diyorlar. Doğru mu¿. …(söyleşiyi öğle saatlerinde gerçekleştirdik:)

-”Sabah saatlerinde akşamdan kalan işleri düşünürüm, organize ederim. Benim sinirlenmeye hakkım yok. 11 yıldır benim kimyamı çözmeye çalışıyorlar, hiç muhatap olmuyorum. Doğru olsa cevap veririm ama yanlış olan bir konuda cevap vermem.”

 

2010-05-18
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL