Güncel

Antoninler Çeşmesi, Roma Aşk Çeşmesi’ni geçer..!

Antoninler Çeşmesi, Roma Aşk Çeşmesi’ni geçer..!

Yazarımız Alican Hizmet Burdur izlenimlerine devam ediyor. Antoninler Çeşmesi’nin ünü Roma’daki Aşk Çeşmesi’ni geçer mi¿. Burdur Şiş’in Fendi meşhur Fast Food Zincirini nasıl yendi.¿…İşte ayrıntılar

ALİCAN HİZMET-turizmhaberleri.com

Geçmişten Geleceğe Burdur Halk Kültürü ve Turizm Sempozyumu izlenimlerine, tarihte önemli bir yer tutan fakat günümüzde pek çoğumuzun bilmediği Sagalassos Antik Kenti ile devam ediyorum..

Dağların zirvesindeki muhteşem Kent Sagalassos

Zirveye doğru yükselen ince uzun kıvrımlı yollarda az gittik uz gittik dere tepe düz gittikten sonra muhteşem antik kentin sınırlarına yaklaştık. Sagalassos antik kenti benim sınırlı sayıda gördüğüm antik kentlere hiç mi hiç benzemiyordu. Dağın zirvesinde böyle Antik Kent mi olur demeyin, görmeniz lazım…

ANTONİNLER ÇEŞMESİ, ROMA’DAKİ AŞK ÇEŞMESİ’Nİ GEÇER..!
Büyük İskender’in kanlı bir savaş ile ele geçirdiği Sagalassos antik kentindeyiz. Her taraftan tarih fışkırıyor.. Roma imparatorluğunun egemenliğinde geçen 5 asır, kenteki helenleşmeyi muazzam boyutlarda bir görsel şölene çevirmiş. Bir de agoranın tam ortasında Antoninler çeşmesi var ki dillere destan… 9 metre yüksekliğinde ve 28 metre genişliğinde olan çeşmeden zamanında şelale akıyormuş. Kazı çalışmaları tamamlanıp, bu çeşmenin tanıtımı da doğru yapılırsa; Roma’daki Aşk Çeşmesi kadar ünlü olacağından hiç şüphem yok. Bir de Sagalassos’un suyunu içenlerin başarıdan başarıya koşacağı efsanesi tanıtıma eklendi mi, işte o zaman Antoninler Çeşmesi’nden kana kana su içmek için gelen turistlerin zirveye nasıl tırmandıklarını bir düşünün….


SAGALASSOS’UN SOĞUĞU…
Sempozyumun Sagalassos’ta yapılan oturumuna; izleyici olarak Ağlasun’dan ve diğer civar kasabalardan gelenler vardı. Belediyelerden yapılan anonsu duyan yaşlısı genci bu sempozyumu dinlemeye gelmişti. Yanıbaşlarındaki tarihi antik kentin kendileri için ne gibi fırsatlar yaratabileceklerini uzmanlar tarafından dinlemekteydiler.Tabii biz Antalya’dan gelen ekip bir süre sonra tir tir titremeye başladık. Türk erkeğinin yapısında delikanlılık var ya, üşümemiş gibi durmak için bayağı çaba harcadım.. Oturumun sona ermesiyle kendimi aracın içine atıp ısınmaya çalıştım. Ekibimizdeki Ayça oturumun yarısında soğuğa yenik düşüp çoktan aracın içinde kedi misali kıvrılmıştı. Dönüş yolunda nefis bir balık ziyafeti olacağını duyunca herkes canlandı…

YEŞİLBAŞKÖYÜ’NDE HOŞGELDİN KARŞILAMASI…
Doğayla iç içe muhteşem manzaraları hayranlıkla seyrederek indik zirveden aşağı. Yeşilbaşköy Belediye Başkanı Hüseyin Akıncı ve yörenin folklör ekibi, halk oyunlarıyla çok hoş bir karşılama yaptı. Alabalık yetiştiriciliğinin yanısıra kirazda da çok iddialı bu bölge. Ve balıklar büyük bir hızla servis edilmeye başlanıyor. Fırınlanmış alabalıklarının üzerinde eritilmiş kaşarla mükemmel bir sunum karşımıza çıkıyor. Afiyetle balıklarımızı yedikten sonra yeniden Burdur’a doğru yola koyulduk..

Gece Finalinde Harika Bir Tiyatral Bir Oyun : Bülbül’ler Düğün Eyler

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde sunulan tiyatral oyun; sempozyumun tam bir kültür depolama aktivitesi olduğunu gösterdi.. Oyunun adı Bülbül’ler Düğün Eyler.. Burdur insanının doğuşundan evlenip çocuk sahibi oluşunu, gelenek ve görenekleri, yaşam biçiminin çok ustaca yorumlanışı müzikal tiyatral şeklinde sunuldu. Belediyenin gönüllü tiyatro ekibinin hazırladığı bu oyun gecenin finali özelliğini taşıyordu. Oyun sona erdiğinde izleyiciler dakikalarca ayakta alkışladı. Oyuncular izleyicilerin arasına karıştı ve kaynaştı.. Dolu dolu geçen bir günden sonra otel odasına kendimi attığımda düşündüğüm tek şey; Burdur’un küçümsenemeyecek bir kültürel birikimi ve tarihsel zenginliği olduğuydu.

Burdur Şiş’in Fendi Fast Food Zincirini Yendi…

Sempozyum süresince bizimle yakından ilgilenen Barış bey’den meşhur Burdur şiş’i yiyeceğimizi duyunca gözlerimiz parladı.. Tabi Burdur şişin bir de küresel ekonomiye karşı kazanılmış kahramanlık zaferi var. Ünlü fast food zincirlerinden biri Burdur’da şube açmak gibi bir gaflette bulunuyor. Büyük yatırımlarla ve görkemli bir açılışla hizmete giren şube Burdurlulara ürünlerini sunuyor. İlk 1 – 2 ay Burdur gençlerinin ilgisiyle işleri iyi gitse de Burdur şişi’nin lezzeti ve uygun fiyatı ünlü fast food zincirinin bileğini büküyor. Uygun fiyatı diyorum çünkü bir porsiyon Burdur şiş salatasıyla 5 lira gibi bir fiyata satılıyor. Bir sene sonra tasını tarağını toplayan fast food zinciri arkasına bakmadan kaçmış.

Çok lezzetli olan Burdur şişini yiyip üstüne bir de kaymaklı ekmek kadayıfının tadına baktıktan sonra Burdur’un diğer bir antik kenti olan KYBRA’ya doğru yola koyuluyoruz. .Yol boyunca Burdur Gölü’nün o eşsiz güzelliğiyle bir nevi ruhumu dinlendirdim. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin Gölhisar MYO binasında yapılan oturumda Yayın Yönetmenimiz Nilgün ATAR’ın hanlar ve kervan sarayların restore edilerek turizme kazandırılmasını konu eden sunumu ilgiyle izlendi. İl Kültür Turizm Müdürü Mehmet Tanır’ın sunumu; Burdur’da öne çıkan turizm değerleri ve turizm potansiyelini geliştirme çalışmaları açısından aydınlatıcı idi. Doç.Dr Salih Ceylan ise Kırsal Turizmin bölgedeki önemine dikkat çekti.

Kybriya Antik Kentindeki Final Oturumu

Kibyra Antik Kentinin sınırları içerisine girdiğimiz anda Sagalassos gibi bu kentin de zamana karşı direndiğini ve bizlere ulaştığını görerek heyecanlandık. Böyle zenginlik dünyanın hangi ülkesinde var ¿.. Tepeye doğru çıkarken deprem sırasında hayli zarar görmüş olan Hipodroma baktık. Zarar görmüş olmasına rağmen ihtişamını kaybetmemişti. Güzel bir restorasyon çalışması ile Aspendos antik tiyatrosunun 2 katı büyüklüğünde olacağını kazı başkanından öğrendim. Meclis oturumlarının yapıldığı toplantı alanına doğru yolumuza koyulduk.

Kazı başkanı Yrd.Doç.Dr Şükrü Özüdoğru’dan aldığım bilgiye göre mitolojik bir figür olan Medusa başının meclis binasının zemininde olduğunu duyunca bu kentin önemini ve bölgeye kattığı değeri bir kez daha anladım. ATİD Başkanı Seçim Aydın, Tobb Turizm Meclisi Danışmanı Hüsnü Gümüş ve Burdur Halk bilimcisi Hamit Çine’nin konuşmalarının temelinde Burdur’un kültürel zenginlikleriyle ön plana çıkması vurgulandı. Güneş, kum, deniz üçgeninden çıkılması gerektiğini, ülkemize gelen turistlerin gezi haritalarında Burdur gibi alternatif turizm merkezlerinin yer alabileceklerini anlattılar. Sempozyumun sonunda Burdur halk oyunu gösterisi ve müzik dinletisi büyük bir ilgi ve keyifle izlendi. Halk oyunlarının katılımcılar ve yöre halkı ile birlikte oynanması renkli görüntüler yarattı..


SONUÇ: BURDUR ALTERNATİF TURİZM HARİTASINDA YERİNİ ALIYOR..
Sorularla başlayan Burdur Kültür ve Turizm sempozyumu yolculuğum; Burdur insanının sıcaklığı, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile büyük bir sevgi ve sempatiye dönüştü. Gerek doğal güzellikleri, yöresel yiyeceklerin çeşitliliği, gerekse gezilecek yerlerin tarihsel önemi ile Burdur; alternatif turizm haritasının önemli gezi duraklarından birisi olacak.. Sempozyum Burdur’a dikkatleri çekerek hedefine ulaştı bana göre.

Sempozyumu düzenleyen ve destek veren kurum ve kuruluşlar başta olmak üzere;
Sempozyum boyunca bizlerden ilgisini esirgemeyen, İl Kültür Turizm Müdürü Mehmet Tanır’a, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Şimşek’e, İl Özel idaresi personeli Barış Yusuf Aydın’a sonsuz teşekkürlerimi sunarım..

 

2010-06-16
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL