Güncel

TÜRKLER DANS GÖSTERİSİ 9 TEMMUZ’DA..!

TÜRKLER DANS GÖSTERİSİ 9 TEMMUZ’DA..!

“Türkler Dans Gösterisi”, 9 Temmuz Cuma günü saat 21:00’de Cermodern’de Ankaralılarla buluşuyor. Bu muhteşem gösteriyi mutlaka izleyin…

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Devlet Halk Dansları Topluluğu’nun sahne alacağı, beste ve müziklerini Can Atilla’nın yaptığı “Türkler Dans Gösterisi”, 9 Temmuz Cuma günü saat 21:00’de Cermodern’de Ankaralılarla “Yaza Merhaba Açıkhava Konserleri” kapsamında buluşuyor.

Kahramanlıklarla dolu; Hun, Göktürk, Uygur, Türk boyları ve devletleri, Büyük Selçuklu, Osmanlı ve genç Türkiye Cumhuriyeti’nin dans ve müzikle anlatıldığı gösteride Devlet Halk Dansları Topluluğu sanatçıları sahne alıyor. İsteyen herkes dans gösterisini ücretsiz olarak izleyebilecek…

Türkler Dans Gösterisi’nin müzik, beste ve düzenlemelerini 1453 Sultanlar Aşkına, Aşkı Hürrem gibi albümlerinin yaratıcısı Can Atilla gerçekleştirdi.

Eser, Türklerin tarih sahnesine ilk çıkışlarından başlayarak Hunlar, Göktürkler, Uygurlar, diğer Türk boyları ve devletleri, Büyük Selçuklular, Osmanlılar ve genç Türkiye Cumhuriyeti’nin ürettiği kültürel mirası dans ve müzikle anlatıyor. İlk gösterimi (premier), 12 Haziran 2010 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen “Türkler”, Türk tarihinin heyecan dolu yolculuğunu, görkemli bir sanatsal anlatımla önümüzdeki günlere bırakmak için hazırlandı.

“Türkler” Dans Gösterisi’nde, kültürün aktarılmasında önemli bir rolü olan şiir, müzik, halk dansları ve kültürel miras kapsamında değerlendirilebilecek türlü anlatım metotlarının yaşatılması, tanıtılması, sevdirilmesi, korunması ve sonraki nesillere aktarılması amaçlanıyor.

Eserin sanat yönetmenliğini, Devlet Halk Dansları Genel Sanat Yönetmeni O. Kemal SEKMEN’in üstlendiği koreografisini “Sultans Of The Dance (Dansın Sultanları)” gösterisinin yardımcı koreografı, Hürrem Sultan Müzikali’nin yazarı ve koreografı, Topluluk sanatçısı Yıldız ÇANKAYA’nın yaptığı, koreograf asistanlığını yöre dansları uzmanı, Topluluk sanatçısı, dans eğitmeni Çetin AKDENİZ yaptı.

Metnin yazılması ve sahneye uyarlanması aşamaları ise uzman tarihçilerin danışmanlığında gerçekleştirilen eserin müzik, beste ve düzenlemelerini, 1453 Sultanlar Aşkına, Aşkı Hürrem, Mevlana’dan çağrı gibi müziklerin yaratıcısı Can ATİLLA’nın gerçekleştirdi.
TÜRKLER’in ışık tasarımları ise Can TAZEBAŞ’a ait. Eser, 55’i dansçı, toplam 70 kişilik bir kadro ile sahneleniyor.

 

2010-07-07
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL