Güncel

BAKAN GÜNAY’DAN BAKAN EROĞLU’NA 23.59 CEVABI…

BAKAN GÜNAY’DAN BAKAN EROĞLU’NA 23.59 CEVABI…

Bakan Ertuğrul Günay, Çevre Bakanı Eroğlu’na ses denetimleriyle ilgili gönderme yaparak, “Bizim belgeli tesislerimize kimse bu dayatmayı yapamaz”dedi..

Turizmcilerle bir toplantı düzenleyen ,Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “Hiçbir zaman bizim belgeli işletme ve turizm tesislerimize günün herhangi bir saatinde, birinin ’Kapatın burayı’ deme yetkisi yoktur. O yetkiyi, kuralı, saati biz belirliyoruz, o denetimleri biz yapıyoruz. Ama belli bir saatten sonra çevreyi rahatsız etmemek, hatta belli bir saatin içinde bile çevreyi rahatsız etmemek gibi bir medeniyet görevi de var. Bunun herhangi bir bakanlık ya da birim tarafından bize dayatılması da gerekmez” dedi.

Ne yaptığımızı bilelim

TÜRSAB üyesi seyahat acentalarının temsilcileriyle bir araya gelen Günay, son zamanlarda bazı bakanlıkların ve kamu kuruluşlarının bakanlığının alanıyla ilgili düzenleme gayreti içinde olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu, “Orada da kendileriyle tam bir anlayış içinde sorunları aşabileceğimizi düşünüyorum. Türkiye, geçen yıl 27 milyonu geride bırakan büyük bir turizm ülkesi oldu. Türkiye’nin, İstanbul, Bodrum, Antalya gibi sabahlara kadar yaşayan şehirleri var. Artık Türkiye’nin bir dengeyi kurması, kuraların belirlemesi, gelişigüzel ’kervan yolda düzülür’ anlayışından daha öte, kurallı, ne yaptığını, ne olduğunu bilen bir anlayışla yoluna devam etmesi gerekiyor.

Kimsenin yetkisi yok

Ülkemize gelenler de bir yandan bu gelişen, canlı ülkeyi yaşamak, eğlenmek bir yandan da dinlenmek istiyorlar. Eğlenmekle dinlenmek arasında dengeyi kurmak zorundayız. Hiçbir zaman, bizim belgeli işletme ve turizm tesislerimize günün herhangi bir saatinde birinin ’Kapatın burayı’ deme yetkisi yoktur. O yetkiyi, kuralı, saati biz belirliyoruz, o denetimleri biz yapıyoruz. Ama belli bir saatten sonra çevreyi rahatsız etmemek, hatta belli bir saatin içinde bile çevreyi rahatsız etmemek gibi bir medeniyet görevi de var. Bunun herhangi bir bakanlık ya da birim tarafından bize dayatılması da gerekmez. Biz, dinlenmek ve eğlenmek isteyenler arasında dengeyi kuracak uygar ölçüleri benimsemiş bir meslek grubuyuz. Son zamanlarda bu gürültü yasağı, bazı yanlış anlaşılmalara yol açıyor. Yapılmak istenen, ilgili arkadaşımla da dün uzun uzun konuştum, çevreyi rahatsız etmeyecek bir eğlence düzeninin devam ettirilmesidir.”

Bakan Günay, kimsenin bir işletmeye gecenin 23.59’unda gelip “İş yerinizi kapatın” deme hakkı olmadığını belirterek, “Ama ’Ses yükselticinizi kapatın, ses dışarıya taşmasın, elektronik gürültü çevrede dinlenmek isteyenleri rahatsız etmesin’ sanıyorum makul bir çağrıdır. Yapılan da budur. Yapılan da yapılabilecek olan da budur. Arkadaşlarımın bunu böyle bilmesini istiyorum. Bundan fazlasını, bazı yerel yöneticiler, kendiliklerinden yapmaya kalkıyorlarsa bu herhangi bir yasal mevzuata dayanmayan bireysel uygulamadır. Bunu da elbette itiraz ve şikayet konusu yaparız” diye konuştu.

 

2010-07-09
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL