Güncel

Uluslararası Bilim insanları Adrasan’da toplandı

Uluslararası Bilim insanları Adrasan’da toplandı

Akdeniz Üniversitesi Adrasan Eğitim ve Uygulama Merkezi ev sahipliğinde uluslararası bilim insanlarının katılımı ile Ulusal Sağlık Toplantısı düzenlendi.

Amerikan Milli Bilim Kurumu (NSF), Milli Mühendislik Akademisi (NAE) ve Akay ailesi desteği ile 15 Temmuz 2010 Perşembe günü Akdeniz Üniversitesi Adrasan Eğitim ve Uygulama Merkezi ev sahipliğinde Houston Üniversitesi Biyomedical Mühendisliği Kurucu Bölüm Başkanı ve John S Dunn Profesör’ü Prof. Dr. Metin Akay’ın kurucu başkanlığında başlayan “The US-Turkey Advanced Study Institute on Global Healtcare Challenges” bilimsel toplantı 23 Temmuz 2010 Cuma günü sona erecek.

Mevcut ve gelişen sağlık fırsatlarını, yenilikleri tanımlamak ve evrensel sağlık çalışmalarına yeni yönler vermek amacıyla gerçekleşen toplantıda, Houston Üniversitesi Biyomedical Mühendisliği Kurucu Bölüm Başkanı ve John S Dunn Profesör’ü Prof. Dr. Metin Akay şöyle konuştu:

“Uzun dönemde rüyam Türkiye’de Uluslararası bir Sağlık Çalışma Enstitüsü kurmaktı. Bu Enstitü, bilime çok büyük katkıları olan bilim insanlarının bir araya gelip, informal tartışmalar yaparak, sağlık konusunda gerekli uluslararası kurumlara karşılıksız öneriler sunacağı bir ortam sağlayacaktır. Bu toplantı bir konferans veya sempozyum olmadığından davetli konuşmacılar unvanlarına göre değil yaptıkları bilimsel katkılarına göre belirlenip davet edilmiştir. Yapılan konuşmalarda, daha çok yeni ve geleceğe dönük çalışmaların neler olacağı ve hangi konulara yatırım yapılacağı, karşılaşılan sıkıntılar ve fırsatların neler olduğu tartışılmaktadır.”

Toplantının bilimsel programını Houston Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yasemin Akay ve Arizona Devlet Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Volkan Bilgin, lokal organizasyonunu da Akdeniz Üniversitesi Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Yardımcı’nın yaptığını belirten Akay; “Son bilimsel ve teknolojik gelişmeler, gelişmiş ülkelerde insan sağlığını önemli ölçüde iyileştirmiştir. AIDS, antibiyotiğe dirençli, tüberküloz gibi dünya çapına yaygın hastalıkların önlenebilmesi, politik, ekonomik, sosyal ve biyomedikal alanda yapılacak çalışmalara bağlıdır. Bu hastalıklar genel önlemler alınıncaya, kapsamlı koruma ve eğitim programları oluşturuluncaya kadar dünyayı etkilemeye devam edecektir.

Bu noktadan yola çıkarak biyomedikal mühendislerinin evrensel sağlık problemlerini önlemede geliştirecekleri medikal teknoloji ve ilaçlarla, özellikle gelişmekte olan ülkelerde kritik bir role sahip olmaları beklenmektedir.”şeklinde sözlerine devam etti.

Toplantıda; konuk bilim adamlarının alanlarındaki çalışmaları ile geleceğin sağlık teknolojilerini tartıştıklarını ifade eden Akay, toplantıya çok seçkin bilim adamlarının katıldığını vurgulayarak şöyle konuştu:

“Örneğin katılımcılar arasında Emory&Georgia Technology’de NanoScience arastirma direktörü Prof.Dr.Shuming Nie var. Kendisinin kimya, biyomalzeme, hematoloji ve onkoloji alanlarında araştırmaları olup, Kanserinin erken teşhisine yönelik son geliştirdiği biomarker çalışmasıyla büyük bir olasılıkla Nobel bilimsel ödülüne aday olması beklenmektedir. Yine, Prof.Dr. Marcos Integlietta yapay kanı bulan kişidir. Biyonik Beyinle Kalbi kontrol eden IEEE EMBS Alan Ödülüne layık görülen Prof. Kenji Sunagawa çalışmamızda bizimle birliktedir. Danimarka Milli Araştırma Kurumunun başkanı olan Prof.Dr. Thomas Sinkjaer, neroteknoloji, nerorehabilitasyon konularında yaptığı çalışmalar ile felç sonrası yürüyemeyen hastaların yürüyebilmeleri için kullanacakları cihazı geliştirmek üzeredir. Kaliforniya Üniversitesi Berkley’den katılan Prof.Dr. Jose Carmena Beyin Bilgisayar arabirim çalışmalarıyla, Prof. Dr Silvestiro Micera yapay el konusundaki çalışmalarıyla neurorehabilitasyona katkıları olan bilim adamlarıdır. Harvard Tip Fakültesi Rehabilitasyon Araştırma Merkezi Müdürü, Prof. Dr Paolo Bonato ve dünyanın en saygın kanser araştırma merkezlerinden biri olan Moffitt Cancer Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. David Fenstermacher ve daha birçok seçkin profesör aramızda.” dedi.

‘Geleceğin liderlerini yetiştirmeyi bir etik ve ahlaki sorumluluk olarak gördüğüm için 10 genç bilim insanına da aynı oturumda konuşma olanağı sağladım’ diyen Houston Üniversitesi Biyomedical Mühendisliği Kurucu Bölüm Başkanı ve John S Dunn Profesör’ü Prof. Dr. Metin Akay, toplantının sonuç raporunu Akdeniz Üniversitesi, dünya sağlık teşkilatı, ABD NSF, NAE, ve diğer sağlık teşkilatlarıyla paylaşılacağını sözlerine ekledi.

Akdeniz’in en güzel koylarından birine sahip Adrasan’da Akdeniz Üniversitesi Eğitim ve Uygulama Merkezi’nde gerçekleşen eğitimde, doğayla iç içe, denizin, güneşin keyfini çıkararak mükemmel bir beyin fırtınası yapma fırsatı bulduklarını belirten Yrd. Doç.Dr. Ahmet Yardımcı; “Toplantıya dışarıdan gelen konukların yanı sıra, ülkemizden de ODTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Vasıf Hasırcı ve Prof. Dr. Murat Eyüboğlu, Gazi Üniversitesi Nanomedicine Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç.Dr. Gürer Budak, Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Özgeren davetli bilim adamları olarak katıldılar” dedi.

Çalışma enstitüsünün, sağlık teknolojileri alanında ve bunların teşhis, tedavi ve hastalıkların önlenmesinde kullanımı konusunda disiplinlerarası araştırma ve ortaklıkları teşvik edeceğine inandıklarını sözlerine ekleyen Yrd. Doç.Dr. Ahmet Yardımcı, ‘Bu toplantı ile Antalya ve Üniversitemizin dünya çapında tanınmasına da katkıda bulunduğumuz içinde ayrıca mutluyuz’ şeklinde konuştu.

Bilimsel toplantı konuklarını Akdeniz Üniversitesi Adrasan Eğitim ve Uygulama Merkezi’nde ziyaret eden ve yapılan sertifika törenine katılan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe de, kıymetli bilim adamlarını Antalya’da ve Akdeniz Üniversitesi’nde görmekten dolayı son derece mutlu olduğunu dile getirerek şöyle konuştu:

“Ben tarih araştırmacısıyım. Tarih boyunca bilime ve bilim insanına, araştırmaya önem veren her toplum mutlaka diğerlerine karşı üstünlük sağlamıştır. Çünkü insanlığın tarih boyunca sahip olduğu en önemli hazine bilgi olmuştur. Bilgiyi arayan çağı yakalamış ve toplumun refah düzeyini yükseltmiştir. Sahip olduğumuz bilgiyi paylaşmak ve işbirliğini geliştirmek toplumların birbirlerine karşı olan önyargılarını ortadan kaldırıyor. Bu bilimsel işbirliği insanlığı barış ve huzura doğru götürüyor. Yaptığımız çalışmalarda yalnızca bilimsel veriler ortaya koyarak insanlığa hizmet etmiyoruz. Aynı zamanda insanlığın bir barış adası haline gelmesi yolunda da önemli bir katkımız oluyor. Bizimde Akdeniz Üniversitesi olarak 50 Ülkeden 219 Üniversite ile işbirliğimiz sürüyor. Bu işbirliklerinin daha da çok olmasını diliyoruz.”

‘Tarihçiler genellikle toplumların savaşlarını yazarlar, olumsuzlukları işlerler. Ancak yazılması gereken şey insanlığın kaderini değiştiren sizin gibi özel insanlarının tarihleridir.’ şeklinde konuşan Rektör Kurtcephe konuşmasının ardından gelen konuklara sertifikalarını vererek, ‘bilimin ve bilim insanlarının tarihi çok önemli. Sizin başarılarınızla ilerde biz sizin tarihinizi yazacağız. Akdeniz Üniversitesi olarak sizin gibi bilim insanlarına ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.’ dedi.

 

2010-07-21
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL